Рішення № 73601790, 24.04.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
814/77/18
Номер документу
73601790
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2018 р. № 814/77/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом:ОСОБА_1, вул. Велика Морська, 70, к. 6, м. Миколаїв, 54001 до відповідача:Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання протиправною бездіяльності; зобов’язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся з позовом до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (надалі – Управління або відповідач) про:

- визнання бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992;

- зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 56% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 з врахуванням збільшеного розміру посадового окладу (3400 грн.), окладу за спеціальним званням (2400 грн.), надбавки за стаж служби в розмірі 45%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, та врахованих при призначенні пенсії позивачу премії в розмірі 100% і надбавки за виконання особливо важливих завдань 100% від розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач протиправно не перерахував та не виплатив пенсію позивачу за наявності підстав для її перерахування та виплати.

У відзиві на позовну заяву (арк. спр. 53-54) Управління зазначило таке. Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі – Закон № 2262), із змінами внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який набрав чинності з 29.12.2015, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Як вказав відповідач у відзиві, згідно з пунктом 2 Порядку № 45, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій (у разі наявності підстав) мало надійти від Міністерства внутрішніх справ України у п’ятиденний строк. Натомість таке повідомлення отримано ОСОБА_2 фондом України тільки в березні 2017 року (лист Міністерства від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017). ОСОБА_2 фонду України від 29.03.2017 № 339-01 проінформовано про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Також, відповідач вказав у відзиві, що Управління як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій за Законом № 2262, повинно діяти у відповідності з вимогами статті 8 цього Закону і забезпечити проведення перерахунку пенсії позивачу за умови відповідного фінансування з Державного бюджету України. Тому, надаючи відповідь позивачу про те, що перерахунок його пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, Управління діяло відповідно до норм чинного законодавства та в межах повноважень, встановлених законом. Як вказав відповідач у відзиві, розрахунок пенсії наведений позивачем у позові не має жодного правового підґрунтя, оскільки порушує пункт 5 Порядку № 45, який встановлює, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років – у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за звання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання – у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України – у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. З наведеного слідує, що для перерахунку позивачу враховуються тільки складові грошового забезпечення, надані в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 12.05.2017. На думку Управління, з урахуванням дати подання позову (11.01.2018) та встановленого статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду, вимоги ОСОБА_1 можуть бути розглянуті лише за період з 11.07.2017.

В матеріалах справи наявна заява відповідача від 19.03.2018. Оскільки, відповідно до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив, суд зазначений документ до уваги не приймав.

Ухвалою від 06.02.2018 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у справі № 820/6514/17, оскільки Верховним Судом було відкрито провадження у зразковій адміністративній справі по розгляду типової справи. 15.02.2018 Верховний Суд прийняв рішення у зразковій справі № 820/6514/17 (надалі – Рішення ВС).

Дослідивши письмові докази, суд

В С Т А Н О В И В:

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія відповідно до вимог Закону № 2262, та перебуває на обліку в Головному управлінні ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області.

Відповідно до статті 63 Закону № 2262, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтею 51 Закону № 2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі – Постанова № 988, набрання чинності 02.12.2015), якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пунктів 1, 3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (надалі – Постанова № 45) в редакції, що була чинною до 24.02.2018, перерахунок раніше призначених, відповідно до Закону № 2262, пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (надалі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ОСОБА_2 фонду України.

Як вказано в позовній заяві та визнано відповідачем, Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області направила до Управління довідку від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача (ар. спр. 17, 18).

Звернення позивача з приводу перерахунку пенсії відповідач не задовольнив з посиланням на відсутність коштів у Державному бюджеті України (ар. спр. 18).

Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача. Як вказано в пункті 47 Рішення ВС, «…. право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).».

Позовна вимога в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням збільшеного розміру посадового окладу (3400 грн.), окладу за спеціальним званням (2400 грн.), надбавки за стаж служби в розмірі 45%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15%, та врахованих при призначенні пенсії позивачу премії в розмірі 100% і надбавки за виконання особливо важливих завдань 100% від розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років задоволенню не підлягає оскільки, відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії – 01.01.2016, тому перерахунок здійснюється на підставі довідки від 12.05.2017 ПС № 02131.

Суд відхилив доводи Управління про те, що перерахунок можливо провести лише з 11.07.2017 (а не з 01.01.2016, як просив позивач), оскільки, відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_2 фонду України та/або державних органів які видають довідки для перерахунку пенсії, провадяться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судовий збір розподіляється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 139, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (вул. Велика Морська, 70, к. 6, м. Миколаїв, 54001, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області, що полягає у непроведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992.

3. Зобов’язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області провести ОСОБА_1 (вул. Велика Морська, 70, к. 6, м. Миколаїв, 54001, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015; статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992; довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 12.05.2017 ПС № 02131 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року.

4. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 (вул. Велика, Морська, 70, к. 6, м. Миколаїв, 54001, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704,80 грн., сплачений платіжною квитанцією від 11.01.2018 № ПН 1259.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Птичкіна