Рішення № 73601075, 24.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2018
Номер справи
803/207/18
Номер документу
73601075
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/207/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Луцьке» до Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Центр надання адміністративних послуг Луцької райдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Луцьке» (далі – КП «Луцьке») звернулося з позовом до Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Центр надання адміністративних послуг Луцької райдержадміністрації про визнання протиправними дій щодо ненадання відповіді на заяву КП «Луцьке» від 19 січня 2018 року про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію) та зобов’язання надати письмову відповідь на заяву КП «Луцьке» від 19 січня 2018 року про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2018 року провадження у справі було відкрито та ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19 січня 2018 року КП «Луцьке» звернулось із заявою через Центр надання адміністративних послуг Луцької райдержадміністрації про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_1 ст. та ФАПу в с. Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га.

Однак на дане звернення відповідач, не надавши письмової відповіді, повернув заяву та доданий пакет документів адресанту.

Відповідно до частини четвертої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Так, як орган виконавчої влади не надав відповіді на вказану заяву, а також повернув додані до неї документи, дані дії суперечать чинному законодавству, а тому є протиправними.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав. Однак, подав клопотання про закриття провадження у справі, яке обґрунтоване тим, що згідно із статтею 80 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем в суді.

Відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 25 грудня 2015 року № 503 «Про затвердження Положення про сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації», затверджено Положення про сектор містобудування та архітектури райдержадміністрації. Згідно пункту 11 цього Положення, сектор містобудування та архітектури не є юридичною особою, а також не є суб’єктом владних повноважень.

Відтак Сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області не є належним відповідачем в адміністративній справі.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Стаття 238 Кодексу адміністративного судочинства України містить вичерпний перелік підстав для закриття провадження у справі. Однак такої підстави для закриття провадження у справі як неналежний відповідач в адміністративній справі у даній статті не наведено.

Крім того, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

За приписами пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір – спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв’язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов’язує надавати такі послуги виключно суб’єкта владних повноважень, і спір виник у зв’язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб’єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв’язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб’єкта владних повноважень або іншої особи.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори в сфері публічно-правових відносин, в яких хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

При цьому, згідно із Законом України «Про запобігання корупції» державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб’єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.

Розпорядженням Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 25 грудня 2015 року № 503 затверджено Положення про сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі – Положення).

Положенням визначено, що Сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі – Сектор) є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури, утворюється головою районної державної адміністрації, з урахуванням вимог Законів України «Про архітектурну діяльність», «Про місцеві державні адміністрації», входить до її складу і в межах території району забезпечує виконання покладених на сектор завдань.

Разом з тим, відповідно до пункту 3.5. Положення саме Сектор надає, згідно з пунктом 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

Таким чином, клопотання відповідача є необґрунтованим і суд не бере до уваги доводи, викладені у ньому.

Інших заперечень, аргументів, пояснень та міркувань щодо предмета спору відповідач та третя особа не надали.

Частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 19 січня 2018 року КП «Луцьке» звернулось із заявою до начальника сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації ОСОБА_2, у якій просив видати містобудівні умови та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_1 ст. та ФАПу с. Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га. До заяви додано державний акт на право власності земельної ділянки, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16 січня 2018 року № 110753464, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, містобудівний розрахунок на об’єкт будівництва.

Письмової відповіді на звернення КП «Луцьке» відповідач не надав, повернув заяву та доданий пакет документів позивачу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія документа, що посвідчує право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об’єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень визначені частиною четвертою статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Ними є: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.

Згідно із частиною шостою вказаної статті надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Таким чином, відповідач був зобов’язаний повідомити позивача про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови, що в свою чергу зроблено не було.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач безпідставно не надав письмову відповідь на звернення КП «Луцьке» від 19 січня 2018 року, відтак дії Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області щодо повернення заяви та доданих до неї документів є протиправними, а тому позов слід задовольнити повністю.

Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1 762, 00 грн., сплачений згідно платіжного доручення № 522 від 08 лютого 2018 року (а. с. 2).

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області щодо ненадання відповіді на заяву комунального підприємства «Луцьке» від 19 січня 2018 року про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_1 ст. та ФАПу с. Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га.

Зобов’язати Сектор містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області надати письмову обгрунтовану відповідь на заяву комунального підприємства «Луцьке» від 19 січня 2018 року про видачу містобудівних умов та обмеження на будівництво (реконструкцію) нового будівництва котельної установки модульної (КУМ) на твердому паливі для обслуговування ОСОБА_1 ст. та ФАПу с. Коршів на земельній ділянці площею 0,0195 га.

Стягнути на користь комунального підприємства «Луцьке» (45624, Волинська область, Луцький район, село Великий Омеляник, вулиця Володимирська, будинок 5, ідентифікаційний код юридичної особи 36716814) за рахунок бюджетних асигнувань Сектору містобудування та архітектури Луцької районної державної адміністрації Волинської області (43001, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 53, ідентифікаційний код юридичної особи 04051425) судовий збір в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят два) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255, 295 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ф.А. Волдінер