МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2018 р.
№ 814/2927/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:
Першого заступника керівника Баштанської місцевої прокуратури,
пров. Пожежний, 3, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101
до відповідача:
Березнегуватської селищної ради Миколаївської області,
вул. Соборна- Миколаївська площа, 10, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203
треті особи:
Комунальний заклад «Березнегуватський дошкільний навчальний заклад № 2», вул. В. Лободи, 15, стм. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203
про:
визнання протиправною бездіяльності,
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Баштанської місцевої прокуратури (далі - прокурор, позивач) звернувся до суду з позовом до Березнегуватської селищної ради Миколаївської області (далі - відповідач), третя особа по справі - Комунальний заклад “Березнегуватський дошкільний навчальний заклад № 2”, в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати його вжити заходів до оформлення правовстановлюючих докуметів на будівлю та земельну ділянку ДНЗ № 2, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад № 2 по вул. В. Лободи, 15 в смт. Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області.
Прокурор в обгрунтування позовних вимог зазначив, що відсутність правовстановлюючих докуметів на будівлю та земельну ділянку, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад, створює передумови до зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного закладу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. У зв'язку з цим, діяльність навчального закладу підлягає приведенню у відповідність до законодавства.
Відповідач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, в якій вказав, що проти позовних вимог не заперечує, просив розглянути справу за його відсутності.
Представник Комунального закладу Березнегуватський дошкільний навчальний заклад № 2” у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Прокурор надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Прокурором під час вивчення стану додержання земельного законодавства встановлено, що на території Березнегуватської селищної ради Миколаївської області за адресою: вул. В.Лободи, 15, смт.Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область функціонує комунальний заклад "Березнегуватський дошкільний навчальний заклад № 2". Відповідно до рішення ХІХ сесії ХХІІІ скликання Березнегуватської селищної ради від 18.04.2001 року дано згоду на прийняття до комунальної власності селищної ради дитячого садка "Дзвіночок", що належав КСП "Відродження" з 01.04.2001 року. Рішенням селищної ради від 26.03.2003 року № 48 затверджено статут Березнегуватського дошкільного закладу № 2. Рішенням 26 сесії шостого скликання Березнегуватської селищної ради Миколаївської області від 25.07.2013 року № 28 надано дозвіл селищній раді на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування під Березнегуватським дошкільним навчальним закладом орієнтовною площею 0,60 га в межах смт.Березнегувате по вул.Червонофлотська, 15 Березнегуватського району Миколаївської області.
Проте, згідно з відомостями реєстру прав власності на нерухоме майно, відомості про реєстрацію права власності на вказане майно відсутні. Прокурор вважає, що Березнегуватська селищна рада, являючись суб'єктом, який здійснює управління ДНЗ, відповідає за його матеріально-технічне забезпечення, не виконала покладені на неї законами України повноважень, не вжила необхідних дій для оформлення прав власності на будівлю дошкільного навчального закладу чим допустила протиправну бездіяльність.
Березнегуватська селищна рада листом від 19.10.2017 № 1513/04-09 повідомила Березнегуватську місцеву прокуратуру про те, що правоустановчі документи на дошкільний навчальний заклад № 2 не оформлялись, виготовлення докуметації щодо відведення земельної ділянки в оренду по майну комунальної власності не проводилось.
Позивач, вважаючи, що бездіяльність відповідача яка виразилась у неоформленні необхідних документів на державну реєстрацію дошкільного навчального закладу може призвести до негативних наслідків, звернувся до суду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органидержавної влади та органи місцевого смоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (зі змінами та доповненнями), сільські, селишні міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Контитуцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, ст. Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, мі ької ради вирішуються відповідно до Закону питання регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження замлями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу,ьоргнізація землеустрою, вирішеня питання інших питань у галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Відповідно до статті 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно зі частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
За визначенням статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частин першої, другої статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998 №12 (яка діяла до 06.08.2012) державній реєстрації в бюро технічної інвентаризації підлягають обєкти нерухомості, розташовані на всій території України (населених пунктах, військових містечках, військових частинах, аеропортах, річкових і морських портах, заповідниках, заказниках, на дорогах, полігонах і т.п.). Державна реєстрація права власності на обєкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обовязковою для власників, незалежно від форм власності.
Аналіз наведених правових норм свідчить на користь висновку, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому, державна реєстрація таких прав є обовязковою. Відповідно до рішення 19 сесії XXIІІ скликання Березнегуватської селищної ради від 18.04.2001 року "Про прийняття до комунальної власності селищної ради дитячого садка "Дзвіночок" дано згоду на прийняття до комунальної власності селищної ради дитячого садка (арк.справи 16).
Відповідно до пунктів 1.1. та 1.3. статуту Березнегуватського дошкільного закладу № 2, затвердженого рішенням Березнегуватської селищної ради від 26.03.2003 року № 48 та погодженого начальником відділу освіти Березнегуватської райдержадміністрації 26.03.2003 року, дошкільний навчальний заклад № 2 Березнегуватської селищної ради прийнято на баланс селищної ради відповідно до рішення ХІХ сесії ХХІІІ скликання селищної ради від 21.02.2003 та передбачено, що засновник здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає неохідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво та ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей. Пунктом 9.1. вказаного Стату у передбачено, що дошкільному навчальному закладу передано в оперативне управління земельну ділянку, будівлі, споруди, комунікації, інвентар, обладнання, спортивні та ігрові майданчики (арк. справи 24). Відповідно до матеріалів справи, форма власності дошкільного навчального закладу - комунальна; балансоутримувач ДНЗ - Березнегуватська селищна рада; свідоцтво про державну реєстрацію ДНЗ за адресою: вулиця В. Лободи, 15, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, не оформлялось та державна реєстрація права власності не проводилась.Матеріалами справи підтверджено, що на запит Березнегуватського відділу Баштанської місцевої прокуратури, листами голови Березнегуватської селищної ради від 19.10.2017 року № 1513/04-09 та від 02.11.2017 року № 1620-04-09 повідомлено, що на земельну ділянку, яка використовується ДНЗ, не оформлено правовстановлюючих документів (акр.справи 31-32).
Вказані обставини не заперечуються відповідачем, про що зазначено ним у заявах, що містяться в матеріалах справи.
В порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України "Про освіту" правоустановлюючі документи на земелну ділянку, яку використовує дошкільний йнавчальний заклад не оформлено, в землевпорядній організації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування не замовлено, державну реєстрацію права постіного користування не проведено.
Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку засновника дошкільного навчального закладу.
Статтею 25 Закону Ураїни "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Статтею 32 Закону Ураїни "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: влсні (саоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у залузі земельних відносин, до яких віднесено розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності та інші. Право на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації
Право на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", виникають з моменту такої реєстрації.
Положенням ч.2 ст. 19 Закону УКраїни "Про дошкільну освіту" передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти на відповідній території, контролюють додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.Таким чином, Березнегуватська селищна рада являючись суб'єктом, який здійснює управління дошкільним навчальним закладом № 2 в смт.Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області, не вжила необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться навчальний заклад, допускаючи протиправну бездіяльність.
Отже, суд дійшов висновку, що питання надання навчальному закладу земельної ділянки на праві постійного користування фактично не вирішено, оскільки замовлення проекту відводу земельної ділянки та виготовлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку не здійснено, технічн документація із землеустрою не виготовлялася, правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку не оформлялись.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині оформлення правовстановлюючих документів на відповідну земельну ділянку під будівлями та спорудами Березнегуватського дошкільного навчального закладу № 2, розташованого по вул. В. Лободи, 15 в смт. Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області, а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Березнегуватської селищної ради щодо неоформлення права власності на будівлю дитячого садочка, підлягають задоволенню.
Також, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити вищезазначені заходи, оскільки права на нерухоме майно та їх обтяження підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до чинного законодавства і відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчально-виховним комплексом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Першого заступника керівника Баштанської місцевої прокуратури (пров. Пожежний, 3, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 02910048) до Березнегуватської селищної ради Миколаївської області (вул. Соборно- Миколаївська площа, 10, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203, код ЄДРПОУ 04375808) задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність Березнегуватської селищної ради Березнегуватського району Миколаївської області щодо не оформлення правовстановлюючих докуметів на будівлю та земельну ділянку ДНЗ № 2, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад № 2 по вул. В. Лободи, 15 в смт. Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області.
3. Зобов'язати Березнегуватську селищну раду Березнегуватського району Миколаївської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих докуметів на будівлю та земельну ділянку ДНЗ № 2, на якій знаходиться дошкільний навчальний заклад № 2 по вул. В. Лободи, 15 в смт. Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Березнегуватської селищної ради Миколаївської області (вул. Соборно-Миколаївська площа, 10, смт. Березнегувате, Березнегуватський район, Миколаївська область, 56203, код ЄДРПОУ 04375808) на користь Першого заступника керівника Баштанської місцевої прокуратури (пров. Пожежний, 3, м. Баштанка, Баштанський район, Миколаївська область, 56101, код ЄДРПОУ 02910048) судовий збір в розмірі 1600,00 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 коп.), сплачений платіжним дорученням від 19.12.2017р. № 1979.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов