
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 р. Справа№805/1542/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Проніні Д.С. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 01.11.1986 року проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах. 06.06.2005 року його було звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років за віком у відставку, з посади помічника начальника відділу- оперативного чергового чергової частини штабу, зі спеціальним званням майор міліції. З цього часу позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років. Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чинної станом на день виходу на пенсію, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) а премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку (45-2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 63 вказаного Закону в редакції чинній на сьогоднішній день перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто фактично поліція в цій частині є правонаступником міліції.
Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови №988 від 11.11.2015 р. «Про забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» встановлено, що згідно Додатку №1 до цієї Постанови оклад за спеціальним званням «майор поліції» складає 2000 гривень, згідно Додатку № 8 до зазначеної Постанови посадовий оклад «помічника начальника відділу - оперативного чергового чергової частини штабу /старший інспектор (управління, відділи (відділення) поліції) складає 2500 гривень, та додатку № 11 визначено розмір надбавки за стаж служби в поліції, у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальні звання з вислугою років понад 20 років становить 40 відсотків. Крім того, на вказаній посаді також нараховуються премія, надбавки, які прямо не вказані у цій постанові, але на які нараховуються страхові внески та які повинні включатися до загальної зарплати для розрахунку пенсії.
Згідно положень п. 12 розділі XI п.9 ЗУ «Про Національну поліцію» «Прикінцеві та перехідні положення» вказано, що працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань-майор міліції - майор поліції. Тобто, ЗУ «Про Національну поліцію» визначено відповідність посад та спеціальних звань працівників міліції та працівників поліції.
Таким чином вважає, що згідно вищенаведених норм відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої пенсії. Зазначив, що неодноразово звертався до ГУ ПФУ в Донецькій області, з питаннями здійснити йому перерахунок пенсії згідно діючого законодавства. Однак, позивач постійно отримував від посадових осіб ГУ ПФУ в Донецькій області відповіді про те, що перерахунку пенсії буде здійснено пізніше, та що пенсіонер не повинен звертатися до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії.
01 лютого 2018 року позивач звернувся із письмовою заявою про перерахунок пенсії за вислугу років до відповідача. На свою заяву позивач отримав лист від 12.02.2018 року з ГУ ПФУ в Донецькій області № 369-к-01 в якому було повідомлено, що на даний час є всі підстави для перерахунку пенсії, однак перерахунок йому здійснений не буде в зв'язку з відсутністю коштів.
Позивач вважає, що бездіяльність відповідача, яка полягає у не перерахунку йому пенсії згідно діючого законодавства за вислугу років з 01 січня 2016 року, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням довідки Головного управління Національної поліції України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії є протиправною.
Просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яка полягає у нездійснені йому перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду помічника начальника відділу – оперативного чергового чергової частини штабу з вислугою років понад 20 років.
Ухвалою від 03 березня 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 26 березня 2018 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
19 березня 2018 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Зазначив, що відповідно до ст. 122 КАСУ, позивачем порушено шестимісячний строк звернення до суду.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09 квітня 1992 року.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Частинами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262 (далі - Закон 2262), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС).
Статтею 8 Закону 2262 передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Тобто, перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань.
Постановою №103 Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) встановлено чіткий порядок перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 1 січня 2018 року.
Довідка, відповідно до якої позивач вимагає здійснення перерахунку не відповідає вимогам Постанови №103, а тому не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, що підтверджується листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/05/22-2018. Нова довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій до головного управління не надходила, підстави для перерахунку відсутні. У зв'язку з вищезаначеним, головне управління вважає, що не порушило прав позивача, діяло в межах повноважень та й у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги є передчасними.
21 березня 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду відповідь на відзив, відповідно до якої зазначив, що відзив відповідача №3653/07-2 від 16.03.2018 року на адміністративний позов не відповідає вимогам ст. 162 КАС України. В своєму відзиві відповідач, в порушення вимог законодавства, не зазначає в який частині визнає позовні вимоги позивача, а в якій ні. Однак в подальшому в своєму відзиві ГУ ПФУ в Донецькій області визнає позов в тій частині, що на даний час, є всі підстави для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), та що цей перерахунок проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Крім цього, довідка для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 надійшла до відповідача, то на момент звернення позивача з позовом до суду, були всі підстави для перерахунку йому пенсії. При цьому Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не оспорює право позивача на проведення перерахунку пенсії на підставі довідки наданої ліквідаційної комісією ГУ МВС в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а вказується на відсутність коштів у Державному бюджеті на проведенні виплат такого перерахунку пенсії. Проте відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Крім того, доводи відповідача щодо позбавлення права позивача на перерахунок пенсії внаслідок відсутності коштів є безпідставним та незаконним, оскільки право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та Закону України «Про Національну Поліцію», яким передбачено проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
З приводу посилань на порушення шестимісячного строку звернення до суду, зазначив, що відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, тобто право позивача на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року не обмежено жодним строком.
Своїм рішенням у справі Пз 9901/8/18 від 15 лютого 2018 року Верховний суд України у складі колегії судів Касаційного адміністративного суду, розглянув адміністративну справу за позовом громадянина України до ГУ Пенсійного фонду України у Харківській області у аналогічній справі, зазначивши що згідно норм діючого законодавства України, що зміни грошового забезпечення поліцейських, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишній працівникам міліції з 01.01.2016 року, що посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплат є незаконними та суперечать ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Вказане рішення набрало законної сили 17. 03. 2018 року.
Ухвалою від 26 березня суд відклав розгляду справи на 10 квітня 2018 року.
10 квітня 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву, відповідно до якої зазначив, що до уваги не може братися Постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року, оскільки на момент настання права позивача на перерахунок пенсії 01.01.2016 року вона не діяла і зворотної дії в часі не має.
10 квітня 2018 року суд відклав розгляд справи на 16 квітня 2018 року.
11.04.2018 року відповідач надав через канцелярію суду клопотання про зупинення провадження у справі за нормами ч.2 ст.190 КАС України, ч.4 ст. 236 КАС України. При цьому представник відповідача у своєму клопотання зазначив, що довідка на яку посилається позивач у позові відкликана структурним підрозділом, де особа проходила службу, а відповідач повинен отримати довідку нового зразка.
Суд відмовляє у задоволені клопотання про зупинення провадження у справі, з огляду на те, що відсутнє клопотання позивача про зупинення провадження у справі, тобто відсутня воля двох сторін, як того вимагає ст.236 КАС України. Крім того, доводи відповідача щодо відкликання довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області не підтверджено жодним доказом. Також, діючим законодавством України не передбачений такий механізм реалізації норми, як відкликання довідок.
Крім того, суд звертає увагу сторін на ту обставину, що п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 12, ст. 301).
Тобто наявність нових довідок не є обов’язковим.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 відповідно до Наказу Головного управління МВС України в Донецькій області №174о/с від 01.06.2005 року звільнений у відставку у відповідності до п.65 «а»(за віком) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Вислуга років станом на 01.06.2005 року складає 20 років 00 місяців 06 днів.
15 травня 2017 року Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області була видана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2785.
В матеріалах справи міститься відповідь відповідача від 12.02.2018 року №369-К-01, щодо звернення позивача від 01.02.2018 року про перерахунок та виплату пенсії.
У вищевказаній відповіді міститься посилання на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок №45) згідно до якого зазначено, що перерахунок пенсій буде здійснено без участі пенсіонерів та надання заяв. При цьому відповідач зазначив, що фінансове забезпечення буде здійснено після виділення додаткових коштів із Державного бюджету України.
Позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії, як такі, що вчинені з порушенням норм національного законодавства.
Судом встановлено, що дана справа є типовою, оскільки відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили 17 березня 2018 року:
1) позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
2) відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
3) предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 1 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. При цьому суд звертає увагу на ту обставину, що у відповідності до п.57 вищевказаного рішення у зразковій справі передбачено, що « при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними».
Доказів того, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №2785 від 15 травня 2017 року, видана Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області отримана з порушенням Порядку та є недійсною, відкликана або анульована у будь – який спосіб, передбачений законодавством України до суду відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 КАСУ обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Тому суд вважає, що довідка отримана у спосіб, передбачений Порядком та є дійсною.
Крім того, згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Тому висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Згідно частині 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII). Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 8 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016).
У рішенні від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як п.ід час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 2 грудня 2015 року, має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі “Кечко проти України” від 8 листопада 2005 року).
За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Донецькій області надала до відповідача довідку від 15.05.2017 №2785 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду. Разом з тим, у порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду - пенсію позивачу після надходження довідки не перерахував.
Конституційний Суд України у Рішенні від 9 лютого 1999 року № 21-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15 травня 2017 року №2758 була видана до набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Суд зазначає, що вказана довідка видана з дотриманням всіх вимог, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За змістом положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінет Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» перерахунок пенсії мав бути здійснений відповідачем починаючи з 01.01.2016 року та саме через нездійснення відповідачем будь-яких дій, спрямованих на проведення перерахунку та виплату пенсії позивачу в розмірі, що відповідає розміру встановленому законодавством на період виникнення спірних правовідносин, були порушені права позивача на отримання пенсії в розмірі встановленому законодавством.
Суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» не звільнює відповідача від обов’язку щодо нарахування та виплати позивачу пенсії у відповідності до здійсненого перерахунку, а тому вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю пенсію підлягають задоволенню.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.
З наданих сторонами доказів вбачається, що перерахунок пенсії позивачу не проведений внаслідок допущення органом управління пенсійного фонду України бездіяльності, через що такий перерахунок має проводитися із дати виникнення останнього без обмеження строку, тобто з 01.01.2016 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Норма, закріплена в статті 51 Закону України № 2262-ХІІ є спеціальною у відношенні норми, закріпленої в статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено 6 місячний термін строк звернення до суду. При вирішенні питання щодо порушення позивачем строків звернення до суду за захистом порушеного права підлягає застосуванню спеціальна норма – стаття 51 Закону України № 2262-ХІІ, через що доводи відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду є необґрунтованими.
Аналогічні висновки стосовно наявності підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органі в внутрішніх справи та строків проведенні такого перерахунку викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17 (щодо перерахунку пенсій пенсіонерам МВС з урахуванням грошового забезпечення поліцейських).
Відповідно до частини п’ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Частиною третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд має враховувати правові висновки Верховного суду, викладені в рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відповідно до приписів ст.ст.9,77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не надав до суду доказів, що спірних правовідносинах він діяв у межах та у спосіб передбачений Конституцією України та Законами України.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позивачем був сплачений судовий збір, а його позов задоволено, то з відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 704,80 грн. на користь позивача.
Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010) яка полягає у нездійснені ОСОБА_1 (84100, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, б. 3, ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1 (84100, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) перерахунок пенсії за вислугою років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області №2785 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду помічника начальника відділу – оперативного чергового чергової частини штабу з вислугою років понад 20 років.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (84100, АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122 Донецька область, м. Слов’янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) судовий збір в розмірі 708,40 (сімсот вісім) гривень 40 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 23 квітня 2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.