
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/2470/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
19 квітня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Граб Л.С.
за участю:
секретаря судового засідання: Черняк А.В.,
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року (місце складання м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахування та виплати пенсії,
В С Т А Н О В И В :
в грудні 2017 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області, у якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 06 вересня 2017 року раніше призначеної пенсії на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України від 19.10.2017, виданої на виконання Постанови КМУ №657 від 30.08.2017; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити з 6 вересня 2017 року пенсію згідно довідки Генеральної прокуратури України від 19.10.2017 №18/363зп, виданої на виконання Постанови КМУ №657 від 30.08.2017; стягнути на його користь недоотриману різницю в пенсійному забезпеченні з урахуванням перерахунку за минулі місяці.
В обґрунтування позовних вимоги позивач зазначив, що з 2007 року він є пенсіонером військової прокуратури ВМС ЗСУ та йому призначено пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення працівників військової прокуратури, йому, як пенсіонеру військової прокуратури ВМС ЗСУ, має бути перерахована пенсія у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись зі вказаним судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Так, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не враховано, що довідка Генеральної прокуратури України від 19.10.2017 №18/363зп видана на виконання Постанови КМУ №657 від 30.08.2017, є достатньою підставою для проведення перерахунку пенсії, а відтак і висновок суду, що подання самим позивачем такої довідки порушує процедуру проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 є помилковим.
Ухвалою суду від 05 квітня 2018 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.
06 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача, в якому останній заперечив проти доводів апеляційної скарги та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги апеляційної скарги та просив скасувати рішення суду першої інстанції.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, ОСОБА_2 звільнений з посади старшого прокурора військової прокуратури ВМС ЗСУ м. Севастопіль у зв'язку з виходом на пенсію та з 2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х1І "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
19.10.2017 Генеральною прокуратурою України видано довідку на ім'я позивача про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складену відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №657.
25.10.2017 ОСОБА_2 звернувся до Вінницького обласного військового комісаріату про скерування даної довідки до ГУ ПФУ у Вінницькій області для перерахунку пенсії.
13.12.2017 на адресу позивача надійшов лист Вінницького обласного військового комісаріату від 24.11.2017 №12/3521 про повернення управлінням ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії без виконання з підстав не прийняття змін щодо приведення у відповідність до норм Закону України від 06.12.2016 №1774 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 12.02.2008 №45.
У зв’язку з наведеним, ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії, за наслідком розгляду якої листом від 07.12.2017 №1584/Б-12 ГУ ПФУ у Вінницькій області роз’яснило, що з 01.01.2017 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774-VІІІ внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими передбачено, що всі призначені пенсії за цим Законом підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На даний час змін щодо приведення Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 12.02.2008 №45 у відповідність до Закону від 06.12.2016 №1774 немає. Після внесення змін, та прийняття рішення про перерахунок пенсій цій категорії пенсіонерів, до Вінницького ОВК будуть направлені списки для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки не дотримано порядок, який передує здійсненню перерахунку пенсії, а також відсутня заява, затвердженої форми, яка є підставою для проведення такого перерахунку, - відсутні підстави вважати, що оскаржувана відповідь є протиправною, відповідно, відсутні правові підстави зобов’язувати суб’єкта владних повноважень перераховувати та виплачувати пенсію.
Колегія суддів не погоджується з такою позицією суду першої інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставив, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Даний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Положеннями ч.ч. 1-2 ст. 63 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
За приписами ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пункт 4 Порядку № 45 передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Даючи правову оцінку доводам апелянта стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення для військових прокурорів, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, Генеральною прокуратурою України 19.10.2017 видано довідку №18-363зп про розмір грошового для перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_2, звільненого з органів військової прокуратури з посади старшого прокурора відділу, яка була направлена Вінницьким обласним військовим комісаріатом на адресу відповідача.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в судовому засіданні представник відповідача не надав належних пояснень, з посиланням на конкретні норми Порядку № 45, які б надавали Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області повноваження повертати довідки, видані для перерахунку пенсії, без виконання.
Крім того, суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до роз'яснення, наданого Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України, станом на 01.02.2018 пенсія ОСОБА_2 обчислена відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.10.2016 № 18-1444 зп, виданої Генеральною прокуратурою України відповідно до постанови КМУ від 27.07.2016 № 488.
Тобто, відповідач, отримавши аналогічну довідку від 19.10.2017 №18-363зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, складові грошового забезпечення якої збігаються із складовими попередньої довідки, не здійснив відповідного перерахунку пенсії ОСОБА_2, посилаючись на неузгодженість чинного законодавства та вказав, що після внесення відповідних змін до Вінницького ОВК будуть направлені списки для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
З даного приводу колегія суддів вважає за необхідне вказати на те, що позивач проходив службу саме у військовій прокуратурі Військово-морських сил України в м. Севастополь АР Крим, а відтак Вінницький ОВК не мав повноважень видавати ОСОБА_2 довідку для перерахунку пенсії.
Щодо посилання відповідача в судовому засіданні на необхідність дотримання процедури, визначеної Порядком № 45 для перерахунку пенсії позивачу, про що також і зазначено судом першої інстанції в оскаржуваному судовому рішенні, колегія суддів зазначає наступне.
Так, відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За приписами п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Разом з цим, згідно з абз. 1 п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Тобто, процедура видачі довідок для перерахунку пенсії, яка врегульована нормами п. 1-3 Порядку № 45 поширюється виключно на державні органи, зазначені в абз. 1 п. 2 Порядку № 45, серед яких відсутня Генеральна прокуратура України.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки Генеральна прокуратура України не зобов'язана була повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, в той час як постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м.Києва та м.Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017, то саме зазначена постанова та довідка, яка видана на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII.
Враховуючи, що в даному випадку перерахунок пенсії, про який просить позивач, пов'язаний саме зі зміною розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, то такий перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведеним з 06 вересня 2017 року, тобто з дати набрання законної сили постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи апелянта стосовно наявності підстав для проведення йому перерахунку та виплату недоотриманої частини пенсії відповідно до довідки від 19.10.2017 № 18-363зп, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення військовим прокурорам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи.
Разом з цим, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про стягнення недоотриманої різниці в пенсійному забезпеченні, оскільки обрахунок розміру пенсії належить до компетенції відповідача і з метою належного захисту прав позивача слід зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 06 вересня 2017 року відповідно до наданої позивачем довідки.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи, вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
За правилами ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що позивачем сплачено судовий збір при поданні адміністративного позову до суду першої інстанції у розмірі 640 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.916696697.1 від 15.12.2017 та при поданні апеляційної скарги сплачено судовий збір у розмірі 960 грн., що підтверджується квитанцією № 0.0.972726411.1 від 23.02.2018.
Враховуючи, що судом апеляційної інстанції задоволено одну позовну вимогу немайнового характеру, то понесені позивачем судові витрати на її сплату слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 01 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання перерахування та виплати пенсії скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним дій, зобов'язання перерахування та виплати пенсії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку та виплаті з 6 вересня 2017 року раніше призначеної пенсії на умовах, в порядку та розмірі грошового забезпечення з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 06 вересня 2017 року відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2017 року, виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30 серпня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судові витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову та апеляційної скарги в сумі 1600 (тисячу шістсот) гривень 00 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 24 квітня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5