Рішення № 73602852, 23.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
697/152/18
Номер документу
73602852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2018 року справа № 697/152/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді: Кульчицького С.О.,

за участю: секретаря судового засідання – Попельнухи Ю.І.,

позивача ОСОБА_1 – особисто, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача ОСОБА_2 – особисто, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача – ОСОБА_3 про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом, в якому просить зобов’язати Канівське відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області повернути вилучене майно, а саме: транспортний засіб марки Ford Mondeo сірого кольору 1998 року випуску, VIN номер WFONXXGBBNWS19956.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що 14 липня 2017 року службовими особами Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ Національної Поліції України в Черкаській області у нього був вилучений автомобіль марки Форд Мондео. 1998 р. випуску. сірого кольору, ідентифікаційний номер(VIN номер) WFONXXGBBNWS19956, з державними номерними знаками АА2840ВВ та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу КХС №775999, видане на ім’я ОСОБА_3 ОСОБА_4 № З ДАІ ГУ УМВС України в м. Києві 06 грудня 2005 року. Зі слів працівників поліції, причиною вилучення автомобіля була невідповідність ідентифікаційного номера автомобіля з даними, зазначеними у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу.

Позивач, зазначив, що вилучений автомобіль придбаний ним у червні 2017 року в м. Житомир через сайт безкоштовних оголошень OLX в нерухомому стані з метою використання його окремих вузлів та агрегатів, як запчастини для ремонту його автомобіля Форд Мондео, 1999 року випуску, сірого кольору, ідентифікаційний номері VIN номер) WFONXXGBBNXM66472, державні номерні знаки АА2840ВВ, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу КХС №775999, виданим на ім’я ОСОБА_3, який ОСОБА_3 передав йому по довіреності.

Згідно інформації Державної фіскальної служби України зазначений автомобіль переміщено на митну територію України за митною декларацією типу ТР80ВН від 08.12.2005 №205020107/2005/602876 як гуманітарну допомогу, одержувачем якої було Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації і на даний час відсутні підстави для кваліфікації дій ОСОБА_1 щодо використання транспортного засобу Форд Мондео, 1998 р. випуску. сірого кольору. ідентифікаційний номер(УШ номер) WFONXXGBBNWS19956 на території України як порушення митних правил.

Державні номерні знаки АА2840ВВ та свідоцтво КХС №775999 про реєстрацію транспортного засобу Форд Мондео, 1999 року випуску, сірого кольору, ідентифікаційний номер VIN номер) WFONXXGBBNXM66472, видане на ім’я ОСОБА_3 ОСОБА_4 № 3 ДАІ ГУ УМВС України в м. Києві 06 грудня 2005 року, позивач використав на автомобіль марки Ford Mondeo 1998 року випуску. сірого кольору. ідентифікаційний номер(VIN номер) WFONXXGBBNWS19956.

Крім того, зазначив, що порушень митних правил при переміщенні автомобіля в Україну, правил Дорожнього Руху він не допускав, дорожньо-транспортних пригод чи невиконання вимог працівників поліції не скоював, суперечок чи непокори працівникам поліції не чинив.

Пошкодження чи зміна ідентифікаційних номерів кузова або двигуна автомобіля відсутні, з його боку ніякого втручання в зміну чи підробку ідентифікаційних табличок автомобіля, номерів вузлів та агрегатів автомобіля, номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію не було. Неправдивої інформації працівникам поліції я не надавав, спроби введення їх в оману не допускав.

14.11.2017 позивач звернувся із заявою до начальника Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ Національної Поліції України в Черкаській обл. з проханням надати йому копії матеріалів та рішень, які прийняті з приводу вилучення автомобіля.

20.11.2017 позивач отримав завірені копії матеріалів, але рішення по них були відсутні.

19.12.2017 позивач повторно звернувся із заявою до Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції ГУ Національної поліції України в Черкаській області про повернення транспортного засобу Черкаській обл. про повернення мені транспортного засобу Форд Мондео 1998, державних номерних знаків АА2840ВВ та свідоцтво КХС № 775999 про реєстрацію даного транспортного засобу.

Результатом розгляду вищевказаної заяви стало винесення 26.01.2018 постанови серія ПС2 №575241 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за керування авто Форд Мондео 1998 н.з. АА 2840 ВВ, що не належать цьому транспортному засобу, чим порушив п.п.2.9 Правил дорожнього руху України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 121 КУАП із застосуванням адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесять) грн. На час звернення до суду автомобіль позивачу не повернений.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, разом з тим просив розглядати справу за його відсутності.

ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримав позицію позивача та просив позов задовольнити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено таке.

14.07.2017 до чергової частини Канівського ВП надійшло повідомлення по рапорту співробітника поліції ОСОБА_5, про те, що в м. Каневі по вул. Шевченка був зупинений автомобіль Форд Мондео н.з. АА2840ВВ номери агрегатів якого не відповідають записам в реєстраційних документах (а.с.8).

Проведеною перевіркою встановлено, що 14.07.2017 р. близько 13 год. 00 хв. в м. Канів по вул. Шевченка інспекторами УПД ГУНП в Черкаській області був зупинений автомобіль марки Форд Мондео н.з. АА2840ВВ під керуванням ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2. При перевірці було виявлено такі порушення: не відповідність номерів вузлів агрегатів з записами в реєстраційних документах.

В подальшому по даному факту були зібрані матеріали справи та направленні до Державної фіскальної служби України, Черкаської митниці ДФС для перевірки та подальшого прийняття рішення згідно чинного законодавства. За результатами перевірки Черкаської митниці ДФС встановлено таке, що відповідно до інформації Волинської митниці ДФС, наданої листом т.з. Форд Мондео (VIN-номер WF0NXXGBBNWS19956, 1998 р.в.) переміщено на митну територію України за митною декларацією, як гуманітарну допомогу, одержувачем якої зазначено Головне управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації. Згідно листа Житомирської митниці ДФС інформація стосовно митного оформлення вказаного т.з. відсутня у зв’язку із закінченням терміну зберігання документів митного оформлення.

Таким чином враховуючи вище викладене Черкаською митницею ДФС направлено відповідь, що на даний час відсутні підстави для кваліфікації дій гр. ОСОБА_1 щодо використання вище вказаного т.з. на території України як порушення митних правил (а.с.12).

13.10.2017 Канівським відділенням поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області направлено запит начальнику Головного управління праці та соціального захисту населення, в якому просили надати таку інформацію:

1) чи перебуває транспортний засіб Форд Мондео 1998 року випуску, WFONXXGBBNWS19956 на балансі Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, або кому саме з населення даний автомобіль було надано в користування;

2) якщо даний автомобіль перебуває на балансі Головного управління праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, то на якій підставі громадянин ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_3 керував вищевказаним транспортним засобом (а.с.13).

У відповідь на даний запит 26.01.2018 до Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, що станом на 13.12.2017 на балансі департаменту т.з. Форд Мондео не перебуває. Особам з інвалідністю, які мають право на забезпечення автомобілем, зазначений автомобіль у користування не передавався.

Листом від 01.02.2018 №827/67/01-18 Канівське відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області повідомило ОСОБА_1 про те, що у зв’язку з відсутністю в діях гр. ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 121 ч.6 КУпАП за керування т.з. з номерними знаками, що не належать цьому транспортному засобу.

Звернення про повернення транспортного засобу марки Форд Мондео виконати не можливо, так як згідно чинного законодавства транспортний засіб може бути повернутий власнику транспортного засобу або особі, що ним керує на законних підставах за наявності у особи відповідних документів.

Крім того, ОСОБА_1 рекомендовано звернутись з цивільним позовом до Канівського міськрайонного суду, щодо прийняття рішення про передачу вищевказаного транспортного засобу марки Форд Мондео під відповідальне зберігання (а.с.36).

Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.

Відповідно до статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно із статтею 317 цього Кодексу власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Частиною 1 ст.335 ЦК України передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

В той же час, позивач, не надав суду документів, що підтверджують його беззаперечне право власності на рухоме майно.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06. 1993 року №3353-ХІІ державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України.

Зокрема, п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» встановлено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

Згідно з п.8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках;

укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб;

договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою (за її наявності);

договір комісії між власником транспортного засобу і суб'єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб'єкт господарювання, які підписані від імені суб'єкта господарювання уповноваженою особою та скріплені печаткою (за її наявності), - у разі продажу транспортних засобів суб'єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;

свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати;

рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном;

рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність;

копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин;

довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску;

акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача;

митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери;

договір фінансового лізингу;

акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Проте, в даному випадку державна реєстрація транспортного засобу відсутня, а подані позивачем документи не підтверджують, що транспортний засіб є зареєстрованим та перебуває у його власності, а тому підстави для зобов’язання Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області повернути вилучене майно, а саме: транспортний засіб марки Ford Mondeo сірого кольору 1998 року випуску, VIN номер WFONXXGBBNWS19956 позивачу у суду відсутні.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед Законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи..

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд не вбачає підстав для зобов’язання Канівського відділення поліції Золотоніського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області повернути вилучене майно, а саме: транспортний засіб марки Ford Mondeo сірого кольору 1998 року випуску, VIN номер WFONXXGBBNWS19956.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

Рішення у повному обсязі складене 25 квітня 2018 року.