Постанова № 73595586, 17.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
809/1630/17
Номер документу
73595586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1083/18

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді – Гулида Р.М.,

суддів – Кузьмича С.М., Улицький В.З.,

при секретарі судового засідання – Гелецького П.В.,

за участю:

позивача – ОСОБА_1,

представника позивача – ОСОБА_2

представника відповідача – ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 року (Головуючий суддя: Чуприни О.В., ухвалено в 14 год. 36 хв. м.Івано-Франківськ, 15.01.2018 складено повний текст рішення) у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області про скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій та визнання протиправною бездіяльність, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, Управління ДАБІ у Івано-Франківській області в якому просив скасувати пп. 2.3 п. 2 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №713 від 07.09.2017р. про відмову в наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25% під складські приміщення на вул. Грицишина, 117 у с. Микитинці; зобов’язати Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради та Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради видати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження для реконструкції незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25% під складські приміщення на вул. Грицишина, 117 у с.Микитинці; визнати протиправною бездіяльність Управління ДАБІ у Івано-Франківській області, яка виразилася у не вчиненні передбачених чинним законодавством дій, пов’язаних із розглядом скарги про порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.11.2017.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради в порушення вимог ч. 2 ст. 24, ч. 1 ст. 25, ч. 2 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" безпідставно та необґрунтовано прийнято рішення №713 від 07.09.2017. Підпунктом 2.3 пункту 2 вказаного рішення позивачу відмовлено у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва щодо реконструкції незавершеного будівництвом складських приміщень готовністю 25% під складські приміщення на вулиці Грицишина, 117 у с. Микитинці, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область. ОСОБА_1 являється власником даної недобудови. Стверджує, що виключною підставою для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень, згідно вимог чинного законодавства, є невідповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні. Оскільки земельна ділянка площею 0,1442 га, кадастровий номер 2610193001:15:006:0125, яка розташована по вул. Грицишина, 117 в с.Микитинці, м.Івано-Франківськ, власником якої являється позивач, має цільове призначення для будівництва складських приміщень, то у відповідача не було правових підстав для відмови у наданні вихідних даних, а рішення №713 від 07.09.2017 про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень вважає безпідставним. Крім того вказує на те, що у пп. 2.3. п. 2 вказаного рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради не наведено жодних обґрунтувань, мотивів та причин, на підставі яких відмовлено у наданні вихідних даних – містобудівних умов та обмежень, що суперечить абз.5 ч.4 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Також зазначив, що 15.11.2017 ним було подано скаргу про порушення у сфері містобудівної діяльності до Управління ДАБІ у Івано-Франківській області, в якій він просив вжити усіх передбачених законом заходів щодо внесення припису на адресу Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради, з приводу допущеного ними правопорушення та зобов’язати видати відповідні містобудівні умови і обмеження. Однак відповіді, станом на день звернення до суду, не отримав. Вважає бездіяльність Управління ДАБІ у Івано-Франківській області щодо не вчинення передбачених чинним законодавством дій, пов’язаних із розглядом його скарги від 15.11.2017, - протиправною.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задоволити повністю.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 являється власником об’єкту незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25%, який знаходиться за адресою: вулиця Грицишина, 117, с. Микитинці, м. Івано-Франківськ, підтвердженням чого є ОСОБА_4 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №81072021 від 23.02.2017 та договір купівлі-продажу об’єкту незавершеного будівництва №596 від 23.02.2017 (а.с. 8-9). На праві приватної власності ОСОБА_1 належить земельна ділянка площею 0,1442 га, кадастровий номер 2610193001:15:006:0125, яка розташована за тією ж адресою, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №83579269 від 28.03.2017, договором купівлі-продажу земельної ділянки №594 від 23.02.2017 та державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №851669 від 14.05.2009 (а.с. 10-13).

Попереднім власником вказаної земельної ділянки та об’єкту незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25% являлась ОСОБА_5, з якою апелянтом по справі було укладено договір купівлі-продажу об’єкту незавершеного будівництва №596 від 23.02.2017 та договір купівлі-продажу земельної ділянки №594 від 23.02.2017 (а.с. 9, 12-13).

Як встановлено по справі, село Микитинці входить до складу адміністративно-територіальної одиниці міста Івано-Франківська, як обласного центу Івано-Франківської області. Власного чи виокремленого уповноваженого органу містобудування та архітектури Микитинецька сільська рада Івано-Франківської міської ради не має.

05.09.2017 апелянт подав до Центру надання адміністративних послуг м.Івано-Франківська (Управління надання адміністративних послуг) Виконавчого комітету Івано-Франківської ради заяву №248514, адресовану на ім’я директора Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини ОСОБА_6, в якій просив надати містобудівні умови і обмеження на вказаний об'єкт (а.с. 16).

Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №713 від 07.09.2017р. (підпункт 2.3. пункту 2), відмовлено апелянту у наданні вихідних даних - містобудівних умов та обмежень для реконструкції незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25% під складські приміщення на вулиці Грицишина, 117, с. Микитинці, про що його повідомлено листами Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради №Ш/4769 від 19.09.2017 і №ІЗ/148-17 від 26.10.2017 (а.с. 14-15, зворотній бік а.с. 37).

Суд першої інстанції приймаючи рішення у даній справі виходив з того, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження неправомірності вказаного рішення, відтак заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Аналізуючи правомірність вказаних висновків шляхом всебічного та об’єктивного дослідження матеріалів справи, колегія суддів повністю погоджується з такими входячи з наступного.

Згідно із ч. 4 ст. 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 26, пункту 1 частини 1, частин 3-4, 6 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", для проектування та будівництва власникам або користувачам земельних ділянок необхідно отримати вихідні дані, основним складом яких є містобудівні умови та обмеження.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Відмовляючи в наданні містобудівних умов та обмежень для реконструкції незавершеного будівництва складських приміщень Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради виходив з невідповідності намірів реалізації завершення будівництва генеральному плану с.Микитинці (абзац 4 ч.4 ст.29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Зазначені доводи є вірними, оскільки згідно наявних в матеріалах справи листів Департаменту містобудування, архітектури і культурної спадщини Івано-Франківської міської ради №11.1-07/1175 від 11.12.2017, №11.1-07/1202 від 21.12.2017 і №11.1-07/1175 від 05.01.2018, згідно генерального плану м. Івано-Франківська, затвердженого сесією міської ради від 03.07.2001, функціональне призначення території, на якій розташована земельна ділянка апелянта (вулиця Грицишина, 117, с. Микитинці) до 2011 року належала до територій сільськогосподарського використання та частково були резервними територіями державних і комунальних підприємств (а.с. 35, 118, 132).

10-ю сесією Микитинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради 6-го скликання 24.11.2011 затверджено генеральний план с. Микитинці, до якого рішенням сільської ради від 19.02.2015 внесено відповідні зміни. Вказаний генеральний план села ділянку апелянта відніс до функціонального призначення території садибної житлової забудови та території городів і ріллі.

Оскільки генеральний план с. Микитинці розроблений та затверджений після генерального плану м. Івано-Франківська, на даний час на території с. Микитинці діє генеральний план села.

Відповідно до фрагменту схеми генерального плану с. Микитинці Івано-Франківської міської ради і описової частини до нього за №10366, за функціональним призначенням земельна ділянка апелянта віднесена до території садибної житлової забудови та території городів і ріллі (а.с. 44).

Поняття функціонального використання (призначення) територій визначено в пункті 3.4 ДБН В.2.2-14:2012 "Склад та зміст детального плану території". Функціональне використання (призначення) територій є використання територій за переважними функціями, що існує або встановлюється містобудівною документацією та наявність інших супутніх функцій, які не суперечать функціям, що переважають.

Згідно пунктів 3.19* і 3.21а* ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень", район садибної житлової забудови може бути сформований окремими житловими чи блоковими будинками. Допускається розміщення об'єктів соціальної сфери, яке слід передбачати на територіях загального користування на спеціально відведених ділянках, у складі громадських центрів або у вигляді окремих споруд. Складські приміщення не є об'єктами соціальної сфери, а будівництво інших об’єктів в районах садибної забудови чинними нормами не передбачено їх слід розміщувати на територіях функціонального призначення, які відповідають чинній містобудівній документації (в даному випадку - генеральному плану с. Микитинці), і які мають цільове призначення – промислові, виробничі, складські та комунальні території. Відтак, на землях сільськогосподарського цільового призначення, а саме: городів та ріллі будь-яке будівництво заборонено.

Оскільки наміри апелянта стосовно забудови земельної ділянки не відповідають генеральному плану с. Микитинці, а тому Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради і Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради правомірно відмовлено у видачі містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Колегія суддів вважає, що посилання на порушення Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради вимог Закону є безпідставним, адже викладення будь-якого іншого обґрунтування в рішенні виконавчого комітету про відмову Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" в даному випадку позбавлене логічного змісту.

не порушено відповідачем і вимог Закону в частині термінів розгляду звернення апелянта щодо надання вихідних даних, оскільки оскаржуване рішення виконкому за змістом і формою відповідає чинному законодавству, а тому вимога скасування підпункту 2.3 пункту 2 рішення Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №713 від 07.09.2017 є безпідставною та задоволенню не підлягала.

Оскільки при розгляді справи не встановлено порушення права апелянта при прийнятті рішення №713 від 07.09.2017, через це і відсутні правові підстави для вирішення вимоги щодо зобов’язати Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківської міської ради та Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради видати вихідні дані - містобудівні умови та обмеження для реконструкції незавершеного будівництва складських приміщень готовністю 25% під складські приміщення на вул. Грицишина, 117 у с. Микитинці.

В судовому засіданні апелянт і його представник вказали, що ОСОБА_1, як добросовісний набувач земельної ділянки по вулиці Грицишина, 117, с. Микитинці з розташованою на ній недобудовою має законне право на виготовлення необхідної дозвільної документації і завершення будівництва складських приміщень. При цьому, свідомо замовчуючи факт того, що первинне цільове призначення вказаної землі було для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується даними державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №880854 від 02.03.2007, виданого на ОСОБА_5 (а.с. 104).

Рішенням 19-ої сесії Микитинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради 5-го скликання №26 від 10.04.2008 ОСОБА_5 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,1442 га, яка розташована по вул. Грицишина с. Микитинці, з ведення особистого селянського господарства на будівництво складських приміщень (а.с. 87). На підставі даного рішення відповідною комісією проведено обстеження вищевказаної земельної ділянки, про що 03.06.2008 складено акт, яким погоджено зміну цільового призначення земельної ділянки (а.с. 88). Також зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на будівництво складських приміщень погоджено висновком Управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №2/3-3/990 від 23.05.2008 та висновком Управління земельних ресурсів у м. Івано-Франківську №050307/1514 від 16.10.2008 (а.с. 89-90).

В матеріалах проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення міститься витяг із Генплану, погоджений головним архітектором міста Івано-Франківська ОСОБА_7, та витяг із протоколу засідання містобудівної ради при Управлінні архітектури та містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №13 від 16.10.2008, яким проект будівництва складських приміщень з офісом ОСОБА_4 погоджено для подальшої роботи (а.с. 97, 101).

На підставі вказаних документів і рішення Микитинецької сільської ради Івано-Франківської міської ради від 05.03.2009 за №17 ОСОБА_5 14.05.2009р. було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, котра розташована по вул. Грицишина в с. Микитинці Івано-Франківської міської ради серії ЯЖ №851669 із цільовим призначенням для будівництва складських приміщень (а.с. 11).

05.10.2009 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю надано дозвіл на виконання будівельних робіт №142/І, а саме на будівництво складських приміщень на зазначеній земельній ділянці (а.с. 74).

Таким чином доводи апелянта про те, що вказаними документами ОСОБА_1 підтверджує відповідність своїх намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні в межах с.Микитинці Івано-Франківської міської ради є безпідставними з огляду на те, що представлена апелянтом документація, в тому числі погоджена з Управлінням архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, виготовлена в 2008-2009 роках і стосувалася чинного на той час генерального плану міста Івано-Франківська, який в 2011 і 2015 роках в частині території територіальної громади с.Микитинці замінений на генеральний план забудови саме с. Микитинці, яке входило і входить до складу адміністративно-територіальної одиниці міста Івано-Франківська як обласного центу Івано-Франківської області (а.с. 118, 132), а вся вказана проектно-технічна документація, в тому числі щодо зміни цільового призначення землі, оформлена, виготовлена і погоджена на прізвище попереднього власника недобудови і землі ОСОБА_5, і жодним чином такі дозвільні документи не стосуються апелянта. При цьому, дозвіл на виконання будівельних робіт №142/І від 05.10.2009р., виданий Інспекцією ДАБК ОСОБА_5 з терміном дії до ІІ кварталу 2011 року. А будь-яких доказів переоформлення такого дозволу у встановленому законом порядку на своє прізвище апелянт не надав.

Не обґрунтованим та не переконливим є посилання апелянта на цільове призначення належної земельної ділянки, оскільки у спірних правовідносинах спеціальним нормативно-правовим актом є Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", який і визначає правові підстави отримання містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки незалежно від її цільового призначення.

Стосовно вимоги про визнання протиправною бездіяльності Управління ДАБІ в Івано-Франківській області з приводу не вчинення передбачених чинним законодавством дій пов'язаних з розглядом скарги про порушення у сфері містобудівної діяльності від 15.11.2017, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 15.11.2017р. звернувся до Управління ДАБІ в Івано-Франківській області зі скаргою (а.с. 17), яка згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження. Відтак, станом на 28.11.2017р. не міг виникнути публічно-правовий спір з Управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області, оскільки у останнього на підставі закону ще не завершився місячний термін розгляду та вирішення скарги ОСОБА_1, а тому дані позовні вимоги є передчасними і до задоволення не підлягали. Натомість, Управління ДАБІ в Івано-Франківській області своїм листом від 15.12.2018р. за №24-15/1009/434 надало відповідь апелянту по суті жаданих ним вимог (а.с.138-139), а тому позов є безпідставним та задоволенню не підлягає (а.с.138-139).

Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09 січня 2018 року у справі №809/1630/17 – без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_8 судді ОСОБА_9 ОСОБА_10 Повне судове рішення складено 23.04.2018 року