Постанова № 73602993, 24.04.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
805/3976/17-а
Номер документу
73602993
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року справа №805/3976/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Ястребової Л.В.,

суддів Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.,

секретар: Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача – ОСОБА_1 (діє за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року у справі № 805/3976/17-а (головуючий І інстанції – Ушенко С.В., повний текст виготовлено 22 січня 2018 року) за позовом Комунального підприємства “Компапнія “Вода Донбасу” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ :

04 жовтня 2017 року Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” (надалі – позивач, КП “Компанія “Вода Донбасу”) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень відповідача від 31 липня 2017 року: НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, № НОМЕР_8, № НОМЕР_9 (а.с. 3-5).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено (а.с. 113-118).

Позивач із таким судовим рішенням не погодився, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з’ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що висновок суду першої інстанції, що сертифікати Торгово-промислової палати (надалі – ТПП), якими засвідчено факт настання обставин непереборної сили для КП «Компанія «Вода Донбасу» не містять відомостей щодо закінчення строку їх дії та не можуть бути підставою для звільнення останнього від обов’язку своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є неправомірним, звертаючи увагу суду апеляційної інстанції на те, що наявні у КП «Компанія “Вода Донбасу” сертифікати ТПП від 25.11.2014 №1735,1736, якими засвідчено факт настання форс-мажорних обставин з 10.06.2014 року при дотриманні норм законодавчих актів України стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів, для продовження граничного строку подачі податкових декларацій при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області і реєстрація ПН в ЄРПН, на переконання апелянта є невід’ємною частиною процедури подання податкової звітності, зокрема, формування та подання податкової декларації з ПДВ. Апелянт вважає, що оскільки ПН мають бути включені до податкової декларації при складанні податкової звітності, то право на звільнення від відповідальності при встановленні обставин непереборної сили на підставі сертифікату ТПП поширюється, у т.ч. на строки реєстрації ПН, як невід’ємної частини податкової декларації (а.с. 122-125).

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін, проти розгляду справи за відсутності представника позивача (апелянта) не заперечувала.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, , дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Позивач, Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, б.177, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 29-33).

Відповідач, Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є суб'єктом владних повноважень, на яке чинним законодавством покладено владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин, у т.ч. щодо проведення камеральних перевірок щодо своєчасності реєстрації податкових накладних

в Єдиному реєстрі податкових накладних та накладання штрафних санкцій у разі порушення відповідних термінів реєстрації ПН в ЄРПН.

Матеріали справи свідчать, що 01 та 14 липня 2017 року, головним державним податковим ревізор-інспектором відділу податкового супроводження підприємств житлово-комунального господарства та інших галузей Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_2 на підставі п.п. 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п.20.1, п. 75.1 ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральні перевірки КП «Компанія “Вода Донбасу” щодо своєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період квітень – грудень 2016 року.

Відповідно до пунктів 86.2 статті 86 ПК України вбачається, що, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

За результатами проведення зазначених перевірок податковим органом складено Акти, якими встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

-№447/28-10-46-14/00191678:

до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 1732,07 грн.;

від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 99429,15 грн.;

від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1855737,39 грн (а.с. 50).

- №448 /28-10-46-14/00191678:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 4 463,19грн.;

- від 16 до ЗО календарних днів на загальну суму ПДВ 100 449,48 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 86 839,84 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 746 805,96 грн (а.с. 53).

- №449/28-10-46-14/00191678:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 75 057,17 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 23 903,35 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 153 831,29 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 459 276,86 грн.(а.с.56).

- №450/28-10-46-14/00191678:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 49 929,21 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 164 765,80 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 106 620,45 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 515 472,66 грн.(а.с.59).

- №451/28-10-46-14/00191678:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 80 117,11 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 140 872,10 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 121 973,67 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 2 016 026,68 грн. (а.с.62).

- №452/28-10-46-14/001916778:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 66,81 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 181,39 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 191 661,25 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 916 047,08 грн. (а.с.65).

- №453/28-10-46-14/001916778:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 132,95 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 1105,13 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 200 320,04 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 750 558,25 грн.(а.с.69).

- №454/28-10-46-14/001916778:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 13 223,90 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 6155,92 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 200 320,04 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 269 559,71 грн. (а.с.73).

- №455/28-10-46-14/001916778:

- до 15 календарних днів на загальну суму ПДВ 44344, 96 грн.;

- від 16 до 30 календарних днів на загальну суму ПДВ 4 602,35 грн.;

- від 31 до 60 календарних днів на загальну суму ПДВ 200 999,63 грн.;

- від 61 і більше календарних днів на загальну суму ПДВ 1 518 962,27 грн (а.с.77).

31 липня 2017 року відповідачем, згідно з п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, на підставі висновків актів перевірки та за/або даними Єдиного реєстру податкових накладних за період квітень-грудень 2016 року за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 статті 201. та згідно зі ст. 120-1 ПКУ прийнято податкові повідомлення-рішення: № НОМЕР_1, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 772 296,92 грн., з яких: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 1732 гривень 07 копійок., яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 173 гривні 21 копійка;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 99429 гривень 15 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 19828 гривень 77 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 855 737 гривень 39 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 772 294 гривні 94 копійки (а.с. 9).

- НОМЕР_2, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 745310,52 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 4 463 гривні 19 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 446 гривень 32 копійки;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 100 449 гривень 48 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 20 089 гривень 85 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 86 839 гривень 84 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 26 051 гривня 98 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 746 805 гривень 96 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 698 722 гривні 37 копійок (а.с. 10).

- № НОМЕР_3, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 642146,54 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 75 057 гривень 17 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 7 505 гривень 72 копійки;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 23 903 гривень 35 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 4 780 гривень 67 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 153 831 гривень 29 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 46 149 гривень 40 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 459 276 гривень 86 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 583 710 гривень 75 копійок (а.с. 11).

- № НОМЕР_4, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 676121,30 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 49 929 гривень 21 копійка, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 4 992 гривні 91 копійка;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 164 765 гривень 80 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 32 953 гривні 16 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 106 620 гривень 45 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 31 986 гривень 15 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 515 472 гривні 66 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 606 189 гривень 08 копійок (а.с. 12);

- НОМЕР_5, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 848215,70 гривень, з яких:

за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 80 117 гривень 11 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 8 011 гривень 71 копійка;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 140 872 гривень 10 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 28 174 гривні 41 копійка;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 121 973 гривні 67 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 36 592 гривні 10 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 938 593 гривні 73 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 775 437 гривень 48 копійок (а.с. 13);

- № НОМЕР_6, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 823960,17 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 66 гривень 81 копійка, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 6 гривень 68 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 181 гривня 39 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 36 гривень 28 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 191 661 гривня 25 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 57 498 гривень 39 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 916 047 гривень 08 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 766 418 гривень 82 копійки (а.с. 14).

- № НОМЕР_7, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 760553,67 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 132 гривні 95 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 13 гривень 30 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 1105 гривень 13 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 221 гривня 03 копійки;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 200 320 гривень 04 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 60 096 гривень 02 копійки;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 750 558 гривень 25 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 700 222 гривні 32 копійки (а.с. 15).

- № НОМЕР_8, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 600222,83 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 13 223 гривні 90 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1 322 гривні 40 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ – 6 155 гривень 92 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 1 231 гривня 17 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 299 484 гривні 67 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 89 845 гривень 41 копійка;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 269 559 гривень 71 копійка, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 507 823 гривні 85 копійок (а.с. 16).

- № НОМЕР_9, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 668948,19 гривень, з яких:

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ - 1429 гривень 03 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 142 гривні 90 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ - 4602 гривень 35 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 920 гривень 48 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ - 200 999 гривень 63 копійки, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 60 299 гривень 89 копійок;

- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ – 1 518 962 гривень 27 копійок, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 607 584 гривні 92 копійки (а.с. 15).

Користуючись своїм правом адміністративного оскарження, позивач, 15.08.2017 року звернувся до Державної фіскальної служби зі скаргою на вищевказані податкові повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги, Державною фіскальною службою України, 20.10.2017 року, прийнято рішення №23742/6/99-99-11-03-01-25, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а спірні податкові повідомлення-рішення залишено без змін (а.с.7-8).

Позивач із вказаними податковими повідомленнями рішеннями не погодився та звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Спірним питанням даної справи є правомірність нарахування Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби КП «Компанія «Вода Донбасу» штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Податковим кодексом України (надалі – ПК України), Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VІІ).

Так, п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Зміст цієї норми передбачає обов’язок реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк визначений ПК України.

Факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем не заперечується, що в свою чергу, свідчить про те, що позивачем допущено порушення вимог законодавства щодо строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначений ПК України строк.

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів (п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України).

Враховуючи, що під час проведення камеральної перевірки КП «Компанія «Вода Донбасу» встановлено, що податкові накладні за період з квітня 2016 року по грудень 2016 року зареєстровані з порушенням вимог п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, відповідачем винесено вищезазначені податкові повідомлення-рішення, якими до позивача застосовано штрафні санкції.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити про таке.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VІІ).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

За змістом цієї норми вбачається, що датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого входить, зокрема, місто Маріуполь Донецької області.

Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Згідно з частиною третьою статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

На виконання вимог цієї норми, позивачем до матеріалів справи додано наступні сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року:

- №1735, яким, у відповідності п.п. 100.4, 100.5 статті 100 Податкового кодексу України КП «Компанія «Вода Донбасу» засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів.

- №1736, яким, відповідно до п. 102.6-102.7 ст. 102 ПК України КП «Компанія «Вода Донбасу» засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкових декларацій.

У відповідних сертифікатах також зазначено, що на момент видачі останніх, обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с.25,26).

Досліджуючи вищезазначені Сертифікати ТПП, суд першої інстанції дійшов до висновку, що останні повинні містити конкретний період часу, протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об’єктивно вплинули на виконання конкретним платником податків певного податкового обов’язку зі сплати податків і, в даному випадку, Торгово-промислова палата повинна додатково вказати у сертифікаті (висновку) дату закінчення його дії, що відповідає даті його надання, посилаючи, серед іншого, на Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 року № 40 (3). Крім того, на думку суду першої інстанції, наявні у КП «Компанія «Вода Донбасу» сертифікати не можуть бути підставою для звільнення вказаного платника податків від обов’язку своєчасної реєстрації ПН в ЄРПН, оскільки ними засвідчено факти настання обставин непереборної сили при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подання податкових декларацій і дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів.

Суд апеляційної інстанції із такими висновками суду першої інстанції не погоджується, оскільки, по-перше, на момент виникнення спірних правовідносин, сертифікати ТПП від 25.11.2014 року № 1735, 1736 є діючими, не є відкликаними чи такими, що визнані недійсними у судовому чи іншому порядку, а по-друге, вони (сертифікати ТПП), як вже неодноразово наголошувалось, видані 25.11.2014 року, а зміни до Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії Торгово-промислової палати України від 15.07.2014 року № 40 (3), відповідно до яких, зокрема, засвідчення форс-мажорних обставин необхідно здійснювати за кожним конкретним видом зобов'язань внесено 18 грудня 2014 року, тобто після видачі ТПП сертифікатів № 1735,1736, що, в свою чергу, свідчить про те, що контролюючим органом неправомірно застосовано до позивача штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду від 14 березня 2018 року по адміністративній справі №805/1463/17-а (адміністративне провадження К/9901/1958/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи все вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що апелянтом не доведено правомірність прийнятих 31.07.2017 року податкових повідомлень–рішень: № НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, № НОМЕР_8, № НОМЕР_9 в розумінні ч. 2 ст. 77 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, у зв’язку з чим, відповідно до вимог п. 4 ч. 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов до висновку про скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Щодо вимоги позивача про покладення витрат по сплаті судового збору на відповідача, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до платіжного доручення № 3366 від 21.11.2017 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 98 066 гривень 64 копійки за подання адміністративного позову (а.с. 37), а відповідно до платіжного доручення № 5021 від 30.03.2018 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 147 099 гривень 96 копійок за подання апеляційної скарги (а.с. 139).

Враховуючи вищевикладене суд апеляційної інстанції зазначає про необхідність стягнення на користь Комунального підприємства “Компапнія “Вода Донбасу” за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби витрати по сплаті судового збору у розмірі 245 166 гривень 60 копійок у зв'язку з задоволенням позовних вимог позивача у повному обсязі.

Постанова в повному обсязі складена 24 квітня 2018 року.

Керуючись статтями 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” – задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року у справі № 805/3976/17-а – скасувати.

Позовні вимоги Комунального підприємства “Компапнія “Вода Донбасу” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування податкових повідомлень-рішень – задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 31 липня 2017 року: НОМЕР_1, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7, № НОМЕР_8, № НОМЕР_9.

Стягнути на користь Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (код ЄДРПУО – 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, б.177) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України (код ЄДРПУО - 39440996, місцезнаходження: 04119, м.Київ, Дегтярівська, 11 г) витрати по сплаті судового збору в сумі 245 166 (двісті сорок п'ять тисяч сто шістдесят шість) гривень 60 копійок.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: Л.В. Ястребова

Судді:. ОСОБА_3

ОСОБА_4