
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" квітня 2018 р. Справа № 909/66/17
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Скрипчук О.С.
суддів Бойко С.М.
ОСОБА_1
при секретарі судового засідання Лагутіні В.Б.
розглянувши апеляційну скаргу Кооперативу «Авіценна» б/н і дати
на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року (повне рішення складено 19.01.2018 року, суддя Деделюк Б.В.)
у справі № 909/66/17
за позовом: Кооперативу «Авіценна», м. Івано-Франківськ
до відповідача-1: Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
до відповідача-2: Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, м. Івано-Франківськ
про визнання за кооперативом «Авіценна» права на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39,
- визнання незаконним та скасування рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 року № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» в частині включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську,
- зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу кооперативом «Авіценна» нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську.
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_2 - ордер серії ІФ № 046229 від 06.02.2018 року
від відповідача-1: ОСОБА_3 - довіреність № 05/01-20/14-в від 02.01.2018 року (присутній у Господарському суді Івано-Франківської області)
від відповідача-2: ОСОБА_4 - довіреність № 5/34-11 від 03.01.2018 року (присутній у Господарському суді Івано-Франківської області)
ВСТАНОВИВ:
Кооператив «Авіценна» звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про: визнання за Кооперативом «Авіценна» права на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера "Й"), за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера "Й") за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39; визнання незаконним та скасування рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 № 353-9 "Про внесення змін та доповнень до "Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки" в частині включення в перелік об"єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську; зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об"єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу кооперативом «Авіценна» нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року у справі № 909/66/17 в позові Кооперативу «Авіценна» до Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, про визнання права на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера "Й") за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера "Й") за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39, відмовлено. Провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» та зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в Програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу Кооперативом «Авіценна», нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м.1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, закрито.
Не погоджуючись з даним рішенням суду Кооператив «Авіценна» подав апеляційну скаргу б/н і дати, в якій просить рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задоволити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції при прийнятті рішення порушено норми матеріального права. Також, скаржник стверджує, що суд першої інстанції неправомірно закрив провадження у справі. Крім цього, апелянт зазначає, що відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 7, п. 1 ч. 1 ст. 18-2 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» орган приватизації та орган місцевого самоврядування зобов’язаний не лише розглянути заяву про викуп орендованого майна, а й включити його до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, якщо невід’ємні поліпшення орендованого майна складають більше 25% їх ринкової вартості.
Івано-Франківською міською радою було подано до суду відзив на апеляційну скаргу № 156/11.1-05/14в від 03.03.2018 року, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року - без змін. Зазначений відзив на апеляційну скаргу мотивований тим, що суд першої інстанції обґрунтовано прийняв рішення у даній справі з правильним застосуванням норм матеріального права.
Департаментом комунальних ресурсів було подано до суду відзив на апеляційну скаргу № 14/34.3-02/118 від 03.03.2018 року, в якому просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити. У відзиві Департамент комунальних ресурсів зазначає, що неспроможними є твердження апелянта про порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Відповідно до п. 4 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 05.09.2000 р. між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (орендодавець) та Кооперативом «Авіценна» (орендар) було укладено договір № ДО-1611 оренди нежитлових приміщень площею 73,06 кв.м. на 1 поверсі по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, строком дії до квітня 2020 року.
Також, 05.09.2000 р. між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (орендодавець) та Кооперативом «Авіценна» (орендар) було укладено договір № ДО-1612 оренди нежитлових приміщень площею 126,83 кв.м. на 1 поверсі по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, строком дії до квітня 2020 року.
Згідно п. 4.1.3. вказаних договорів, орендар має право проводити реконструкцію та переобладнання приміщень, в тому числі, реконструкцію та переобладнання приміщень, що зумовлює підвищення їх вартості.
Рішенням міськвиконкому № 111 від 26.03.2002 р. Кооперативу «Авіценна» надано дозвіл на проектно-пошукові роботи, а рішенням Івано-Франківської міської ради № 226 від 18.06.2002 та № 267 від 23.07.2002 р. дозволено Кооперативу «Авіценна проводити капітальний ремонт орендованих приміщень по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську.
Як видно з матеріалів справи, за період 2003-2004 роки Кооператив «Авіценна» здійснив капітальний ремонт орендованих приміщень по вул. Новгородська, 39.
Згідно із звітів про незалежну оцінку нежитлових приміщень, що проводились на замовлення міськвиконкому на предмет визначення ринкової вартості об’єктів оцінки для розрахунку величини орендної плати станом на 29.02.2004 року: ринкова вартість нежитлового приміщення по вул. Новогородській, 39 загальною площею 78,2 кв.м. без невід’ємних поліпшень становила – 38 146,00 грн., вартість невід’ємних поліпшень – 36 781,00 грн.; ринкова вартість нежитлового приміщення по вул. Новгородській, 39 загальною площею 128,9 кв.м. без невід’ємних поліпшень становила: 62 877 грн., вартість невід’ємних поліпшень – 60 470,00 грн.
29.09.2016 року кооператив «Авіценна» подав до Департаменту комунальних ресурсів заяву про включення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень по вул. Новгородській,39 в. Івано-Франківську. Проте, дана заява залишена без відповіді.
Пізніше, 22.12.2016 року Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 рр.». Згідно зазначеного рішення, орендовані позивачем нежитлові приміщення включено в Перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 16.03.2017 року у даній справі було призначено судову будівельно-технічну експертизу. На вирішення експерта було поставлено наступні питання: чи є в наявності невід"ємні поліпшення нежитлових приміщень по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, зазначені в актах виконаних робіт від 2003 та 2004 та яка вартість їх у цінах на день дослідження та інші документи, які підтверджують їх виконання; яка ринкова вартість орендованих нежитлових приміщень загальною площею 137,8 кв.м. та загальною площею 72,9 кв.м., що по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську; який відсоток від ринкової вартості нежитлових приміщень загальною площею 137,8 кв.м., що по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську за яким воно було передано в оренду становлять поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від цього об"єкту без завдання йому шкоди здійснені Кооперативом «Авіценна» за рахунок власних коштів у цінах станом на день дослідження; який відсоток від ринкової вартості нежитлових приміщень загальною площею 72,9 кв.м, що по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську за яким воно було передано в оренду становлять поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від цього об"єкту без завдання йому шкоди здійснені Кооперативом «Авіценна» за рахунок власних коштів у цінах станом на день дослідження.
Згідно висновку судової будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи № 41 від 18.11.2017 за результатами проведеного дослідження, невід"ємні поліпшення нежитлового приміщення, загальною площею 137,8 кв.м. по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, складають 29,27 % від його ринкової вартості станом на день проведення дослідження. За результатами проведеного дослідження, невід"ємні поліпшення нежитлового приміщення, загальною площею 72,9 кв.м. по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, складають 29,86 % від його ринкової вартості станом на день проведення дослідження.
При винесенні постанови колегія суддів виходила з наступного.
Суд першої інстанції дійшов висновку про закриття провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 р. № 353-9 та зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу, оскільки даний спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України. Однак, з даним висновком колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах щодо приватизації майна, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду.
В п. 3.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 24.10.2011, № 10 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані, зокрема, з приватизацією державного та комунального майна (крім спорів про приватизацію державного житлового фонду), в тому числі спори про визнання недійсними відповідних актів органів місцевого самоврядування та органів приватизації.
Суд першої інстанції не врахував зазначені вище положення закону та його роз’яснень та не обґрунтовано закрив провадження у справі в частині вимог про визнання незаконним та скасування рішення Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 № 353-9 та зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу. Зазначені позовні вимоги підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Враховуючи вищенаведене, рішення суду в частині закриття провадження у справі підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» визначено способи приватизації об'єктів малої приватизації, а саме: викуп, продаж на аукціоні та продаж за конкурсом.
Згідно ч.ч. 4,5 ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» покупці подають до відповідного органу приватизації заяву про включення підприємства до одного із зазначених у цій статті переліків об'єктів, що підлягають приватизації.
Орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через 20 днів з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» викуп застосовується щодо об'єктів малої приватизації, які не продано на аукціоні, за конкурсом, а також у разі, якщо право покупця на викуп об'єкта передбачено законодавчими актами.
Так, згідно з пунктом 1 частини першої статті 18-2 ЗУ "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) орендар одержує право на викуп такого майна, якщо орендарем за згодою орендодавця за рахунок власних коштів здійснено поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, за яким воно було передано в оренду, визначеної суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання для цілей оренди майна.
Також, в п. 3.5. Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 рр. зазначено, що орендар нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення) одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об’єкта без завдання йому шкоди, в розмірі не менше як 25 % ринкової вартості майна, за яким воно було передано в оренду.
В п. 2.1 Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 рр. зазначено, що Фонд комунальної власності в межах своєї компетенції за погодженням з виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та тимчасовою депутатською контрольною комісією з питань оренди та приватизації об’єктів комунальної власності:
- здійснює заходи щодо формування та уточнення переліків об’єктів комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська, які підлягають приватизації за визначеними способами;
- за результатами формування переліку об’єктів, приватизація яких здійснюється відповідно до Програми, визначає в межах Програми обсяги, структуру та послідовність приватизації комунального майна.
Відповідно до п. 1.6. Положення про Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, останній є правонаступником реорганізованих шляхом злиття таких юридичних осіб: Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська та управління земельних відносин виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.
Судом встановлено, що позивачем було здійснено, за згодою орендодавця, невід"ємні поліпшення орендованих нежитлових приміщень по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, які складають більш як 25 % ринкової вартості майна. Зазначений факт підтверджується Висновком судової будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи № 41 від 18.11.2017р.
Відтак, слід вважати, що 29.09.2016 року кооператив «Авіценна» правомірно подавав до Департаменту комунальних ресурсів заяву про включення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень по вул. Новгородській, 39 в Івано-Франківську. Проте, дана заява міською радою взагалі не розглядалася.
Натомість, 22.12.2016 року Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 рр.». Згідно зазначеного рішення, орендовані позивачем нежитлові приміщення включено в Перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону.
Враховуючи те, що орендар (позивач) повністю виконав вимоги пункту 1 частини першої статті 18-2 ЗУ «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» та звернувся у встановлений законом порядок до Івано-Франківської міської ради із заявою про включення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень по вул. Новгородській,39 в. Івано-Франківську, у Кооперативу «Авіценна» виникло право на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень: кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39.
Отже, позовні вимоги в частині визнання за Кооперативом «Авіценна» права на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Твердження суду першої інстанції про те, що факт здійснення поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об"єкта без завдання йому шкоди, в розмірі не менше як 25 відсотків ринкової вартості майна, не є підставою для визнання права на приватизацію шляхом викупу, судом апеляційної інстанції оцінюється критично. Адже, ст. 18-2 ЗУ «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» чітко передбачено, що право на приватизацію шляхом викупу має особа (орендар), яка за згодою орендодавця за рахунок власних коштів здійснила поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, за яким воно було передано в оренду, визначеної суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання для цілей оренди майна.
Враховуючи вищенаведене, Івано-Франківська міська рада не мала повноважень для прийняття рішення від 22.12.2016 року № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» в частині включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську. Адже, позивач набув право на приватизацію шляхом викупу.
Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 року передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги в частині визнання недійсним та скасування рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 року № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» в частині включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону, нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача-1 включити в Програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу Кооперативом «Авіценна» нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, то останні не підлягають до задоволення, з огляду на наступне.
Станом на час винесення оскаржуваного рішення, так і станом на даний час Кооператив «Авіценна» є орендарем нежитлових приміщень: кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39.
Затвердження переліків об'єктів комунальної власності, що підлягають приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», здійснюється місцевими радами за поданням відповідного органу приватизації; включення об'єктів приватизації до одного з переліків здійснюється відповідно до місцевих програм приватизації чи з ініціативи відповідних органів приватизації чи покупців.
В п.п. 2.2, 2.3. Програми приватизації комунального майна територіальної громади м. Івано-Франківська на 2015-2017 рр. зазначено, що повноваження щодо затвердження переліків об’єктів, які підлягають приватизації належать виключно міській раді.
Івано-Франківська міська рада за пропозицією виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та за погодженням тимчасової депутатської, контрольної комісії з питань оренди та приватизації об’єктів комунальної власності, проведення тендерів та розподілу житлового фонду щорічно затверджує прогноз надходження коштів від приватизації комунального майна на рік, що передує відповідному бюджетному періоду та затверджує перелік об’єктів, що підлягають приватизації, з метою виконання прогнозу надходження коштів.
Згідно з п.30 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" прийняття рішення про затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації, визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів комунальної власності, є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.
При цьому відповідно до ст. 8 «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» врегульовано процедуру підготовки об'єкта малої приватизації до продажу, зокрема відповідно до п. 1 цієї статті, з моменту прийняття рішення про приватизацію органами приватизації здійснюється його підготовка до приватизації, яка включає здійснення таких дій: встановлення ціни продажу, проведення оцінки майна, підготування та публікування інформації про об'єкти малої приватизації у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації.
Відповідно до наведених положень законодавства, прийняття рішення органом місцевого самоврядування щодо переліку об'єктів, які підлягають приватизації шляхом викупу, належить до повноважень міської ради відповідно до наданої їй законом компетенції. А відтак, позовні вимоги про зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу Кооперативом «Авіценна» нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року слід скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги в частині визнання за Кооперативом «Авіценна» права на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та визнання незаконним та скасування рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 року № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» в частині включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, задоволити. В решті позовних вимог відмовити.
Керуючись ст.ст. 270, 275, 277, 281, 282 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Кооперативу «Авіценна» б/н і дати задоволити частково.
2. Рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 15.01.2018 року скасувати. Прийняти нове рішення, яким позов задоволити частково:
- визнати за Кооперативом «Авіценна» право на приватизацію шляхом викупу орендованих нежитлових приміщень: кафе загальною площею 137,8 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39 та магазину загальною площею 72,9 кв.м. (в технічному паспорті літера “Й”) за адресою м. Івано-Франківськ, вул. Новгородська, 39
- визнати незаконним та скасувати рішення 9 сесії Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 року № 353-9 «Про внесення змін та доповнень до «Програми приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська на 2015-2017 роки» в частині включення в перелік об’єктів, які підлягають приватизації шляхом продажу з аукціону нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську.
В задоволенні позовних вимог про зобов’язання Івано-Франківської міської ради включити в програму приватизації на 2015-2017 роки перелік об’єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу Кооперативом «Авіценна» нежитлових приміщень площею 137,8 кв.м. 1 поверх та площею 72,9 кв.м. 1 поверх по вул. Новгородська, 39 в м. Івано-Франківську, відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом 20- ти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 23.04.2018 року.
Головуючий суддя Скрипчук О.С.
Судді Бойко С.М.
ОСОБА_1