Постанова № 73595330, 16.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
826/17761/16
Номер документу
73595330
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №826/17761/16 Головуючий у І інстанції - Дегтярьова О.В.

Суддя-доповідач - Кучма А.Ю.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.

за участю секретаря: Тищенко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2018 (м. Київ, дата складання повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ВіЕйБі Банк» Славкіної Марини Анатоліївни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ВіЕйБі Банк» Славкіної Марини Анатоліївни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про поновлення позивачу пропущеного з поважних причин строку звернення до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для подачі заяви про відшкодування позивачу суми вкладів в ПАТ «ВіЕйБі Банк», яка перевищує 200000 грн та на даний час не виплачена позивачу; зобов'язання відповідачів прийняти заяву про повернення позивачу суми вкладу у розмірі 178705,90 грн та внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів, до якого внести заяву позивача.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2018 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що у разі необхідності, у тому числі за наявності судового рішення, уповноважена особа на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог кредиторів і після спливу 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що встановлений строк для пред'явлення кредиторських вимог був пропущений з поважних причин, а саме: позивач є інвалідом першої групи «А» з дитинства та постійно знаходиться вдома, не може самостійно пересуватися і сам себе не обслуговує.

Відзив відповідача обґрунтований тим, що чинним законодавством України не передбачена можливість прийому заяв кредиторів після закінченого строку через поважність причин пропуску такого строку.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції встановлено, що у 2014 році між ПАТ «ВіЕйБі Банк» та ОСОБА_2 було укладено ряд договорів банківського вкладу, а саме: договір банківського вкладу «Марафон лояльності максимум доходу ЕСП» № 809630/2014 та договір банківського вкладу «Марафон лояльності» № 764956/2014. Відповідно до цих договорів ОСОБА_2 розмістив у ПАТ «ВіЕйБі Банк» на вкладних рахунках НОМЕР_1 і № НОМЕР_2 валютні кошти на загальну суму 25000 дол. США.

Публічне акціонерне товариство «Всеукраїнський акціонерний банк» віднесено Національним банком України до категорії неплатоспроможних, про що видано постанову Правління Національного банку України від 20.11.2014 № 733.

На підставі згаданої постанови Правління Національного банку України від 20.11.2014 № 733 виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в той же день прийнято рішення № 123 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «ВіЕйБі Банк», згідно з яким з 21.11.2014 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «ВіЕйБі Банк» - Джуса Юрія Микитовича.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 128 з 24.11.2014 повноваження уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ «ВіЕйБі Банк» передано Славкіній Марині Анатоліївні.

Згодом, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 19.03.2015 № 188 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.03.2015 № 63 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «ВіЕйБі Банк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку». Згідно цього Рішення розпочато процедуру ліквідації ПАТ «ВіЕйБі Банк» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк» Славкіну Марину Анатоліївну строком на 1 рік з 20.03.2015 по 19.03.2016 включно.

Публікація відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відбулася 26.03.2015 в газеті «Голос Україна» № 54 (6058), про що також було зазначено на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (www.fg.gov.ua).

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду від 22.02.2016 № 2013 продовжено строк здійснення процедури ліквідації банку та повноваження ліквідатора до 19.03.2018.

20.02.2015 та 08.04.2015 позивач отримав через відділення банка-агента - ПАТ «Альфа-Банк» суми коштів у розмірі гарантованої державою суми вкладу (200000 грн).

Станом на 20.03.2015 залишок коштів на рахунках позивача складав 178705,90 грн (що еквівалентно 7638,95 дол. США).

У серпні 2016 року ОСОБА_2 звернувся до уповноваженої особи Фонду Славкіної М.А. з кредиторськими вимогами в частині сум вкладів, що не були йому відшкодовані за рахунок Фонду.

Своїм листом від 22.02.2016 № 05-41701 уповноважена особа Фонду Славкіна М.А. повідомила позивача про те, що кредитори Банку мали право подати кредиторські вимоги упродовж періоду з 26.03.2015 по 24.04.2015, однак ОСОБА_2 у вказаний період заяву про визнання його кредитором Банку не подав. За таких обставин прийнято рішення про відмову у включенні кредиторських вимог ОСОБА_2 до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Позивач, вважаючи протиправним не включення його до реєстру кредиторів з огляду на поважність пропущення строку звернення до відповідача із відповідною заявою, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Відповідно до ст.45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку, розміщує інформацію про це на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет. Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку в газеті «Урядовий кур'єр» або «Голос України» не пізніше ніж через сім днів з дня початку процедури ліквідації банку. Відомості про ліквідацію банку повинні містити: найменування та інші реквізити банку, що ліквідується; дату та номер рішення Національного банку України про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; дату та номер рішення виконавчої дирекції Фонду про початок процедури ліквідації банку; інформацію про місце та строк прийняття вимог кредиторів. Фонд у семиденний строк з дня початку процедури ліквідації банку розміщує оголошення, що містить відомості про ліквідацію банку відповідно до частини третьої цієї статті, в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів. Протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються. У разі призначення уповноваженої особи Фонду, якій делеговано Фондом повноваження щодо складення реєстру акцептованих вимог кредиторів, кредитори заявляють про свої вимоги до банку такій уповноваженій особі Фонду.

Згідно ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Згідно п. 4.31 Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 №2 у разі необхідності уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку вносить пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог на підставі: рішення суду, яке набрало законної сили; свідоцтва про право на спадщину за вимогами кредиторів, які визнані уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку та включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів; документів, які відповідно до законодавства України підтверджують правонаступництво юридичної особи внаслідок реорганізації, за вимогами кредиторів, яких включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів; письмової відмови кредитора від вимог; клопотання уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку про виправлення помилки, допущеної нею чи попередньою уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку під час акцептування вимог кредиторів.

Фонд за потреби має право вимагати від уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку додаткову інформацію щодо внесення змін до реєстру вимог.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що Уповноважена особа Фонду наділена повноваженнями щодо внесення пропозиції щодо затвердження виконавчою дирекцією Фонду змін до реєстру акцептованих вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звернувся до ПАТ «ВіЕйБі Банк» у тридцятиденний строк (тобто, упродовж періоду з 26.03.2015 року по 24.04.2015 року) з метою включення його до реєстру кредиторів та подальшого задоволення грошових вимог, як це передбачає процедура, визначена ст. 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки він є особою з вкрай обмеженими фізичними можливостями - є інвалідом з дитинства 1 групи підгрупи «А» та потребує постійного стороннього догляду. Він проживає з матір'ю - ОСОБА_6 та сестрою - ОСОБА_7, яка також є інвалідом з дитинства першої групи. За наведених обставин у позивача та його родини не було можливості відслідковувати інформацію про процедурі ліквідації банку у періодичних виданнях та з Інтернет-джерел.

На підтвердження поважності причин пропуску строку для звернення з кредиторськими вимогами позивач надав копії посвідчень, виданих ОСОБА_2 та ОСОБА_7 на одержання соціальної допомоги, як інвалідам з дитинства першої групи; копії виписок з актів огляду МСЕК стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_7; копії індивідуальних програм реабілітації інвалідів ОСОБА_2 та ОСОБА_7, складених Дрогобицькою міжрайонною МСЕК; оригінал виписки із медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_2; копії виписки із медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_7; копію виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ОСОБА_6, видану Офтальмологічним відділенням № 2 Львівської обласної клінічної лікарні; копію висновку Діагностичного центру спіральної комп'ютерної томографії ПП «ВЕРУС», виданої за результатами проведеного 30.09.2013 обстеження ОСОБА_6

Крім того, у матеріалах справи наявна заява ОСОБА_6 від 05.12.2017, у якій матір позивача зазначає, що у період з березня по травень 2015 року вона лікувалась у Львівському онкоцентрі, а тому відомості щодо встановлення тридцятиденного строку для подання кредиторських вимог до банку їй були невідомі.

Суд першої інстанції дійшов до висновку про відсутність в матеріалах справи належних доказів, що підтверджують поважність причин пропуску ОСОБА_2 тридцяти денного строку для звернення з кредиторськими вимогами до банку з дня опублікування оголошення в газеті «Голос України» (граничний термін звернення до 24.04.2015 включно).

У зв'язку із отриманням позивачем 20.02.2015 та 08.04.2015 суми гарантованого відшкодування, а також беручи до уваги положення ч. 4 ст. 45 Закону (щодо розміщення оголошення про ліквідацію банку в усіх приміщеннях банку, в яких здійснюється обслуговування клієнтів), позивач та його матір, як представник за довіреністю, мали доступ до джерел інформації та володіли інформацією відносно процедур, які застосовуються регулятором до Банку, зокрема, інформації про початок та хід ліквідації Банку.

Колегія суддів не погоджується з вищевказаним висновком суду першої інстанції, оскільки саме сукупність наведених позивачем факторів призвела до того, що він не зміг вчасно звернутися до відповідача із заявою про включення його до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «ВіЕйБі Банк».

При цьому, відповідно до ч.4 ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку.

Правило про пропуск строку звернення не має абсолютного характеру і не повинно застосовуватись автоматично, а залежить від обставин справи.

Подання позивачем заяви пізніше обумовленого строку не може бути беззаперечною підставою для позбавлення його законних прав на розгляд своєї заяви та не включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів як вкладника банку.

Враховуючи важкий стан здоров'я позивача, він позбавлений рівних можливостей у порівнянні з іншими громадянами своєчасно відслідковувати не обхідну інформацію в інтернет-ресурсах та періодичних виданнях.

В даному випадку наявні причини, які є поважними, та підтверджують, що позивачем пропущено строк для звернення з заявою до уповноваженої особи Фонду у зв'язку з його важким станом здоров'я - довічним статусом особи з інвалідністю підгрупи А І групи.

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач наділений правом вносити зміни до реєстру акцептованих кредиторів, поновлення пропущеного строку чи визнання причин пропущення строку на звернення із заявою про включення до реєстру акцептованих кредиторів поважними може бути вирішено у судовому порядку, враховуючи відсутність доказів щодо нехтування позивачем своїм правом на звернення до відповідача з приводу включення позивача до реєстру акцептованих кредиторів, в даному випадку строк підлягає поновленню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що дії відповідача щодо неакцептування кредиторських вимог ОСОБА_2 з підстав пропущення позивачем 30-денного строку з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду для заявлення кредиторських вимог до неплатоспроможного банку ПАТ «ВіЕйБі Банк» є неправомірними, зазначені вимоги підлягають включенню до реєстру акцептованих вимог кредиторів, а тому наявні підстави для зобов'язання відповідача прийняти заяву про повернення позивачу суми вкладу та внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів, до якого внести заяву позивача, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.01.2018 - скасувати, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 пропущений з поважних причин строк звернення до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб для подачі заяви про відшкодування ОСОБА_2 суми вкладів в ПАТ «ВіЕйБі Банк», яка перевищує 200000 грн та на даний час не виплачена.

Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ВіЕйБі Банк» Славкіну Марину Анатоліївну прийняти заяву про повернення ОСОБА_2 суми вкладу у розмірі 178705,90 грн та внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів, до якого внести заяву ОСОБА_2.

Постанова набирає законної з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 23.04.2018.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна