Рішення № 73601723, 17.04.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
810/751/18
Номер документу
73601723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2018 року № 810/751/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І.,

за участі секретаря судового засідання Приходько Н.І.,

представника позивача – ОСОБА_1А ,

представника відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:

- зобов’язати відповідача провести індексацію пенсії позивачки відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по вересень 2017 року включно 221,7%.

- зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачки з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем протиправно відмовлено їй у здійсненні починаючи із 01.01.2014 індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Позивач вважає, що такі дії відповідача є незаконними, та такими, що порушують її права, а тому просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 19.02.2018 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі.

До суду 14.03.2018 надійшов письмовий відзив відповідача на адміністративний позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що позивачка не має права на індексацію пенсії, оскільки є працюючим пенсіонером і їй виплачується пенсія в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому, грошовий дохід фізичної особи індексується виключно у межах прожиткового мінімуму, а дохід в частині, що перевищує розмір прожиткового мінімуму індексації не підлягає. Крім того, у порядку черговості спочатку індексується заробітна плата, а не пенсія.

Ухвалою суду від 22.03.2018 дану адміністративну справу призначено до розгляду у судовому засіданні на 11.04.2018, яке відкладено на 17.04.2018 у зв’язку із неявкою позивача.

До судового засідання 17.04.2018 прибули представники сторін.

Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмовому відзиві.

Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Києво-Святошинському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком (а.с. 8).

Позивач звернулась до Києво-Святошинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою (а.с. 7), в якій просила здійснити індексацію пенсії помісячно із 01.01.2014 по жовтень 2015 року з урахуванням індексу інфляції.

Листом від 24.01.2018 № 36/М-01 (а.с. 8) відповідач відмовив у проведенні індексації, мотивуючи це тим, що позивач є працюючим пенсіонером і до складових його пенсії входить державна адресна доплата до прожиткового мінімуму.

Вважаючи таку відповідь протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» як єдиною підставою грошових доходів населення визначено перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016) і 103 відсотка (після 01.01.2016).

Згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. При цьому грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМ України від 17.07.2003 № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.

У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд приходить до висновку, що індексація грошових доходів населення здійснюється уповноваженим органом автоматично за наявності конкретного юридичного факту. Більше того, жодним нормативно-правовим актом не передбачена необхідність звертатись до органів із заявою про проведення індексації.

Разом із тим, суд зазначає, що непроведення Києво-Святошинським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Київської області індексації пенсії позивача у зв'язку з тим, що позивач працює, є протиправним та таким, що суперечить Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким передбачено проведення індексації пенсії працюючим пенсіонерам. При цьому, у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність обов’язку відповідача провести індексацію пенсії позивача відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по вересень 2017 року включно у розмірі 221,7%, тому, позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача провести таку індексацію є обґрунтованими.

Щодо позовних вимог в іншій частині, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, жінками – 58 років, які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Поряд з цим, зі змісту доданих відповідачем до листа від 11.04.2018 № 4997/04 довідок від 10.04.2018 № 256 та № 257 слідує, що позивачка із січня 2014 року отримувала пенсію на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

При цьому, величина оцінки одного року страхового стажу повинна застосовуватись в розмірі 1,35 %, оскільки у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначено вище, позивачці із січня 2014 року виплачувалась пенсія на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ОСОБА_4 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому застосування до спірних правовідносин положень частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправним.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що не застосування відповідачем показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, є протиправним.

Також, при прийнятті рішення в даній адміністративній справі, суд враховує наступне.

Так, Законом України від 03.10.2017 № 2148-19 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у частині першій статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п’ятого викладено в такій редакції: «За період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%».

ОСОБА_4 набрав чинності 01.10.2017.

Попередня редакція статті 25 Закону № 1058 передбачала, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.

Таким чином до 01.10.2017 Законом № 1058 було встановлено більш вигідні для особи умови розрахунку пенсії, ніж після 01.10.2017.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих праві свобод.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 зазначив, що за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов’язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя – наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

При цьому, до 01.10.2017 право позивача на застосування більш вигідних умов при розрахунку пенсії було передбачене законом.

Отже, застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%, в порівнянні з величиною 1,35 % є прямим звуженням вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності, що не допускається в контексті статті 22 Конституції України.

У Рішенні від 28.04.2009 № 9-рп/2009 Конституційний Суд України, вказуючи на недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, що об'єктивно призведе до погіршення становища особи в суспільстві через їх обмеження, зробив застереження органам державної влади про те, що невиконання державою своїх зобов'язань призводить до порушення принципів правової держави, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави (абзац п'ятий пункту 5 мотивувальної частини).

Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із статтею 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У зв’язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 77, 241 – 246, 250, 255 КАС України, суд,-

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов’язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Святошинська, м. Вишневе, Київська область, код ЄДРПОУ 41248571) провести індексацію пенсії ОСОБА_3 (вул. Святошинська, буд. 46, м. Вишневе, Київська область, ІПН НОМЕР_1) відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з урахуванням показника індексу інфляції по Україні за період з січня 2014 року по вересень 2017 року включно 221,7%.

Зобов’язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Святошинська, м. Вишневе, Київська область, код ЄДРПОУ 41248571) провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 (вул. Святошинська, буд. 46, м. Вишневе, Київська область, ІПН НОМЕР_1) з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 24 квітня 2018 р.