Постанова № 73595517, 19.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
813/4149/17
Номер документу
73595517
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/2083/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Глушка І.В.,

суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,

за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року, ухвалене суддею Гулик А.Г. у м. Львів о 14:28, повний текст якого складений 01 лютого 2018 року, у справі №813/4149/17 за адміністративним позовом Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова до Приватного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

14 листопада 2017 року позивач – Личаківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова звернувся в суд з позовною заявою до відповідача – Приватного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій", якою просив стягнути заборгованість з відшкодування на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону Українпи "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в сумі 38 243, 86 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року позов задоволено. Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" на користь Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова борг в сумі 38 243, 86 грн.

Рішення мотивоване тим, що на відповідача покладено обов’язок щодо сплати до Пенсійного фонду різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право працівники відповідача.

На адресу відповідача надіслано повідомлення про сплату різниці між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Проте сума, що підлягає до сплати до Пенсійного органу, Приватним акціонерним товариством "Центр енергетичних інновацій" не перераховано. Доказів оскарження відповідачем вказаних повідомлень матеріали справи не містять.

Оскільки у встановлений строк відповідач не сплатив позивачу зазначені в розрахунках суми, за ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" утворилася заборгованість у розмірі 38 243, 86 грн, яка підлягає до відшкодування.

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення ухвалене з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване судове рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, покликаючись на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 27.11.2014 у справі №К/800/49058/14, предметом розгляду якої був спір між тими самими сторонами, про той самий предмет, однак за інший період, зазначає, що ПрАТ «Центр енергетичних інновацій» (попередні назви – ПАТ «Львівтеплоелектропроект» та ВАТ "Науково-дослідний та проектно-вишукуваний інститут "Львівтеплоелектропроект") не відноситься до наукових установ в розумінні Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", яким надається підтримка держави, тому відповідно і не має податкової пільги та державної підтримки, котрі надаються науковим установам, і за рахунок яких атестовані наукові установи мають можливість виплачувати додаткові суми наукових пенсій.

Обставина неналежності юридичної особи до наукових установ має наслідком відсутність обов’язку з фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність, і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів (крім випадків правонаступництва).

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Відповідач - ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" код ЄДРПОУ 00114057, знаходиться за адресою: 79005, м. Львів, вул. Шота Руставелі, 7.

Відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" науковим працівникам ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" за період роботи у відповідача були призначені пенсії.

На виконання вимог ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково - технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372, відповідачу направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

На підставі вказаних повідомлень підприємство самостійно визначає суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховує дану суму органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.

Відповідно до розрахунку заборгованості сума боргу ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" для покриття суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7-І.В.,ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 відповідно до Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за період з липня 2017 року по жовтень 2017 року становить 38243,86 грн.

Оскільки вищевказані кошти, які мали бути сплачені на підставі надісланих повідомлень, на рахунок управління не надходили, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" з вимогою про їх стягнення.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ, пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України. Виплата пенсій відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно із ст.6 Закону №1788-ХІІ особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається будь-яка з цих пенсій за їх вибором.

Статтею 81 Закону №1788-ХІІ передбачено, що призначення пенсій, оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду.

Економічні, соціальні та правові гарантії наукової та науково-технічної діяльності визначено Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” від 13.12.1991 № 1977-XII.

Держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці, та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів (ст. 24 Закону № 1977-ХІІ).

Відповідно до частини дев'ятої цієї ж статті різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

На виконання наведеної норми Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1826 від 13 грудня 2000 року «Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».

Вказана постанова втратила чинність 09 квітня 2004 року з набранням чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, якою затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі -Порядок №372).

Названі порядки визначають механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Згідно з пунктами 2, 4 Порядку №372 за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення (п. 5 Порядку).

Аналізуючи вище зазначені норми права, Верховний Суд України в постанові від 05 червня 2012 року (справа № 21-78а12) вказав на те, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов’язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов’язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Аналогічна правова позиція також була висловлена Верховним Судом у постанові від 23 січня 2018 року (справа №813/1470/15), а відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного суду.

Слід зазначити, що предметом розгляду справи №813/1470/15 був спір між тими самими сторонами, про той самий предмет, який охоплювався іншим періодом.

Зокрема, при вирішенні спору Верховний Cуд дійшов до висновку про безпідставність покликань відповідача на ухвалу Вищого адміністративного суду від 27 листопада 2014 року у справі № К/800/49058/14, якою встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Центр енергетичних інновацій" не є науковою установою в розумінні Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" з огляду на що вимоги управління Пенсійного фонду про стягнення сум витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, оскільки така позиція Касаційного суду суперечить правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові Верховного Суду України від 5 червня 2012 року (справа № 21-78а12).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв"язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 90 КАС України).

Із наданих позивачем на розгляд суду доказів слідує, що на час набуття працівниками відповідача стажу наукової роботи, останній перебував у державній власності, мав найменування за період з 1951 по 1982 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного проектного інституту «Теплоелектропроект», з 1982 по 1986 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного науково - дослідного і проектно-вишукувального інституту «Атомтеплоелектропроект», за період з 1986 по 1991 роки - Львівське відділення Всесоюзного Державного науково-дослідного і проектно-вишукувального інституту «Теплоелектропроект», за період з 1991 по 1994 роки - Львівський Державний науково-дослідний і проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект», з 1994 по 2013 роки - Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідний та проектно-вишукувального інституту «Львівтеплоелектропроект». Починаючи з 2013 року - Публічне акціонерне товариство «Центр енергетичних інновацій» (а.с. 20, 39).

Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «Львівтеплоелектропроект», правонаступником якого є ПАТ «Центр енергетичних інновацій», видавало відповідні довідки про підтвердження наукового стажу роботи своїм працівникам, як особам, які мають право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію у відповідності до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність». На підставі цих довідок Управлінням Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність» призначено наукові пенсії працівникам ПрАТ "Центр енергетичних інновацій", науковий стаж вищезазначених осіб набуто у період перебування відповідача у державній власності (а.с.16-38, 40-46).

Позивач скеровував на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за липень-жовтень 2017 року на загальну суму 38 243, 86 грн.

Скеровані відповідачу розрахунки-повідомлення складені за формою додатку, затвердженого п. 5 Порядку №372.

Виплачена протягом липня-жовтня 2017 року вказана у повідомленнях наукова пенсія та понесення витрат документально обґрунтовано органом Пенсійного фонду та підтверджено розрахунками боргу.

Аналізуючи вищенаведені правові норми та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість позовних вимог пенсійного органу щодо стягнення з ПрАТ "Центр енергетичних інновацій" різниці між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Відповідно до частини першої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.

Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.

У судовому засіданні позивачем заявлено клопотання про заміну сторони позивача з Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на належного – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом приєднання до окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з Додатком №2.

Відповідно до Постанови № 821 Личаківське об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова приєднано до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань здійснено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова за №14151120005041416 від 02.03.2018.

З урахуванням неведеного, Львівським апеляційним адміністративним судом ухвалою від 19 квітня 2018 року, постановленою в судовому засіданні, не виходячи до нарадчої кімнати, відповідно до ст.52 КАС України допущено заміну сторони позивача з Личаківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на належного – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Керуючись статтями 52, 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Центр енергетичних інновацій" залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року у справі №813/4149/17 – без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_15 судді ОСОБА_16 ОСОБА_17 Постанова складена в повному обсязі 24.04.2018.