Рішення № 73601121, 25.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2018
Номер справи
803/227/18
Номер документу
73601121
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/227/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1В.) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ України у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та на підставі довідки № 908 від 04 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та на підставі довідки № 908 від 04 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення, а також зобов’язання виплатити різницю у пенсії за минулий час за 12 місяців від дати надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 908 від 04 травня 2017 року, а саме з 04 травня 2016 року.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2018 року відкрито провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 16 лютого 2018 року провадження у даній справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії. 27 березня 2018 року провадження у справі поновлено.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв’язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є фактично ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» у неї як пенсіонера органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі – Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області) до ГУ ПФ України у Волинській області була надіслана довідка від 04 травня 2017 року № 908 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

ОСОБА_1 01 грудня 2017 року звернулась до відповідача з проханням перерахувати та виплатити пенсію з розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 908 від 04 травня 2017 року. Крім того, просила виплатити різницю у пенсії за минулий час за 12 місяців від дати надходження до ГУ ПФ України у Волинській області довідки, тобто з 04 травня 2016 року.

Однак листом від 11 грудня 2017 року № 833/В-01 відповідач відмовив у проведенні перерахунку та виплаті різниці у пенсії за минулий час.

Позивач вважає, що ГУ ПФ України у Волинській області допустило протиправну бездіяльність, не здійснивши перерахунок і виплату їй пенсії з наведених вище підстав, оскільки органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.

Пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча би одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для вказаних категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, передбачених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій.

При цьому зауважує, що перерахунок і виплата пенсії мають бути проведені відповідачем з дня виникнення права на такий перерахунок, оскільки згідно з частиною третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» якщо перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, то такий перерахунок провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Представник відповідача у відзиві на позов від 23 лютого 2018 року № 1524/06-39 позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що 22 березня 2017 року МВС України надіслано до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а також визначено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення залишається за ліквідаційними комісіями УМВС в областях та м. Києві.

Головним управлінням здійснено підготовчі заходи щодо проведення перерахунків розмірів призначених пенсій колишнім працівникам міліції виходячи з умов оплати та сум грошового забезпечення поліції.

Згідно із статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Зазначає, що на даний час видатків з Державного бюджету України для проведення перерахунку вказаних пенсій не передбачено.

Разом з тим, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено для погодження до Міністерства соціальної політики України. В силу статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

З наведених підстав відповідач вважає, що з його боку не допущено бездіяльності, оскільки ним вчинено дії на виконання покладених завдань, а перерахунок і виплату пенсій позивачу не проведено з об’єктивних і незалежних від відповідача причин.

Зазначає, що на даний час додаткові видатки з Державного бюджету України для проведення перерахунку вказаних пенсій не передбачені.

Звертає увагу, що бездіяльність, як термін, що визначається нормативно-правовими актами України, це – певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов’язків згідно із законодавством України.

Проведення зазначених перерахунків пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ є порушення приписів та норм Бюджетного кодексу України.

У відповіді на відзив від 28 лютого 2018 року ОСОБА_1 вказує, що відсутність бюджетного фінансування, на яке посилається відповідач як на причину, не може бути підставою невиконання відповідним суб’єктом владних повноважень покладених на нього обов’язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини та ухвали від 05 лютого 2015 року Вищого адміністративного суду України, де зазначено: «реалізація особою прав, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органів державної влади на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов’язань судами не повинні прийматися до уваги».

Сторони скористались своїм правом на подання до суду заяв по суті справи, в яких письмово виклали свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з квітня 2014 року їй призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 037270 від 25 квітня 2014 року (а. с. 15).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області.

04 травня 2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області видала довідку № 908 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою ст. інспектор ОД штабу УМВС/ст. інспектор з ОД, згідно якої: посадовий оклад – 2 700,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник – 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби (50%) – 2 450,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 270,00 грн., премія (2,77%) – 211,07 грн., а всього 7 831, 07 грн. (а. с. 14).

01 грудня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», Закону України «Про внесення до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 908 від 04 травня 2017 року (а. с. 11).

Листом від 11 грудня 2017 року № 833/В-01 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а. с. 12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності 29 грудня 2015 року (далі – Закон № 900-VIII), статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», що набрала чинності 02 грудня 2015 року, та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Положеннями абзацу 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.

Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною першою статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі – Порядок № 45).

Пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Ліквідаційна комісія УМВС України у Волинській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФ України у Волинській області довідку від 04 травня 2017 року № 908 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до Пенсійного фонду. Ця довідка є чинною.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ (пункт 4 Порядку № 45).

Відповідно до частин другої, третьої статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає суду підстави дійти висновку про те, що після одержання від державного органу, з якого особа була звільнена із служби, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в органу, що призначив пенсію, виник обов’язок щодо проведення перерахунку пенсії колишньому працівнику міліції на момент виникнення такого права та у строки, що визначені частинами другою, третьою статті 51 Закону № 2262-XII.

Таким чином, згідно із статтею 51 Закону № 2262-ХІІ ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року № 908 з урахуванням грошового забезпечення поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Проте, як вбачається із матеріалів справи, одержавши довідку Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 04 травня 2017 року № 908, відповідач не здійснив перерахунок з 01 січня 2016 року та виплату пенсії позивачу, що підтверджується листом від 11 грудня 2017 року № 833/В-01. При цьому у вказаному листі відповідач не заперечує право ОСОБА_1 на перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом № 900-VIII, постановою № 988 та на підставі наданої довідки від 04 травня 2017 року № 908 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак неможливість перерахувати та виплатити позивачу пенсію відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що частинами першою, другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Враховуючи правову позицію Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року), держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок робітникам з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21- 44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004, від 01 грудня 2004 року № 20-рп/2004, від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо, в залежність від видатків бюджету.

Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Так, на порушення вимог статті 51 Закону № 2262-XII та Порядку № 45 відповідач пенсію ОСОБА_1 після надходження від Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області довідки не перерахував.

Оскільки судом у даній справі встановлено, що перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 у зв’язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01 січня 2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов’язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу, тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Отже, відповідач, не здійснивши перерахунок та виплату пенсії позивачу, допустив протиправну бездіяльність.

Така ж правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № 820/6514/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, що набрало законної сили 17 березня 2018 року.

Оскільки дана справа визнана типовою, відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року, ухваленому у зразковій справі № 820/6514/17, тому відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду такої зразкової справи.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що вимога щодо зобов’язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону № 900-VIII, статей 51, 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року № 908 включає в себе вимогу щодо зобов’язання відповідача виплатити позивачу різницю у пенсії за 12 місяців від дати надходження до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідки ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04 травня 2017 року № 908, тобто з 04 травня 2016 року, а отже такі позовні вимоги тотожні та дублюють одна одну, у зв’язку з чим, з метою належного способу захисту прав позивача суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю, шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону № 900-VIII, статей 51, 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року № 908 та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону № 900-VIII, статей 51, 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 988 та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 04 травня 2017 року № 908.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1 410,00 грн., сплачений згідно квитанції від 13 лютого 2018 року № 47 (а. с. 2).

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та на підставі довідки № 908 від 04 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 та на підставі довідки № 908 від 04 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення, з 01 січня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, будинок 20 А, квартира 62, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) судовий збір в розмірі 1 410 (одна тисяча чотириста десять) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер