
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2018 р. Справа №818/317/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №818/317/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1І.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Сумській області), у якій просив суд:
- визнати бездіяльність відповідача протиправною щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів від 09.03.2006 №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658(3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів від 09.03.2006 №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658(3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, починаючи з 01.01.2016.
26.02.2018 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог, згідно якої позовні вимоги викладені у такій редакції:
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивач з дати виникнення права на нього відповідно до довідки №11/653-2432 (3773) від 11.06.2012 та постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 (тобто з 01.04.2012 по 01.01.2016) та здійснити перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 по 01.02.2018 без обмеження граничного розміру та виплатити позивачу 438046,80 грн. (а.с.30-33).
27.02.2018 від ОСОБА_1 надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить зменшити розмір позовних вимог на 27948,25 рахувати, що за період з 01.04.2012 по 01.02.2018 заборгованість ГУ ПФУ в Сумській області складає 410098,55 грн. (а.с.50).
28.02.2018 ОСОБА_1 подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до яких просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2012 відповідно до довідки УМВС України в Сумській області №11/653-2432 (3773) та постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року, а також з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-УІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №988 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658 (3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016;
- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок премії та виплату пенсії з 01.04.2012 з 01.04.2012 відповідно до довідки №11/653-2432 (3773) від 22.06.2012 року та постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року без обмеження граничного розміру;
- зобов’язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-УІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №988 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658 (3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, позичаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.
Разом з тим, просив суд встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов’язання Головного управління подати до суду звіт про виконання рішення у встановлений судом термін.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років. Згідно ст.63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
16.08.2017р. ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про перерахунок пенсії з 01.01.2016 відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658 (3877) від 31.05.2017.
29.08.2017р. на ім’я позивача від відповідача надійшла відповідь, що відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок і виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
В подальшому, 31.05.2017 Ліквідаційною комісією УМВС України було видано довідку №11/148-658 (3877) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка направлена до ГУПФУ в Сумській області.
Однак, позивачем протиправно не вчинено дій щодо перерахунку та виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1
ГУ ПФУ в Сумській області 22.03.2018 надало суду відзив на позовну заяву (а.с.67-69), в якому зазначило, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду і не наведені докази наявності поважних причин такого пропуск
Також відповідач зазначив, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-12) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Так, постановою Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” від 07.11.2007 №1294 упорядкована структура грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, що спричинило зміну його розміру.
На виконання згаданого Порядку, ГУ ПФУ в Сумській області отримало довідки про грошове забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивачу. В той же час, 25.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, згідно якої перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", має бути здійснений з 01.01.2016 на підставі довідок, виданих згідно затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 порядку, за прирівнюваною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у визначеному порядку.
Крім цього, перерахунок пенсії не проведено, оскільки на виконання постанови КМУ №103 Головним управлінням було направлено Списки згідно з Додатком 1 до постанови КМУ №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до ліквідаційної комісії УМВС в Сумській області для отримання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
28.03.2018 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, зі змісту якого вбачається, що позивач вважає доводи відповідача, викладені у відзиві, є необгрунтованими, а позовна заява підлягає задоволенню (а.с.75-81).
Сторони повідомлені належним чином про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.87-88).
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.18).
11.06.2012 управлінням МВС України в Сумській області складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою заступника начальника управління громадської безпеки УМВС України в Сумській області, становить 5479,16 грн. (а.с.85). Довідку направлено до Головного управління ПФУ в Сумській області.
31.05.2017 управлінням МВС України в Сумській області складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою заступника начальника управління громадської безпеки УМВС України в Сумській області, становить 8322,16 грн. (а.с.25). Дану довідку було направлено до Головного управління ПФУ в Сумській області для проведення перерахунку пенсії.
16.08.2078 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області з питання перерахунку пенсії. (а.с.22-23).
Розглянувши вказану заяву, 29.08.2017 відповідач повідомив, що перерахунок пенсії на підставі довідки, наданою ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області буде забезпечений після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.24).
Позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, у зв’язку з чим звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ). перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII). Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” .
Відповідно до пункту 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для: них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Проте, отримавши довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2012 та з 01.01.2016, відповідач, всупереч п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не здійснив перерахунок пенсії позивачу.
Відмовляючи в перерахунку пенсії, відповідач посилається на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування, та такий перерахунок буде здійснено після виділення відповідних коштів із Державного бюджету.
Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України", яку суд враховує відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" як джерело права.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.04.2012, відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 11.06.2012 (а.с.85), та з 01.01.2016, відповідно до довідки УМВС України в Сумській області від 31.05.2017 (а.с.25), проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 від 15.02.2018, відповідно до пункту 56 якого Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтям 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 суд зазначає наступне.
Постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 врегульовує порядок виплати коштів, що не є предметом спору, оскільки позивач ставить позовні вимоги з приводу перерахунку та здійснення виплати пенсії, яка йому не перераховувалась та не виплачувалась, проте позивач не оспорює сам порядок виплати пенсії, тому суд вважає дані доводи відповідача безпідставними.
Щодо посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду слід зазначити наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон №2262-ХІІ.
Згідно із ч.3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Необґрунтованими є доводи відповідача щодо пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду без поважних причин, оскільки, про неперерахування йому пенсії у зв’язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення з 01.04.2012 та, як наслідок, порушення своїх прав, позивач дізнався 08.08.2017 року, коли отримав поштове відправлення з довідкою про перерахунки пенсії (а.с.86).
Крім цього суд зазначає, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.04.2012 та з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.04.2012 та з 01.01.2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України №2262-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2012, згідно довідки ГУМВС України в Сумській області від 11.06.2012 №11/653-2432 (3773), та з 01 січня 2016 року відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення від 31.05.2017 №11/148-658 (3877), та Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести вказаний перерахунок та виплату пенсії.
Щодо вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
З огляду фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд виходить з того, що заявлені позивачем вимоги про виплату пенсії без обмеження граничного розміру пенсії є передчасними, а від так задоволенню не підлягають.
Стосовно заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказані положення не є імперативними та передбачають диспозитивну поведінку суду. Тобто, це право суду, а не його обов’язок, суд має можливість самостійно на власний розсуд приймати рішення про необхідність чи відсутність потреби в зобов’язанні суб’єкта владних повноважень подати звіт.
При цьому, вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю, суд має врахувати надані позивачем докази, особливості покладених на суб’єкта владних повноважень обов’язків згідно із судовим рішенням та його можливості ці обов’язки виконувати в рамках законодавства.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 не навів обґрунтованих аргументів необхідності застосування ч.1 ст.382 КАС України та не надано жодного доказу на підтвердження того, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення у даній справі.
На підставі ст.139 КАС України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 1409,60грн., сплачений при зверненні до суду відповідно до квитанцій №0.0.974775428.1 від 26.02.2018 (а.с.34) та №0.0.975420711.1 від 27.02.2018 (а.с.57).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2012 відповідно до довідки УМВС України в Сумській області №11/653-2432 (3773) та постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року, а також з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-УІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №988 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658 (3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, 40021, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок премії та виплату пенсії з 01.04.2012 з 01.04.2012 відповідно до довідки №11/653-2432 (3773) від 22.06.2012 року та постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, 40021, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-УІІІ, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №988 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/148-658 (3877) від 31.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, позичаючи з 01.01.2016.
У задоволенні вимог позивача про проведення перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, 40021, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір при зверненні до суду в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Кунець