Постанова № 73596268, 23.04.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
569/13152/17
Номер документу
73596268
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 569/13152/17

ПОСТАНОВА

іменем України

"23" квітня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

ОСОБА_1,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "08" листопада 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Куцоконя Ю.П. в м.Рівне, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

ОСОБА_3 Рівненського міського суду Рівненської області від 08.11.2017 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у непроведенні ОСОБА_2, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням матеріального та процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що на момент прийняття, законотворець не мав на меті ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 змінювати оклади, як цього вимагає пенсійне законодавство, а лише встановлював їх для поліцейських, тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів не можна було розглядати, як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в державі. До цього такої категорії працюючих взагалі не існувало.

Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років з 01 листопада 2000 року. Пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до вимог частин третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ (далі - Закон № 900-VІІІ), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - ОСОБА_3 КМУ № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме ОСОБА_3 КМУ № 988.

ОСОБА_3 КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим. Тому суд дійшов висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

В силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (із змінами, внесеними Законом № 900-VІІІ) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, після набуття чинності внесених Законом № 900-VІІІ змін до Закону № 900-VІІІ та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з ОСОБА_3 КМУ № 988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.

Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі ОСОБА_3 КМУ № 988, починаючи саме з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січея 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

У зв'язку з недотриманням Міністерством внутрішніх справ України вимог Порядку № 45, ОСОБА_2 звернувся до адміністративного суду з відповідним позовом.

ОСОБА_3 Рівненського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року у справі № 817/2327/16, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Судом також встановлено, що після прийняття постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року, а саме, 29 березня 2017 року, Пенсійний фонд України, з урахуванням повідомлення Міністерства внутрішніх справ України щодо проведення перерахунку, повідомив головні управління Пенсійного фонду України, зокрема і в Рівненській області, про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям УМВС в областях списків осіб, що мають право на перерахунок пенсії.

30 березня 2017 року до УМВС України в Рівненській області Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було направлено списки колишніх співробітників МВС, пенсія яких підлягає перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з ОСОБА_3 КМУ № 988.

05 травня 2017 року головою ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 була надана відповідачу.

Як слідує з письмових заперечень на адміністративний позов, відповідач перерахунок пенсії позивачу не провів і виплату пенсії у новому розмірі не здійснив, посилаючись на відсутність бюджетних коштів для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Також, згідно частиною другою статті 8 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу.

Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не сприймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.

Таким чином, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у неперерахунку пенсії позивача та непроведенні її виплату позивачу у новому розмірі.

На підставі викладеного, суд першої інстанції вірно дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін відповідно до вимог ст.316 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "08" листопада 2017 р. без змін.

ОСОБА_3 набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

ОСОБА_1

Повне судове рішення складено "23" квітня 2018 р.