Рішення № 73592609, 17.04.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
825/15/18
Номер документу
73592609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2018 року Чернігів Справа № 825/15/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зайця О.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправною відмови відповідача у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, яка викладена у відповіді від 29.11.2017; зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 06.12.2017.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що підставами для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Позивач в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області не мало правових підстав щодо надання позивачу відповідного дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки земельний масив, в межах якого ОСОБА_1 бажає отримати земельну ділянку у власність, передбачений для передачі у власність виключно громадянам-учасникам АТО та членам сімей, загиблих на сході України.

Згідно з статтею 229 КАС України справа розглянута без застосування технічної фіксації.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 31.10.2017 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області з заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність в межах норм безоплатної приватизації для ведення індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,12 га, яка знаходиться на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

До вказаної заяви позивачем додано копії паспорту, картки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Листом від 29.11.2017 № С-28977/0-13438/6-17 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно до графічного матеріалу, прикладеного ним до заяви, зазначений земельний масив, в межах якого позивач бажає отримати земельну ділянку у власність, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 989-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» передбачений для передачі у власність громадянам-учасникам АТО та членам сімей загиблих на сході України, а тому Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області не має правових підстав надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою (а.с. 8).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане, та згідно покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пункт 1 та підпункт 13 пункту 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521).

Частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Пунктом «в» частини третьої статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

В силу пункту «а» частини третьої статті 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно частини шостої статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Пунктом 13 частини першої статті 14 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам війни надаються такі пільги, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Згідно абзацу другого пункту 18 частини першої статті 13 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

Відповідно до пунктів 1, 2 розпорядження Кабінету Міністрів України № 898-р від 19.08.2015 «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками» з метою забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру, обласні та Київська міська державні адміністрації повинні забезпечити, серед іншого, розгляд у першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.

Відповідач мотивує відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою тим, що зазначений земельний масив, в межах якого позивач бажаєте отримати земельну ділянку у власність, передбачений для передачі у власність виключно громадянам-учасникам АТО та членам сімей загиблих на сході України.

Також, зазначає, що інформація про резервування земель, для подальшого відведення їх у власність учасникам бойових дій розміщена на веб-сайті Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області http://chemihivska.land.gov.ua/icat/dlia- uchasnykiv-ato/ та http://chemihivska.land.gov.ua/info/albom-atlas/. Зокрема, на зазначеній сторінці веб-сайту міститься Довідка по Чернігівській області стосовно земельних ділянок, які можуть бути передані учасникам антитерористичної операції.

Однак на даному веб-сайті у розділі для учасників АТО та членів їх сімей не міститься земельна ділянка, яку бажає отримати позивач. Проте у розділі «Перелік земельних ділянок для безоплатної передачі у власність» дана земельна ділянка наявна.

На підтвердження включення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області відповідач надає наказ «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 26.08.2017 № 191 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, підібраних на території області для передачі у власність учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції, та Альбому-атласу по окремих зарезервованих земельних ділянках для учасників антитерористичної операції на території Чернігівської області» від 26.10.2017 № 264 (а.с. 48), однак з даного наказу неможливо зрозуміти, що саме земельна ділянки орієнтовною площею 0,12 га на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області зарезервована для передачі учасників АТО та членів їх сімей.

Крім того, щодо посилань відповідача на Розпорядження КМУ від 19.08.2015 за №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками», то суд зазначає наступне.

Так, згідно матеріалів справи, відмова у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки аргументована тим, що земельний масив, з якого позивач бажає отримати ділянку відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності, які з метою реалізації ініціативи Держгеокадастру та розпорядження КМУ від 19.08.2015 р. за №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками», зарезервовано наказом Головного управління від 26.10.2017 №264 для надання учасникам антитерористичної операції та членам родини загиблих із їх числа.

Пунктом 1 Розпорядження КМУ від 19.08.2015 за №898-р визначено, що Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Разом з тим, зазначеними розпорядженням та наказом не передбачено заборон для надання дозволу на розроблення проектів землеустрою, зокрема для ведення особистого селянського господарства іншим громадянам, які не є учасниками АТО, з числа земельних ділянок, що включені до переліку.

Крім того, згідно ч. 3 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Аналіз викладеної норми свідчить про те, що розпорядження КМУ не є нормативно-правовим актом та не має вищої юридичної сили ніж Земельний кодекс України, яким не передбачено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки громадянам, у зв'язку із резервуванням для надання учасникам АТО та членам їх сімей.

Також, згідно позиції Верховного суду у справах №21-358а13, №806/3787/13-а висвітлено, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність. Відтак, формальні підстави в не наданні дозволу свідчать про зловживання своїм обов'язком відповідача надати такий дозвіл у відповідності до вимог закону, чим порушуються права позивача, гарантовані Конституцією України.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області з непередбачених законом підстав відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, яка викладена у відповіді від 29.11.2017.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 229, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (проспект Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000) у наданні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, яка викладена у відповіді від 29.11.2017.

Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (проспект Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га у власність для індивідуального садівництва на території Халявинської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 06.12.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (проспект Миру, буд. 14, м. Чернігів, 14000) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 23 квітня 2018 року.

Суддя О.В. Заяць