
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1577/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 та зобов’язати відповідача провести такий перерахунок і здійснити виплату пенсії у відповідності до грошового забезпечення визначеного у довідці №85/160 від 15.05.2017. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що йому призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та відповідно до статті 63 цього Закону вона підлягає перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення. УМВС України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було надіслано довідку про підвищений розмір грошового забезпечення №85/160 від 15.05.2017, проте відповідач протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це відсутністю бюджетних коштів та законодавчих актів, на підставі яких проводиться перерахунок. Вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії протиправною та такою, що суперечить положенням чинного законодавства.
Ухвалою від 28.03.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників сторін.
06.04.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що не спроможний здійснити перерахунок позивачу з використанням довідки №85/160 надісланої ліквідаційною комісією УМВС, оскільки в ній враховано премію за грудень 2015 року. Крім того, вимога про виплату перерахованої пенсії є передчасною, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", після надходження до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області нових довідок для перерахунку пенсії, вона буде автоматично перерахована особам, які були звільненні зі служби в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС.
10.04.2018 позивач надіслав на адресу суду відповідь на відзив. Просив не приймати до уваги відзив, оскільки він є необ'єктивним та таким, що суперечить фактичним обставинам, справи вимогам чинного законодавства та судовій практиці, яка склалася при розгляді однотипних позовів та у зразковій справі. Вказав, що будь-яка постанова Кабінету Міністрів України є лише підзаконним актом і не може скасовувати змінювати чи доповнювати вимоги відповідного Закону на виконання якого вона прийнята. Вважає, що право на перерахунок пенсії отримав починаючи з 01.01.2016 та просить захистити свої права на соціальний захист та вільне розпорядження належним йому майном, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного провадження.
Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку 85/160 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії.
З метою отримання інформації про бездіяльність відповідача щодо не перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області.
Листом № С-761 від 14.02.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснена після прийняття Кабінетом Міністрів України законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення.
Не погоджуючись із відмовою відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст.102 Закону України “Про Національну поліцію”, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.
Аналогічний висновок викладено у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), який в силу ч.3 ст.291 КАС України має враховуватись при розгляді даної типової справи.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Частинами 2,3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що у відповідача після отримання довідки 85/160 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, виник обов’язок з перерахунку його пенсії.
За таких обставин, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України порушило указане право позивача.
При цьому посилання на невиплату перерахованої пенсії внаслідок відсутності бюджетних коштів є необґрунтованим, оскільки законодавством, що врегульовує пенсійне забезпечення, не передбачено такої підстави для звільнення від обов’язку з перерахунку та виплати пенсії.
Необгрунтованість цієї позиції також підтверджується сталою практикою Європейського суду з прав людини. Так, в рішеннях Європейського суду з прав людини по справі “Кечко проти України” та “Сук проти України” вказано, що “Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань”.
Аргумент відповідача про можливість перерахунку пенсії позивачу після прийняття Кабінетом Міністрів України законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перерахунку пенсій військовослужбовців з урахуванням оновленого грошового забезпечення не стосується спірних правовідносин.
Суд також зауважує, що відповідачем у листі № С-761 від 14.02.2018 не заперечувалося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, а лише вказано на відсутність коштів для забезпечення здійснення пенсійних виплат у зв'язку із проведенням перерахунку пенсії та відповідних законодавчих актів для врегулювання цього питання.
Враховуючи все вищевказане, суд вважає, що є підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення 85/160 від 15.05.2017, з 01.01.2016.
З огляду на викладене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.
В силу приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 704,80 грн необхідно відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись ст.ст. 241-244, 246, 255, 263, 295 КАС України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (вул.Березнева, 21, м.Бердичів, Житомирська область, 13300, РНОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області(вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Житомирській області про розмір грошового забезпечення № 85/160 від 15.05.2017 з 01 січня 2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул.Березнева, 21, м.Бердичів, Житомирська область, 13300, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений ним судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов