Рішення № 73602905, 18.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
822/999/18
Номер документу
73602905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/999/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі секретаря судового засідання Яворської І.Ю., позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ухвалою від 12.03.2018 суд відкрив провадження і призначив розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області, в якому позивач просить: 1) визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні Висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду ІІ групи, майору поліції, старшому оперуповноваженому з особливих доручень кримінальної поліції ГУНП в Хмельницькій області - одноразової грошової допомоги, від 09.02.2018; 2) зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію" та відповідно до підпункту 4 пункту 4 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив службу в органах внутрішніх справ та органах поліції. В період проходження служби настало захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції, що призвело до встановлення ІІ групи інвалідності довічно. Вказує, що 31.10.2017 звільнений зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про національну поліцію" (за власним бажанням), а 20.11.2017 пройшов медико-соціальну експертизу, якою йому у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, встановлено ІІ групу інвалідності довічно. 09.01.2018 звернувся до відповідача з заявою про отримання одноразової грошової допомоги, так як підчас проходження служби в поліції отримав захворювання, яке спричинило ІІ групу інвалідності, однак 09.02.2018 ОСОБА_4 управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області відмовлено у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги. Вважає зазначені дії відповідача незаконними та такими, що порушують його права, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали покликаючись на ті ж обставини і докази, які вказані в позові.

Представник відповідача в задоволенні позовних вимог просив відмовити, на підтвердження чого надав Відзив на позовну заяву від 27.03.2018, який підтвердив в суді (стор. 27-33). Зокрема вказує, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Зазначає, що оскільки позивач звільнився зі служби за власним бажанням 31.10.2017, а група інвалідності позивачу встановлена 20.11.2017, тобто після звільнення за власним бажанням, то права на отримання одноразової грошової допомоги позивач не має.

Заслухавши учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, перевіривши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до Довідки ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області №42 від 01.11.2017, ОСОБА_1 з 01.04.2003 по 31.10.2017 проходив службу в органах внутрішніх справ та органах поліції ( стор. 8).

Згідно з Довідкою ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області №26 від 22.03.2018, відповідно до наказу №0044 о/с від 26.10.2017, майор поліції ОСОБА_1 звільнений зі служби в Національній поліції за власним бажанням з 31.10.2017 (стор. 34).

Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №1082667 від 20.11.2017, стверджено, що ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 20.11.2017, захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в поліції (стор. 11 справи).

09.01.2018 позивач звернувся до ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, та надав необхідний пакет документів (стор. 14).

ОСОБА_4 управління Національної поліції в Хмельницькій області №179/121/29/04 від 16.02.2018 позивача повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги з тих підстав, що звільнення зі служби в поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Повідомлено, що складений висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону (стор. 16).

Відповідно до Висновку від 09.02.2018 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, начальником ГУНП в Хмельницькій області полковником поліції ОСОБА_5, відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу (стор. 37).

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015 (далі - Закон №580-VІІІ).

Згідно з ч. 1-2 ст. 97 Закону №580-VІІІ, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: 1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; 2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції; 3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті; 4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті; 5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності; 6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293 (далі - Порядок №4).

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 4 (в редакції, чинній на момент встановлення інвалідності позивача), визначено, що днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ Порядку № 4, посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги. Заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського. Для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1-2 розділу IV Порядку № 4, Фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський. Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник ОСОБА_4 управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій. Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови. Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Отже, позивач 31.10.2017 звільнився зі служби в поліції за власним бажанням, якому 20.11.2017, вперше і довічно встановлено ІІ групу інвалідності із захворювання, яке пов"язане з проходженням служби в поліції, який із заявою від 09.01.2018, відповідно до Порядку №4 звернувся до відповідача про виплату ОГД. Відповідач за результатом розгляду згаданої заяви позивача відмовив у затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 09.02.2018 з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону №580-VІІІ, що на думку суду не відповідає вимогам цього закону і Порядку №4. Суд вважає, що звільнення позивача за власним бажанням не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції з дати встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії, а тому, з 20.11.2017 у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності і відповідач не мав законних підстав відмовляти у затвердженні Висновку від 09.02.2018 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1. Покликання представника відповідача на Довідку кадрового підрозділу від 09.02.2018 в якій зроблено запис: "Подія настала: відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги." (стор. 36), не спростовує наведений висновок суду, адже рішення по суті заяви позивача не приймає заступник начальника УКЗ ГУНП в Хмельницькій області підполковник поліції ОСОБА_6, а його у цьому випадку приймає начальник ГУНП в Хмельницькій області, що визначено Порядком №4.

Щодо позовних вимог про зобов'язання призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, та доводів відповідача про те, що суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції державних органів, суд зазначає наступне.

Зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, які належать до його компетенції, не буде привласненням судом собі таких повноважень і функцій відповідача, оскільки суд в цьому разі не вирішує питання щодо розміру ОГД, а лише зобов'язує його діяти у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом №580-VІІІ та Порядку № 4 з урахуванням встановлених у суді обставин.

Крім цього, повноваження відповідача із вчинення таких дій не є дискреційними, оскільки не здійснюється суб'єктом владних повноважень на власний розсуд; при їх реалізації відповідач позбавлений можливості обирати із свободою розсуду варіант власної поведінки, оскільки зазначені повноваження реалізуються у чіткій відповідності із вимогами Порядку № 4, які не наділяють його повноваженнями самостійно обирати один із кількох варіантів прийняття рішення.

При цьому, засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування. Зокрема, такого висновку дотримується також й Європейський суд з прав людини у справі "East/West Alliance Limited проти України" від 23.01.2014.

Крім цього, слід відмітити, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів правомірність відмови у затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 09.02.2018 і наявності законних підстав для не затвердження цього висновку і не призначення ОГД, передбаченої п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580-VІІІ, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.

Керуючись Законом України "Про Національну поліцію", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29001, код НОМЕР_1) до ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код 40108824) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити .

Визнати протиправною і скасувати відмову ОСОБА_4 управління Національної поліції України в Хмельницькій області у затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги від 09.02.2018 ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області затвердити Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 і призначити цю допомогу, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію" з дотриманням Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі ( смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 23 квітня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_7