Рішення № 73600291, 18.04.2018, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
924/111/18
Номер документу
73600291
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" квітня 2018 р.Справа № 924/111/18м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Виноградова В.В.,

за участю секретаря судового засідання Желіхівської О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до фізичної особи-підприємця Коцик Сніжани Іванівни, м. Хмельницький

про стягнення 54958,00 грн. збитків

позивача: Демчук Л.Г. - за довіреністю №02-14-1825 від 15.12.2017 р.

відповідача: не з'явився

прокуратури: Параскевич О.Г - за посвідченням №047701 від 21.08.2017 р.

Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: перший заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький звернувся до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця Коцик Сніжани Іванівни, м. Хмельницький 54958,00 грн. збитків, завданих використанням земельної ділянки по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідач є власником нерухомого майна по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому, використовує земельну ділянку для обслуговування зазначеного майна без правовстановлюючих документів, плату за землю не здійснює, що призвело до завдання позивачу збитків у вигляді неодержаних доходів. При цьому посилається на акт обстеження земельної ділянки від 15.06.2017 р., протокол засідання комісії визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 26.09.2017р., акт визначення розміру збитків від 28.09.2017 р., затверджений рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №804 від 09.11.2017 р., а також положення ст. 13 Конституції України, ст. ст. 22, 1166 ЦК України, ст. ст. 224, 225 ГК України, ст. ст. 80, 120, 125, 126, 152, 156, 157, 206, 211 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України "Про плату за землю", п. 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №248 від 19.04.1993 р.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, відзиву на позов не надав, причини не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи. Ухвали суду від 20.02.2018 р. про відкриття провадження у справі, від 14.03.2017р. про відкладення підготовчого засідання, від 28.03.2018р. про закриття підготовчого засідання та призначення справи до розгляду по суті надіслані на адресу відповідача, зазначену в ЄДРЮО, ФОП та ГФ, повернуті на адресу суду з відмітками відділення поштового зв'язку «за закінченням встановленого терміну зберігання». При цьому судом враховуються положення п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

Судом звертається увага, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Прокурор та повноважний представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просить вирішити справу по суті, вказуючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду.

З огляду на зазначене, оскільки відповідач не скористався своїми процесуальними правами, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 30.01.2018 р. Коцик Сніжана Іванівна зареєстрована як фізична особа-підприємець 10.02.2005 р.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (№112227612 від 30.01.2018 р.) за Коцик Сніжаною Іванівною 06.06.2005 р. на праві приватної власності зареєстровані нежитлові приміщення загальною площею 243,5 кв.м. по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому на підставі договору купівлі-продажу АЕЕ №955003 від 08.11.2001 р.

Відповідно до архівного витягу (від 26.12.2017 р. №01-21-08) з рішення вісімнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 07.09.2004 р. №18 "Про припинення права користування земельними ділянками, надання згоди на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, про внесення змін до п. 40 додатку 1 рішення тринадцятої сесії міської Ради №18 від 17.09.2003 р., до п. 20 додатку 1 рішення сімнадцятої сесії міської Ради від 08.06.2004 р. №9 " надано згоду на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель запасу , зокрема, приватному підприємцю Коцик Сніжані Іванівні, місцерозташування земельної ділянки: вул. Заводська, 63, цільове використання: під приміщення магазину (договір купівлі-продажу №6189 від 08.11.2001 р.), площею 381 м.кв. (з урахуванням доповнення, внесеного п. 1 рішення сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради №36 від 02.04.2008 р. "Про припинення права користування земельними ділянками та надання згоди на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок суб'єктам підприємницької діяльності, громадянину та внесення змін і доповнень до рішень сесії міської ради" відповідно до поданого клопотання фізичної особи-підприємця Коцик С.І.).

На лист департамента архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради від 02.06.2017 р. №1578/02-01-13 відділом у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надано інформацію про вартість 1 м.кв. земельної ділянки по вул. Заводській, 63 для обслуговування нежитлового приміщення, а саме: для комерційного використання: 2014 р. - 1097 грн., 2015 р. - 1370,31 грн., 2016 р. - 1963 грн., 2017 р. - 1664 грн.; для виробництва: 2014 р. - 526 грн., 2015 р. - 658 грн., 2016 р. - 942 грн., 2017 р. - 1664 грн.

На запит департамента архітектури, містобудування та земельних ресурсів управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради від 06.06.2017 р. 1638/02-02-11 ДПІ у м. Хмельницькому листом від 26.06.2017р. надано інформацію щодо сплачених сум земельного податку/орендної плати, згідно з якою Коцик С.І. за земельну ділянку по вул. Заводська, 63 для обслуговування нежитлового приміщення протягом періоду 2014-2017 р. р. відповідних платежів не сплачувала.

15.06.2017 р. представниками управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради було здійснено обстеження земельної ділянки по вул. Заводській, 63,в зв'язку із використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, про що складено акт. В акті зазначено, що згідно реєстру прав власності на нерухоме майно Коцик С.І. є власником нежитлового приміщення по вул. Заводській, 63. Рішенням сесії міської ради від 07.09.2004 р. №18 Коцик С.І. було надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Заводській, 63 площею 381 м. кв. (після внесення змін в площу ріш. ХМР №36 від 02.04.2008 р.) для обслуговування приміщення магазину. В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка не огороджена.

Листом від 14.09.2017 р. №1368/02-01-14 департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради повідомив Коцик С.І. про те, що у зв'язку з розглядом питання щодо відшкодування збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів , 26.09.2017 р. орієнтовно о 10:00 год. в приміщенні управління архітектури та містобудування (вул. Подільська, 10/1, 2 пов., каб. №212) відбудеться засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам.

Відповідно до п. 8 протоколу засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 26.09.2017 р. розглянуто матеріали щодо визначення збитків власникам землі внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів щодо Коцик С.І (повторно). Зокрема, у протоколі зазначено, що на даний час право користування земельною ділянкою належним чином не оформлено. Розмір нарахованих збитків зазначений у додатку 8 до протоколу.

За результатами засідання вирішено скласти акт визначення розміру збитків, що підлягають сплаті з подальшим затвердженням рішенням виконавчого комітету міської ради.

28.09.2017 р. комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, яка діє на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.07.2012 р. №657, було складено акт визначення розміру збитків. В акті, зокрема, зафіксовано, що земельна ділянка площею 0,0381 га знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Заводській, 63; використовується Коцик С.І. без правовстановлюючих документів на землекористування; нормативна грошова оцінка 1 м.кв. земельної ділянки становить 2014 р. - 1097 грн., 2015 р. - 1370,31 грн., 2016 р. - 1963 грн., 2017 р. - 1664 грн. згідно з листа відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08.06.2017 р. №150/116-17; період використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів: з 01.09.2014 р. по 01.09.2017 р.; цільове використання земельної ділянки - під приміщення магазину; враховуючи Порядок визначення та відшкодування збитків власникам та землекористувачам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284, розмір збитків, заподіяних територіальній громаді, становить 54958,97 грн.

До акта складено розрахунок розміру збитків на загальну суму 54958,97 грн.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 09.11.2017 р. №804 "Про затвердження актів визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів та внесення змін в рішення виконкому" (витяг) було затверджено акт визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки площею 0,0381 по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому Коцик Сніжаною Іванівною без правовстановлюючих документів, згідно з яким сума нарахованих збитків складає 54958,97 грн., та вирішено зобов'язати боржника відшкодувати визначені збитки в повному обсязі у місячний термін з дня прийняття даного рішення.

17.11.2017 р. департамент архітектури, містобудування та земельних ресурсів управління земельних ресурсів та земельної реформи Хмельницької міської ради звернувся до відповідача з листом, в якому повідомив, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради №804 від 09.11.2017 р. затверджено акт комісії з визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 28.09.2017 р., про розмір збитків, завданих територіальній громаді міста Хмельницького за використання земельної ділянки по вул. Заводській, 63 у м. Хмельницькому без правовстановлюючих документів, та пропозицію у 10-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути акт комісії, рішення виконавчого комітету та повідомити в письмовій формі про результати їх розгляду, зазначено реквізити для здійснення оплати в разі добровільного відшкодування.

Оскільки відповідач в добровільному порядку заподіяні збитки, спричинені використанням земельної ділянки площею 381 кв.м. га по вул. Заводській, 36 у м. Хмельницькому без оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку, не сплатив, перший заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 54958,00 грн. збитків.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно зі статтею 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою, чи ні.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Положеннями статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України врегульовано перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю або споруду.

Із системного аналізу положень статті 120 ЗК України та статті 377 ЦК України вбачається, що виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки. Водночас, зі змісту статті 125 ЗК України випливає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Тобто після виникнення права власності на об'єкт нерухомості власник не звільняється від необхідності оформити право на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.

Як убачається з матеріалів справи, відповідач є власником нежитлового приміщення площею 243,5 кв.м. по вул. Заводська, 63 у м. Хмельницькому. Розглянувши звернення суб'єкта підприємницької діяльності, відповідно до ст. ст. 118, 123, 124 Земельного кодексу України рішенням вісімнадцятої сесії Хмельницької міської ради від 07.09.2004 р. №18 було надано згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель запасу приватному підприємцю Коцик Сніжані Іванівні, місцерозташування земельної ділянки: вул. Заводська, 63, цільове використання: під приміщення магазину (договір купівлі-продажу №6189 від 08.11.2001 р.), площею 381 м.кв. (з урахуванням доповнення, внесеного п. 1 рішення сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради №36 від 02.04.2008 р., відповідно до поданого клопотання фізичної особи-підприємця Коцик С.І.).

Однак доказів щодо розроблення відповідачем, затвердження в подальшому позивачем проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Заводська, 63 у м. Хмельницькому площею 381 м.кв. чи доказів оформлення права користування або власності на зазначену земельну ділянку у визначеному законодавством порядку суду не подано, як і не подано доказів про відмову позивача від користування земельною ділянкою чи користування земельною ділянкою іншою площею.

При цьому саме на землекористувача покладається обов'язок вчинення певних дій з оформлення права користування землею (правова позиція, викладена у постанові ВСУ від 17.02.2016р. у справі №3-1160г15 (№904/5857/14)).

Крім того, суд бере до уваги, що на частині земельної ділянки знаходиться належне відповідачу нерухоме майно (Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (№112227612 від 30.01.2018 р.)).

Тобто, враховуючи зазначені обставини справи у сукупності, відповідачем в порушення вимог законодавства не було оформлено правовстановлюючих документів на земельну ділянку, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої надано рішенням позивача від 07.09.2004 р. №18 (із змінами згідно з рішенням №36 від 02.04.2008р.).

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Згідно з частинами 2, 3 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відшкодування збитків.

За змістом статті 157 ЗК України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. №284 (далі - Порядок), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад (п. 2 Порядку).

Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

При цьому неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Отже, системний аналіз зазначених норм матеріального права дозволяє зробити висновок, що у випадку неукладення договору оренди або інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 ЗК України та Порядком (правова позиція, викладена Верховним Судом України у постанові від 14.09.2016р. у справі №703/5377/14-ц).

До уваги судом береться те, що на засіданні комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 26.09.2017 р. було розглянуто матеріали щодо визначення збитків власникам землі внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів щодо Коцик С.І. та зазначено, що на даний час право користування земельною ділянкою належним чином не оформлено; актом комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 28.09.2017р. визначено збитки внаслідок використання відповідачем земельної ділянки площею 0,0381 га, яка знаходиться в м. Хмельницькому по вул. Заводській, 63 без правовстановлюючих документів на землекористування за період з 01.09.2014р. по 01.09.2017р. на загальну суму 54958,97 грн. Зазначений акт затверджений рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 09.11.2017р. №804, яким зобов'язано боржників відшкодувати визначені збитки в повному обсязі у місячний термін з дня прийняття даного рішення.

При цьому доказів про оскарження відповідачем у встановленому порядку дій комісії, акту про визначення збитків, рішення виконавчого комітету Хмельницької ради, яким затверджено акт визначення збитків, суду не подано.

Крім того, у матеріали справи не надано будь-яких доказів на підтвердження вчинення відповідачем дій щодо оформлення права користування земельною ділянкою.

Судом звертається увага, що у п. 3.8 постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 р. № 6 зазначено, що вирішуючи спори за позовами органів державної влади або місцевого самоврядування про стягнення з особи, яка набула у власність житловий будинок, будівлю або споруду і не переоформила право користування земельною ділянкою, збитків у вигляді упущеної вигоди (зокрема у розмірі неодержаної плати за оренду земельної ділянки), господарські суди повинні брати до уваги положення статті 22 ЦК України та частини другої статті 224 ГК України. Для застосування такого заходу відповідальності слід встановлювати наявність у діях відповідача усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками і вини).

Так, відповідно до ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

За приписами ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно зі статтею 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

При цьому відповідно до ч. 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Тобто, з огляду на вищезазначені норми, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки (дії чи бездіяльність особи); шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає (правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду України від 20.12.2010 р. у справі №06/113-38, від 04.07.2011 р. у справі №51/250, від 07.10.2015 р. у справі №916/3371/14).

Як убачається з матеріалів справи, з часу прийняття позивачем рішення про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 381 кв.м. (рішення від 07.09.2004 р. №18 зі змінами, внесеними рішенням від 02.04.2008 р. №36) відповідач не оформила право користування земельною ділянкою, на якій розташоване належне їй нерухоме майно. Натомість, неоформлення відповідачем правовстановлюючих документів на земельну ділянку позбавило позивача права одержати дохід у вигляді плати за землю, який вона могла б отримувати, якби її право не було порушене.

З огляду на вищенаведені обставини, суд дійшов висновку, що неоформлення правовстанолюючих документів на земельну ділянку виникло з вини відповідача внаслідок його бездіяльності, що свідчить про протиправну поведінку землекористувача та причинний зв'язок між його протиправною поведінкою та спричиненням збитків в сумі 54958, 97 грн..

Аналогічна позиція викладена в постановах ВСУ від 17.02.2016 р. у справі №904/5857/14, від 28.07.2015 р. у справі №916/3311/14, від 28.01.2015 р. у справі №5023/3993/12 (5023/9057/11), постановах ВГСУ від 17.09.2013 р. у справі №922/763-13-г, від 13.11.2013 р. у справі №902/370/13-г, від 24.03.2014 р. у справі №922/2153/13, від 09.12.2015 р. у справі №924/653/15).

Отже, наявний склад цивільного правопорушення у вигляді збитків в діях відповідача, як то: протиправність поведінки (користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів), збитки (визначені комісією з питань визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам відповідно до Порядку), причинний зв'язок між збитками і протиправною поведінкою, вина (саме використання земельної ділянки без належного правового оформлення та зволікання з таким оформленням, позбавило власника земельної ділянки права отримати від цієї земельної ділянки дохід, що призвело до виникнення збитків). Відсутності свої вини у спричиненні збитків відповідач не довів.

За таких обставин, враховуючи наведені норми права, використання відповідачем земельної ділянки без оформлення відповідних прав у встановленому порядку, наявність в діях відповідача порушення земельного законодавства та наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, суд дійшов висновку що позовні вимоги заявлені обґрунтовано.

При цьому судом враховується, що відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

З огляду на вищенаведене, положення ст. 74 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов першого заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури, м. Хмельницький в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до фізичної особи-підприємця Коцик Сніжани Іванівни, м. Хмельницький про стягнення 54958,00 грн. збитків задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Коцик Сніжани Іванівни, АДРЕСА_1 (ід.код НОМЕР_1) на користь Хмельницької міської ради, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, буд. 3 (код 38045529) 54958,00 грн. (п'ятдесят чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень 00 коп.) збитків.

Видати наказ.

Стягнути з фізичної особи-підприємця Коцик Сніжани Іванівни, АДРЕСА_1 (ід.код НОМЕР_1) на користь прокуратури Хмельницької області, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3 (код 02911102) 1762,00 грн. (одну тисячу сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, відповідно до ст. 241 ГПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення відповідно до ст. 256 ГПК України.

Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК, з урахуванням п. 17.5 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 25.04.2018 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи, 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3), 3 - відповідачу (АДРЕСА_1), 4 - Хмельницькій місцевій прокуратурі (29001, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 63). Всім рек. з пов. про вруч.