
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/1762/17Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Спаскіна О.А.
суддів: Сіренко О.І. , Жигилія С.П.
за участю секретаря судового засідання Ващук Ю.О.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2017, (суддя О.А. Прилипчук, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 29.12.17) по справі № 818/1762/17
за позовом ОСОБА_2
до Головного територіального управління юстиції у Сумській області
про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу – задоволено частково.
Визнано протиправним наказ начальника Головного територіального управління юстиції у Сумській області №119/06 від 15.05.2017 р. "Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О.".
В задоволенні позовних вимог про скасування наказу начальника Головного територіального управління юстиції у Сумській області №119/06 від 15.05.2017 р. "Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О." – відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з’ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, посилаючись на мотиви та доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі, в якому, крім того, заперечував проти апеляційної скарги та зазначив, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обґрунтованим і підстав для його скасування не вбачає.
Відповідно до ч.2 ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи, що відповідач оскаржує рішення суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 15.05.2017 наказом начальника Головного територіального управління юстиції у Сумській області №119/06 “Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О.” за результатами проведеної перевірки за зверненням ТОВ “Олімп” відповідно до п.3 ч.1 ст.29-1 Закону України “Про нотаріат”, була тимчасово зупинена нотаріальна діяльність ОСОБА_2 як приватного нотаріуса по Сумському міському нотаріальному округу з 18 травня по 01 червня 2017 року включно (а.с. 10).
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ, не довів правомірності своїх дій щодо розгляду звернення фірми ТОВ “Олімп”, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним наказу начальника Головного територіального управління юстиції у Сумській області №119/06 від 15.05.2017 р. "Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О." підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Законом України від 02.09.1993 № 3425-XII «Про нотаріат» (далі по тексту – Закон № 3425) (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин).
Відповідно до п. 14 ст. 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначається організація і діяльність органів нотаріату.
Згідно із ст. 1 Закон № 3425 нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Статтею 3 Закону № 3425 встановлено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, ОСОБА_3 управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (ст. 2-1 Закону № 3425).
Міністерство юстиції України, ОСОБА_3 управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (ч. 1 ст. 33 Закону № 3425).
Відповідно до ч. 6 ст. 33 Закону № 3425 порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Тобто, на відповідача - ОСОБА_3 територіальне управління юстиції у Чернігівській області покладено обов’язок перевіряти приватних нотаріусів, в тому числі, відповідно до звернення юридичних осіб та громадян в межах предмета звернення та в межах повноважень.
Механізм здійснення Міністерством юстиції України, ОСОБА_3 управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління юстиції) перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства визначає Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 № 357/5 (далі по тексту - Порядок № 357/5).
Відповідно до п. 2 Порядку № 357/5 позапланова перевірка - не запланована Міністерством юстиції, головним управлінням юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства, а також перевірка за зверненнями фізичних і юридичних осіб.
Проведення перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства здійснюється уповноваженими представниками Міністерства юстиції, головного управління юстиції, діяльність яких безпосередньо пов'язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні (п. 6 Порядку № 357/5).
Пунктом 13 Порядку № 357/5 передбачено, що позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи головного управління юстиції.
В свою чергу, перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, головного управління юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса (п. 14 Порядку № 357/5).
Відповідно до п. 31 Порядку № 357/5 перевіркою встановлюється, чи дотримуються державні і приватні нотаріуси загальних положень чинного законодавства, яке регулює порядок вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктом 30 Порядку № 357/5 передбачено, що при перевірці виконання державними і приватними нотаріусами правил нотаріального діловодства перевіряються:
наявність номенклатури справ, затвердженої та погодженої у встановленому порядку (номенклатури справ за попередні роки мають бути належним чином закриті підсумковими записами; для перевірки надаються всі справи (наряди), передбачені номенклатурою);
наявність статистичних звітів за період, який підлягає перевірці;
впорядкування та забезпечення зберігання документів нотаріального діловодства та нотаріального архіву;
наявність складених та погоджених в установленому порядку описів справ (нарядів), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду та які не підлягають зберіганню;
дотримання форм та правильність ведення реєстрів, алфавітних, інших книг, журналів тощо;
правильність реєстрації, формування та оформлення спадкових справ;
правильність застосування нотаріусами посвідчувальних написів та видачі свідоцтв за формами, установленими правилами ведення нотаріального діловодства;
наявність документів, а у випадках, передбачених чинним законодавством, копій з них, які на вимогу законодавства долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, який залишається у справах нотаріуса, відповідність таких документів чинному законодавству, а також наявність проставлених нотаріусом необхідних відміток;
дотримання державними і приватними нотаріусами нотаріальної таємниці, принципу неупередженості та запобігання судовим спорам, а також обмежень у праві вчинення нотаріальних дій;
виконання державними та приватними нотаріусами вимог чинного законодавства щодо порядку витрачання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів та дотримання порядку їх передавання іншому нотаріусу;
виконання державними і приватними нотаріусами вимог чинного законодавства про Єдині та державні реєстри інформаційної системи Міністерства юстиції.
Відповідно до вимог п.19 наведеного Порядку №357/5 для проведення перевірки утворюється комісія. Персональний склад комісії, її голова, термін проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса затверджуються наказом відповідно Міністерства юстиції чи головного управління юстиції. ОСОБА_3 комісії організовує та координує діяльність членів комісії, розподіляє між ними конкретні завдання та повідомляє про час проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса. Наказ підтверджує повноваження членів комісії на проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса у термін, зазначений у наказі.
Згідно п.п. 33, 35 зазначеного Порядку №357/5 за наслідками перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями.
Загальна оцінка роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса визначається як “добре”, “задовільно”, “незадовільно”. Довідка готується згідно з перевіреними достовірними фактами, що свідчать про наявність недоліків, помилок і порушень, з посиланням на норми законодавства. За змістом довідка повинна бути вичерпною та конкретною.
До довідки за результатами перевірки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальної діяльності приватного нотаріуса долучаються копії (фотокопії) документів, що підтверджують факт допущених порушень, недоліків чи помилок, пояснення та заперечення нотаріуса щодо встановлених порушень (за наявності).
За правилами п.п. 36, 37, 38 Порядку № 357/5 на останньому аркуші довідки за результатами перевірки зазначається кількість складених примірників такої довідки. Довідка підписується всіма членами комісії, які проводили перевірку, та завідувачем державної нотаріальної контори, завідувачем державного нотаріального архіву, приватним нотаріусом, діяльність яких перевірялась. ОСОБА_3 комісії надає завідувачу державної нотаріальної контори, завідувачу державного нотаріального архіву, приватному нотаріусу, діяльність яких перевірялась, довідку за результатами перевірки для ознайомлення та підпису.
Завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась, мають право письмово викласти свої заперечення або пояснення щодо висновків комісії. Заперечення або пояснення завідувача державної нотаріальної контори, завідувача державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, діяльність яких перевірялась, надаються комісії та розглядаються разом з довідкою про проведену перевірку та іншими матеріалами перевірки.
Один примірник довідки за результатами перевірки подається начальнику головного управління юстиції, який приймає рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами комплексної, цільової, контрольної перевірки, а другий примірник отримують завідувач державної нотаріальної контори, завідувач державного нотаріального архіву, приватний нотаріус, діяльність яких перевірялась.
Згідно вимог п.39 цього ж Порядку за результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок.
За правилами ч.4 ст.33 Закону України “Про нотаріат” у разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, ОСОБА_3 управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.29-1 Закону України “Про нотаріат” нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин: 1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, – до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення; 2) якщо приватний нотаріус не уклав договір про страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса або розмір страхової суми не відповідає вимогам цього Закону, – до усунення цих недоліків, але не більше 30 днів з дня виявлення цього порушення; 3) якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, – до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів); 4) у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства – до усунення цієї обставини; 5) у разі заміщення приватного нотаріуса в порядку, передбаченому цим Законом, – на строк такого заміщення; 6) у разі ненадання інформації приватним нотаріусом органам та особам, зазначеним у ч.ч. 5-8, 10 ст.8 цього Закону, – до усунення цієї обставини; 7) у разі обрання нотаріуса на посаду, зайняття якої несумісне зі здійсненням нотаріальної діяльності; 8) ОСОБА_3 управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю – до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.04.2017 Фірма “Олімп” у формі ТОВ до Міністерства юстиції України звернулося із скаргою на неправомірні дії приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (а.с. 32-33).
На виконання пункту 19 Порядку 27.04.2017 наказом №172/06 начальника Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_4 створено комісію та призначено проведення перевірки приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2 (а.с. 49-50).
З метою проведення перевірки по фактам, викладеним у зверненні ТОВ «Олімп», у відповідності до пункту 14 Порядку було проведено перевірку приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2.
Матеріалами справи встановлено, що комісією була проведена перевірка у межах предмета звернення та повноважень головного територіального управління юстиції шляхом витребування від нотаріуса необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у зверненні, та письмових пояснень.
За результатами перевірки встановлено, що в наданих приватним нотаріусом ОСОБА_2, копій документів та Реєстру для реєстрації нотаріальних дій (реєстровий № 569 від 05.04.2017, далі Реєстр), дата та номер витягу про перевірку спеціального бланка нотаріального документа зазначені всупереч вимогам пункту 7.41 Правил ведення нотаріального діловодства зазначена у графі 3 Реєстру, а не у графі 5. Аналогічні порушення були виявлені під час планових комплексних перевірок, які були проведені 04 червня 2014 року та 03 червня 2016 року, про що комісіями з перевірки було зазначено в довідках та неодноразово звернута увага ОСОБА_2 на недопущення в подальшому даних порушень.
Також при наданні приватним нотаріусом пояснень відносно даного звернення, які викладені на бланку приватного нотаріуса, встановлено, що ОСОБА_2 не дотримано вимоги до бланків приватного нотаріуса, передбачених розділом V Правил ведення нотаріального діловодства, а саме: не дотримано вимог до берегів бланків приватного нотаріуса, на бланку відсутня вірна назва установи вищого рівня та не зазначена адреса електронної пошти.
15.05.2017р. за результатами здійснення перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_2 комісією Головного територіального управління юстиції у Сумській області складено довідку про проведення перевірки приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_2, з якої встановлено наявність неодноразових порушень п.7.41 та вимог п.5.2 Правил ведення нотаріального діловодства та наявність порушень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (а.с. 51-54).
У зв’язку із наведеним на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29-1 Закону № 3425 15.05.2017 начальником Головного територіального управління юстиції у Сумській області прийнято наказ №119/06 “Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О.”, яким була тимчасово зупинена нотаріальна діяльність ОСОБА_2 як приватного нотаріуса по Сумському міському нотаріальному округу з 18 травня по 01 червня 2017 року включно (а.с. 10).
Разом з тим комісія рекомендувала неухильно дотримуватися вимог Правил ведення нотаріального діловодства та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а також рекомендувала ОСОБА_2 протягом строку зупинення пройти підвищення кваліфікації на базі Інституту права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що ОСОБА_3 територіальне управління юстиції у Сумській області мало законні підстави для тимчасового зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_2 за неодноразове порушення правил ведення нотаріального діловодства на підставі п. 3 ч. 1 ст. 29-1 Закону № 3425.
При цьому колегія суддів зауважує, що розглядаючи справу, суд першої інстанції вважав, що скарга ТОВ «Олімп» - це скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, яка була розглянута Міністерством юстиції України та щодо якої винесено певне рішення, а до Головного територіального управління юстиції у Сумській області відповідна скарга надсилалася лише для відома.
Однак, така позиція суду першої інстанції не є обґрунтованою, зважаючи на те, що відповідно до положень Інструкції з діловодства в Головному територіальному управлінні юстиції у Сумській області тільки керівник головного територіального управління юстиції, керуючись законодавством у відповідній сфері, має право вирішувати, шляхом проставляння резолюції, подальший статус будь-якого документа, який надійшов до установи. Матеріали справи свідчать, що на копії скарги на дії приватного нотаріуса ОСОБА_2 містяться резолюції керівництва з позначками «До розгляду» та «До проекту наказу про позапланову перевірку», проте резолюція «До відома» - відсутня.
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 990 «Про затвердження Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації» Міністерство юстиції України здійснює контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень шляхом розгляду скарг, поданих відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Розгляд скарг та надання відповіді скаржнику здійснюється у строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян». Тобто, Міністерство юстиції України, у межах наданої законом компетенції, надало скаржнику відповідь на скаргу відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
У свою чергу результатом розгляду скарги на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», є прийняття Міністерством юстиції України мотивованого рішення про відмову у задоволенні скарги або задоволення (повне чи часткове) скарги.
Як вбачається з листа № 19836/12290-0-33-17/19 від 24.05.2017, яке адресоване ТОВ «Олімп», Міністерство юстиції України не приймало жодного рішення по згаданій скарзі, що свідчить про те, що скарга ТОВ «Олімп» не була визнана скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора у розумінні частини 5 статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відсутність рішення Міністерства юстиції України щодо скасування реєстраційних дій підтверджується ще й фактом подання позову TOB «Олімп» про визнання неправомірними дій приватного нотаріуса ОСОБА_2 щодо внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записів про право власності та скасування відповідних записів до Сумського окружного адміністративного суду.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Сумській області № 172/06 від 27.04.2017 року «Про тимчасове зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2О.» нотаріальну діяльність позивача було зупинено на період з 18.05.2017р. по 01.06.2017р. Оскільки даний наказ є індивідуальним актом одноразового застосування, що вичерпує свою дію фактом його виконання, на даний час та на час подання позову спірний наказ вже реалізовано і приватна нотаріальна діяльність ОСОБА_2 відновлена.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку що приймаючи наказ про зупинення приватної нотаріальної діяльності позивача ОСОБА_3 територіальне управління юстиції у Сумській області діяли у спосіб, визначений Законом України "Про нотаріат", та відповідно до Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджений наказом № 357/5 від 17.02.2014 року Міністерства юстиції України, а тому підстави для задоволення позивних вимог відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому наявні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта.
Відповідно до ст. 317 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального або порушення норм процесуального права.
Згідно ст.315 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції може своєю постановою скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Переглянувши постанову суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті судом першої інстанції неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи, що привело до частково неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ч. 4 ст. 241, ч. 3 ст. 243, ст.ст. 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2017р. по справі № 818/1762/17 задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.12.2017р. по справі № 818/1762/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_2 - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_5Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_6 ОСОБА_7
Повний текст постанови складено та підписано 24.04.2018 р.