
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/250/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1Г.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Луганській області), в якому позивач просив суд:
- визнати бездіяльність ГУ ПФУ в Луганській області щодо непроведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 1155-ЛК від 28.04.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Луганській області, протиправною;
- зобов’язати ГУ ПФУ в Луганській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII, ст. 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки № 1155-ЛК від 28.04.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Луганській області, починаючи з 01 січня 2016 року;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов’язання ГУ ПФУ в Луганській області подати у встановлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 28.02.2005, пенсія йому призначена відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Посилаючись на статей 51, 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивач зазначає, що набув права на перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській області № 1155-ЛК від 28.04.2017, починаючи з 01 січня 2016 року.
Виходячи з того, що відповідач, отримавши довідку від Ліквідаційної комісії ГУМВС в Луганській області, не перерахував пенсію позивача, він листом від 12.12.2017 звернувся до ГУ ПФУ в Луганській області з проханням перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.
Однак, листом-відповіддю вих. № 392/03-01 від 10.01.2018 ГУ ПФУ в Луганській області відмовило йому в перерахунку пенсії у зв’язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету.
Позивач вважає, що право на здійснення перерахунку пенсії не може ставитися в залежності від бюджетних асигнувань.
У зв’язку з викладеними обставинами позивач звернувся до суду з позовом.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 02.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 28.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
Ухвалою суду від 26.03.2018 поновлено провадження у справі.
19.02.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній посилається на таке.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років за ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ по лінії Міністерства внутрішніх справ України.
На адресу головного управління надійшов лист Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23, в якому повідомлялося про надходження повідомлення Міністерства внутрішніх справ про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліція) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві.
На виконання даного листа 10.04.2017 (вих. № 3897/03-03) головним управлінням було направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого було надано інформацію про позивача.
На адресу головного управління від Ліквідаційної комісії ГУ МВС у Луганській області 24.05.2017 надійшла Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 28.04.2017 вих. № 1155-ЛК стосовно ОСОБА_1 Перерахунок пенсії згідно цього документа головним управлінням не проводився.
Щодо проведення перерахунку пенсії згідно довідки від 28.04.2017 вих. № 1155-ЛК ОСОБА_1 до головного управління безпосередньо не звертався.
Відповідач зазначає, що відповідно до статті 8 ОСОБА_2 № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Наскільки відомо головному управлінню, виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на перерахунок пенсії позивача у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 на сьогоднішній день не відбувалося.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову, справу розглянути без участі його представника (арк. спр. 29-30).
04.04.2018 від відповідача до суду також надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній посилається на таке.
29.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка від 19.03.2018 № 750-лк для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015.
На підставі постанови КМУ № 103 обов’язок виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018, а виплатити пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виникає лише з 01.01.2019.
За довідкою від 19.03.2018 № 750-лк, отриманою 29.03.2018, відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи перерахунок, у березні 2018 року позивачу була виплачена:
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 1648,17 грн;
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року – 1648,17 грн;
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року – 1648,17 грн.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 103.
Враховуючи викладене, відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі, а тому просив відмовити у задоволенні позовних вимог (арк. спр. 58-59, 66).
Також 23.04.2018 відповідач надав до суду довідку від 23.04.2018 № 5271/07, згідно з якою на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 позивачеві за довідкою від 19.03.2018 № 750-лк було зроблено перерахунок та 26.03.2018 була виплачена:
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 1648,17 грн;
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року – 1648,17 грн;
- доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року – 1648,17 грн (арк. спр. 74).
У судове засідання сторони не прибули, просили суд розглянути справу за їх відсутності. На підставі частини третьої статті 194 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером МВС за вислугою років, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію на підставі ОСОБА_2 № 2262-ХІІ, що підтверджується посвідченням № 9343, виданим 31.03.2005 (арк. спр. 14), та визнається сторонами.
Листом від 03.02.2017 № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою КМУ № 988 , з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві (21).
На підставі списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії, що надійшов від ГУ ПФУ в Луганській області направленого до ліквідаційної комісії УМВС України в Луганській області, на адресу відповідача 24.05.2017 надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 28.04.2017 № 1155-ЛК, видана ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області (арк. спр. 33).
Згідно вказаної довідки встановлено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно ст. 63 ОСОБА_2 № 2262, Постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 за нормами, чинними на 01 січня 2016 року.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Однак, листом від 10.01.2018 вих. № 392/03-01 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило позивача, що перерахунок пенсії буде можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (арк. спр. 17).
Станом на час розгляду справи позивачу не було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від 28.04.2017 № 1155-ЛК.
29.03.2018 на адресу ГУ ПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області надійшла довідка № 750-ЛК від 19.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) стосовно ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 (арк. спр. 67).
Згідно протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 загальний розмір пенсії перерахований і складає 3698,05 грн щомісячно (арк. спр. 68). При цьому зазначено, що різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 складає 39556,08 грн. Вказана сума буде виплачуватись частинами, а саме: з 01.01.2019 по 31.12.2019 по 824,09 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми - по 1648,17 грн.
Довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 23.04.2018 № 5271/07 підтверджено, що на виконання постанови КМУ №103 ОСОБА_1 було зроблено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії МВС України у Луганській області від 19.03.2018 № 750-ЛК та 26.03.2018 виплачена доплата за період з січня 2018 року по березень 2018 року у розмірі 1648,17 грн за кожен місяць (арк. спр. 74).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон № 2262). Цим ОСОБА_2 держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини першої статті 63 ОСОБА_2 № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього ОСОБА_2 провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною третьою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 (у редакції ОСОБА_2 від 28.12.2015) передбачено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього ОСОБА_2. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 ОСОБА_2 № 2262 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього ОСОБА_2, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до статті 102 ОСОБА_2 України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ОСОБА_2 України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим ОСОБА_2 для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Пунктом 1 Постанови КМУ № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 № 2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 ОСОБА_2 № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Абзацом 1 пункту 24 вищевказаного Порядку, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 ОСОБА_2 № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із ОСОБА_2 та перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
На день набрання чинності ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 діяла і є чинною на день розгляду судом справи по суті.
Відмовляючи в перерахунку пенсії згідно довідки від 28.04.2017 № 1155-ЛК, відповідач посилався на те, що він позбавлений можливості здійснити перерахунок пенсії позивача з огляду на відсутність відповідного бюджетного фінансування, та такий перерахунок буде здійснено після виділення відповідних коштів із Державного бюджету.
Однак, суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для не перерахунку пенсії та відмови у її виплаті позивачу, а також жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на її перерахунок, що фактично є предметом спору у даній справі. Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України», які суд враховує відповідно до статті 17 ОСОБА_2 України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» як джерело права.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку саме за довідкою від 28.04.2017 № 1155-ЛК, суд дійшов висновку про те, що відповідач допустив в даному випадку бездіяльність, чим порушив права позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду в зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018, відповідно до пункту 56 якого висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб2, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із ОСОБА_2 України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Щодо посилання відповідача на Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018, суд зазначає наступне.
Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 визначений порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 № 2262 до 01 березня 2018 року з урахуванням виплат, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704).
Таким чином, порядок перерахунку пенсій, встановлений Постановою КМУ № 103, регулює питання відносно виплат, визначених станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704.
В свою чергу, предметом оскарження по даній адміністративній справі є бездіяльність відповідача та зобов’язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розмірів виплат, які були визначені станом на 01 січня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення.
Таким чином, відповідач як на підставу для відмови в задоволенні позову посилається на порядок (Постанова КМУ № 103 від 21.02.2018), який на момент виникнення спірних правовідносин (січень 2016 року) був відсутній.
В свою чергу, прийняття Постанови КМУ № 103 у лютому 2018 року жодним чином не спростовує факту протиправної бездіяльності відповідача за період з січня 2016 року, що підтверджується рішенням Верховного Суду в зразковій справі № 820/6514/17 від 15.02.2018.
Відповідачем не зазначено, а судом не виявлено жодного закону чи підзаконного нормативного акту, який би свідчив про наявність підстав, які б звільняли відповідача від законодавчо визначеного обов’язку перерахунку пенсії за умови підвищення відповідних виплат.
У зв’язку з чим порядок, визначений Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018, не є предметом спору по даній справі, а доводи відповідача з цього приводу є безпідставними.
Проте, суд також зважає на доводи відповідача на те, що ним вже здійснений перерахунок пенсії згідно нової довідки з інформацією відповідно до вимог постанови № 103.
У зв’язку з цим, оскільки позивачем заявлялись вимоги також щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії, суд, з метою ефективного захисту порушених з боку відповідача прав і свобод позивача, враховуючи вже зроблений відповідачем перерахунок пенсії, вважає за можливе на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог і відновити порушені права позивача шляхом зобов’язання відповідача здійснити виплату вже перерахованої пенсії на підставі довідки від 19.03.2018 № 750-ЛК, починаючи з 01 січня 2016 року.
При цьому суд вважає неприйнятними посилання відповідача на те, що виплата буде здійснена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 103, з таких підстав.
Пункт 1 вказаної постанови містить положення щодо перерахунку пенсії, призначеної згідно із ОСОБА_2 № 2262 до 1 березня 2018 року, з урахуванням відповідних виплат, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704.
Пунктом 2 визначено, що виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. – 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. – 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. – 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 визначений перерахунок з 1 січня 2016 р. пенсій, призначених згідно із ОСОБА_2 № 2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні виплати в розмірах, установлених законодавством, за січень 2016 р. відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 р. № 988.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, Постановою КМУ № 103 визначений порядок, яким виплата сум підвищення перерахованої пенсії, що мали бути перераховані та виплачені в період з 01.01.2016 по 24.02.2018, фактично зменшена (виплата 50 та 75 відсотків) та розстрочена на значний термін (протягом 2018-2020 років), що порушує право позивача на отримання усієї суми підвищеної пенсії, яка повинна була розрахована та виплачена відповідачем на підставі постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ОСОБА_2 № 2262, та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45).
Вказаний висновок суду ґрунтується на таких законодавчо визначених положеннях.
Пунктами 2 та 3 Постанови КМУ № 103 встановлена процедура виплати сум перерахованої пенсії у зменшеному розмірі та сама виплата різниці у сумі перерахованої пенсії розстрочена на тривалий період.
Однак, суд зазначає, що нормами ОСОБА_2 № 2262 не було визначене питання стосовно того, що виплата перерахованих сум пенсій може бути розстрочена у зменшеному розмірі (50 та 75 відсотків).
Статтею 11 ОСОБА_2 № 2262 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 прямо визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 ОСОБА_2 № 2262.
Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 визначено, що усі призначені за цим ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 прямо встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри виключно «перерахунку» усіх призначених за цим ОСОБА_2 пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2.
Частиною четвертою статті 63 ОСОБА_2 № 2262 не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри «виплати» перерахованих пенсій, що має місце в Постанові КМУ від 21.02.2018 № 103.
Загальний порядок виплати пенсій визначений статтею 52 ОСОБА_2 № 2262, відповідно до частини третьої якої виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
В свою чергу, частиною другою статті 55 ОСОБА_2 № 2262 передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Згідно з частини третьої статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
ОСОБА_2 № 2262 (а саме: ч. 3 ст. 52, ч. 2 ст. 55, ч. 4 ст. 63) мають вищу юридичну силу, ніж норми постанови Кабінету Міністрів України (а саме - постанови від 21 лютого 2018 року № 103), які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного ОСОБА_2, та не повинні суперечити положенням ОСОБА_2.
Як наслідок, з урахуванням приписів частини третьої статті 113 Конституції України, статей 6, 7 КАС України положення Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 відносно умов, порядку та розмірів саме виплати сум перерахованих пенсій до спірних правовідносин не повинні застосовуватися, оскільки відповідно до змісту частини четвертої статті 63 ОСОБА_2 № 2262 не визначені такі повноваження Кабінету Міністрів України.
Оскільки відповідач вже здійснив доплату перерахованої пенсії за період з січня по березень 2018 року, однак не виплатив позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, це свідчить про необхідність відновлення порушеного права позивача на отримання у повному об’ємі належних йому сум за період, починаючи з 01.01.2016 по 31.12.2017 вже на підставі зробленого відповідачем перерахунку згідно довідки від 19.03.2018 № 750-ЛК року. Сам перерахунок не суперечить статті 63 ОСОБА_2 № 2262.
Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зауважує таке.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб’єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб.
За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України доходить висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з обранням належного та ефективного способу захисту порушених прав позивача.
Відповідно до статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн. З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню 352,40 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 28.04.2017 № 1155-ЛК, починаючи з 01 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) провести виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 92600, АДРЕСА_1) перерахованої пенсії відповідно до статті 63 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 19.03.2018 № 750-ЛК за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 92600, АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя ОСОБА_3