
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2018 р. № 820/138/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське виробниче підприємство “КАРТАМИШ” до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
11 січня 2018 року ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ДФС України, в якому просить суд, з підстав наявності протиправного рішення:
- скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України від 11.08.2017 року за № 65939/31731120 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що до комісії ДФС України надано копії документів, що підтверджують реальність господарської операції, а отже рішення комісії №65939/31731120 від 11.08.2017 року про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 15.07.2017 року, на думку позивача, є незаконним та таким що підлягає скасуванню, а податкова накладна №1 від 15.07.2017 року такою, що підлягає реєстрації.
13 березня 2018 року Державною фіскальною службою України було надано до суду клопотання про закриття провадження у справі, в якому просила суд керуючись ч.8 ст. 238 КАС України закрити провадження по справі №820/138/18.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.04.2018 року у задоволенні клопотання Державної фіскальної служби України про закриття провадження у справі №820/138/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії відмовлено.
В судове засідання представник позивача прибула, позов підтримала та просила задовольнити позов.
В судове засідання представник відповідача не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачем було сформовано податкову накладну № 1 від 15.07.2017 року на загальну суму з ПДВ 2093511,06 грн. та направлено для реєстрації до Єдиного реєстру податкових накладних.
ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» було отримано Квитанцію №1 від 25.07.2017 року, згідно якої реєстрація податкової накладної № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена, у зв’язку із виявленими помилками, а саме:
- податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567;
- за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1001.
Також у Квитанції №1 запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» в письмових поясненнях зазначено, що в обґрунтування реальності господарських операцій з контрагентами та відповідності обсягів постачання, було направлено до контролюючого органу відповідні документи: договір, специфікацію, видаткову накладну, а також Додаток до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем було отримано рішення Комісії Державної фіскальної служби України № 65939/31731120 від 11.08.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» 15 липня 2017 року здійснило реалізацію пшениці озимої врожаю 2013 року ТОВ «РЕАЛЗЕРНОТОРГ» на умовах договору купівлі-продажу №0715к1 від 15.07.2017 року та додаткової угоди № 1 від 15.07.2017 року до цього договору у кількості 5,679 тонн за ціною 3 450,00 грн. без ПДВ за одну тонну, а всього на загальну суму 2093511,06 грн. в тому числі ПДВ - 348 918,51 грн.
Перехід права власності на товар від ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» до ТОВ «РЕАЛЗЕРНОТОРГ» підтверджується видатковою накладною № 8 від 15 липня 2017 року.
Згідно умовам пункту 2 Додатку №1 від 15.07.2017 року до договору купівлі-продажу №0715к1 від 15.07.2017 року (специфікації), поставка товару здійснювалась на умовах EXW зерновий склад продавця за адресою: Харківська область, Первомайський район, село Картамиш, вул. Щаслива, буд. 64, - шляхом надання продавцем товару у розпорядження покупця.
Між ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» та ТОВ «РЕАЛЗЕРНОТОРГ» було складено Акт приймання-передачі товару на відповідальне зберігання № 0715 від 15.07.2017 року.
Товар був вивезений покупцем 29.07.2017 року, що підтверджується актами зняття з відповідального зберігання та товарно-транспортними накладними.
Розрахунок за відвантажений товар сторони провели заліком взаємних однорідних вимог шляхом підписання акту зарахування зустрічних однорідних вимог 31.07.2017 року.
Товар - пшениця урожаю 2013 року, була вирощена і зібрана ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ», що підтверджується статистичною звітністю за 2013 рік.
Як зазначено позивачем, зберігання сільськогосподарської продукції до моменту реалізації здійснювалось за адресою: вул. Октябрьська (перейменована на Щаслива), буд. 64, с. Картамиш, Первомайський р-н, Харківська область.
Складське приміщення площею 1960,40 кв.м є власністю ТОВ Сільськогосподарське виробниче підприємство «КАРТАМИШ» на підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 01.04. 2009 року.
На підставі вказаної операції було сформовано податкову накладну № 1 від 15.07.2017 року.
Податкова накладна № 1 від 15.07.2017 року була направлена позивачем до контролюючого органу, яка мала бути зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” № 1246 від 29.12.2010 року (далі по тексту - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті “в” підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Абзацем 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” № 190 від 29.03.2017 року встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Абзацем 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування.
Судом встановлено та не заперечувалось відповідачем, що позивачем на підтвердження реальності господарської операції з контрагентом та відповідності обсягів постачання, було надано необхідні документи.
Суд зазначає, що Державною фіскальною службою України до позивача було встановлено критерії оцінки ступеня ризиків, проте комісією Державної фіскальної служби України не було враховано надані позивачем документи на усунення вказаних ризиків.
З огляду на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України № 65939/31731120 від 11.08.2017 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог в частині зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає наступне.
Під час розгляду даної справи по суті, судом встановлено, що відповідно до квитанції №3 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 15.07.2017 року було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, податкова накладна № 1 від 15.07.2017 року була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючим органом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське виробниче підприємство “КАРТАМИШ” (код ЄДРПОУ 31731120, 64144, Харківська область, Первомайський район, село Картамиш, вулиця Щаслива, буд. 64) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України від 11.08.2017 року за № 65939/31731120 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В частині позовних вимог щодо зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 15.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних - відмовити.
Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське виробниче підприємство “КАРТАМИШ” (код ЄДРПОУ 31731120, 64144, Харківська область, Первомайський район, село Картамиш, вулиця Щаслива, буд. 64) сплачений судовий збір в сумі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 25.04.2018 року.