Ухвала суду № 73602100, 24.04.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
819/708/18
Номер документу
73602100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

Справа № 819/708/18

24 квітня 2018 року м. Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мірінович У.А., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 (місцезнаходження: вул. Зарічна, 31, с. Великий Глибочок, Тернопільський район, Тернопільська область, 47703) до Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі (місцезнаходження: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19 квітня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (адреса: вул. Зарічна, 31, с. Великий Глибочок, Тернопільський район, Тернопільська область, 47703, РНОКПП НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі (адреса: вул. Руська, 17, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 40377598) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, з 01.10.2017 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%.

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності. Позов подано у строк, установлений законом.

Водночас, разом із позовною заявою, представник позивача подала до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, мотивуючи тим, що єдиним джерелом доходів позивача є пенсія, розмір якої становить 1731,75 грн., на підтвердження чого надала також відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків № 3746 від 17.04.2018, виданої Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області.

Частиною другою статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати і єдиною визначальною підставою для правильного вирішення цього питання є майновий стан сторони.

При цьому слід враховувати, що для звільнення від сплати судового збору заявником має бути надано докази, які б переконливо свідчили про наявність у нього виключних обставин, що обумовлюють відсутність можливості сплатити судовий збір як на теперішній час, так і в майбутньому.

Так, на підтвердження відсутності можливості сплатити судовий збір представник позивача надала суду відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків № 3746 від 17.04.2018, виданої Тернопільською ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області, яка свідчить про те, що за період з 1 кварталу 2017 року по 4 квартал 2017 станом на 12.04.2018 інформація про доходи позивача відсутня. Також надала довідку № 479/03 від 11.04.2018, виданої Тернопільським об'єднаним УПФУ Тернопільської області, яка свідчить про те, що позивач за 2017 рік отримала пенсію за віком при повному стажі в розмірі 18619,30 грн.

Таким чином, враховуючи те, що представник позивача не надала, а суд не здобув доказів, які б переконливо свідчили про наявність у неї виключних обставин, що обумовлюють відсутність можливості сплатити судовий збір як на теперішній час, так і в майбутньому, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Проте, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов'язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 8 Закону № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Як слідує з позовних вимог, що у ній заявлено вимоги щодо захисту соціальних прав.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII з 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1762 грн.

Таким чином ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру становить 704,80 грн.

Враховуючи те, що предметом спору є захист соціальних прав позивача та з метою доступу до правосуддя щодо захисту таких прав, суд дійшов висновку за доцільне відстрочити позивачу сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Дана адміністративна справа відповідно до статті 12 КАС України є справою незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись статтями 171, 248, 257 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.

Відстрочити позивачу сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. до ухвалення судового рішення у справі.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Призначити у справі судове засідання на 21 травня 2018 року о 11:00 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: м.Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20.

Відповідно до статей 162-164 КАС України встановити:

- відповідачу 15-денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву;

- позивачу 5-денний строк, з дня отримання відзиву на позов, для подання відповіді на відзив;

- в разі подання позивачем відповіді на відзив, відповідачу 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для надання своїх заперечень.

Згідно із частинами третьою та четвертою статті 162 КАС України копія відзиву на позов (відповіді на відзив і заперечень) та доданих до нього документів повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи, а суду – доказ такого надіслання іншим учасникам справи.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України не подання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов’язати відповідача подати суду докази разом із поданням відзиву.

Роз’яснити учасникам справи, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (частини восьма, дев’ята статті 79 КАС України).

Повідомити відповідача суб’єкта владних повноважень (у разі розгляду справи за його місцезнаходженням) про можливість отримання позовної заяви з доданими до неї матеріалами безпосередньо в приміщенні Тернопільського окружного адміністративного суду.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади в Україні за веб-адресою https://adm.te.court.gov.ua/sud1970/gromadyanam/spravy/.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала в частинні відкриття провадження може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності. Заперечення на ухвалу суду в частині, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала в частині, що стосується судового збору, може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Мірінович У.А.

Копія вірна

Суддя Мірінович У.А.