Постанова № 73595611, 17.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
161/10503/17
Номер документу
73595611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/736/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Святецького В.В.

суддів Гудима Л.Я., Шинкар Т.І.,

з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 листопада 2017 року у справі № 161/10503/17 (суддя Плахтій І.Б., м. Луцьк, час ухвалення – 11:58) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов’язання перерахувати пенсію,-

В С Т А Н О В И В :

10 липня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі – Луцьке ОУПФ), в якому просив зобов'язати відповідача перерахувати на його адресу 100 тисяч грн. згідно пред'явленої претензії.

Також позивач просив зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію згідно довідки, котру він надав під час виходу на пенсію.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що при виході на пенсію в 1993 році він особисто надав довідку про роботу в Рокитнівському райагробуді про його заробітну плату за 10 років трудової діяльності. Однак, Пенсійним фондом була призначена пенсія без врахування поданої довідки.

Постановою від 30 листопада 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у задоволенні позову відмовив.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що після його звернення з заявою до пенсійного органу щодо проведення перерахунку пенсії від заробітку згідно довідки №8 від 19.03.2015, виданої Колективним підприємством «Рокитнерайагробуд» за період роботи з 01.02.1970р. по 31.01.1975р., розмір пенсії становив 1444,96 грн., з яких: 949,88 грн. розмір пенсії за віком (1497,06x0,63450); 180,12 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.); 208,97 грн. доплата за понаднормативний стаж (1130,00x22%); 28,31 підвищення з 01.03.2001р. у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати в Україні; 66,43 грн. надбавка дитині війни (949,00x7%); 11,25 грн. доплата з 01.05.2012р. відповідно до постанови КМУ №327 від 23.04.2012р.

Однак, позивач вважає такий розмір призначеної пенсії нижчим, ніж вона повинна бути призначена, у зв’язку з чим звернувся з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.

Під час призначення пенсії відповідач, на думку позивача, повинен був врахувати чи надходили кошти в бюджет Пенсійного фонду за роки, коли він не працював, а не покликатися на трудовий стаж.

За таких обставин, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.

Луцьке ОУПФ не скористалося своїм правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу ОСОБА_1

Позивач в судовому засіданні апеляційного суду підтримав вимоги апеляційної скарги та просить їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, що відповідно до приписів частини 2 статті 313 КАС України не є перешкодою для розгляду справи за його відсутності.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію по віку, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 24.04.1993р.

Розмір пенсії станом на 01.05.2016 обчислений зі страхового стажу 47 років 00 місяців 08 днів (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, визначеного в розмірі 0,63450) та середньомісячного заробітку 1496,20 грн., взятого за період роботи з 01.01.1970 по 31.12.1974 та згідно даних з системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2002 (обчисленого з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України з 2007 року 1197,91 грн., коефіцієнт заробітку становить 1,24901) та становив 1444,84 грн., з яких: 949,34 грн. розмір пенсії за віком (1496,20х0,63450); 180,66 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1074,00 грн.); 208,85 грн. Доплата за 22 роки понаднормативного стажу (1074,00х22%); 28,31 підвищення з 01.03.2011 у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати в Україні; 66,43 грн. надбавка дитині війни (949,00х7%); 11,25 грн. доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови КМУ №327 від 23.04.2012.

Після звернення ОСОБА_1 з заявою щодо проведення перерахунку пенсії від заробітку по довідці №8 від 19.03.2015, виданої Колективним підприємством «Рокитнерайагробуд» за період роботи з 01.02.1970 по 31.01.1975,розмір пенсії становив 1444,96 грн., з яких: 949,88 грн. розмір пенсії за віком (1497,06х0,63450); 180,12 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.); 208,97 грн. доплата за понаднормативний стаж (1130,00х22%); 28,31 підвищення з 01.03.2001 у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати в Україні; 66,43 грн. надбавка дитині війни (949,00х7%); 11,25 грн. доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови КМУ №327 від 23.04.2012.

Зазначені обставини підтверджуються, зокрема, постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 16.12.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2017 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Суд першої інстанції належним чином дослідив надані сторонами докази, зокрема, матеріали пенсійної справи та встанови, що згідно поданої заяви від 15.08.2016 позивачу було проведено перерахунок пенсії від заробітку з врахуванням довідки про заробітну плату, видану Колективним підприємством «Рокитнерайагробуд» від 19.03.2015 №8, довідки перевірки від 20.03.2015 №42 за період з 01.02.1970 по 31.01.1975, а також згідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2002.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачу була перерахована відповідно до вимог чинного законодавства, під час обчислення розміру пенсії було взято до уваги, в тому числі, дані довідки КГ «Рокитнерайагробуд» про його заробітну плату за період з жовтня 1965 року по жовтень 1975 року та оптимально нараховано пенсію, виходячи з найвищого розміру заробітної плати.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є правильними.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч.1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначаються Законом України ,,Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини першої статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 15.08.2016р. йому було проведено перерахунок пенсії від заробітку з врахуванням довідки про заробітну плату, виданої Колективним підприємством «Рокитнерайагробуд» від 19.03.2015 №8 та довідкою перевірки від 20.03.2015 №42 за період з 01.02.1970 по 31.01.1975 та згідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2002.

При цьому, розмір пенсії обчислений зі страхового стажу 47 років 00 місяців 08 днів (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 визначеного в розмірі 0,63450) та середньомісячного заробітку 1497,06 грн., взятого за період роботи з 01.02.1970 по 31.01.1975 та згідно даних системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2002 (обчисленого з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України з 2007 року - 1197,91 грн. (коефіцієнт заробітку становить 1,24973) та становить 1444,96 грн., з яких: 949,88 грн. розмір пенсії за віком (1497,06х0,63450); 180,12 грн. доплата до прожиткового мінімуму (1130,00 грн.); 208,97 грн. доплата за понаднормативний стаж (949,88х22%); 28,31 підвищення з 01.03.2001 у зв'язку зі зростанням середньої заробітної плати в Україні; 66,43 грн. надбавка дитині війни (949,00х7%); 11,25 грн. доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови КМУ №327 від 23.04.2012.

На підставі поданої ОСОБА_1 довідки КГ «Рокитнерайагробуд» про його заробітну плату за період з жовтня 1965 року по жовтень 1975 року, управлінням пенсійного фонду був прорахований оптимальний варіант заробітку за період з 25.10.1965 по 21.08.1975. Найбільшим в цей період є заробіток за період з 01.02.1970 по 31.01.1975. Саме з урахуванням цього періоду роботу і було перераховано пенсію позивачу.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необґрунтованості даного позову.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскарженого судового рішення.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

В силу ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об’єктивно і всебічно з’ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись статтями 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 листопада 2017 року у справі № 161/10503/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В.В. Святецький

Судді Л.Я. Гудим

ОСОБА_2

Постанова в повному обсязі складена 23 квітня 2018 року.