
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/972/18
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді - Д’якова В.І.,
за участю секретаря - Лазаренко В.Г.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "ОСОБА_3 Агро-1" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд,
У С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "ОСОБА_3 Агро-1" (далі – ФГ "ОСОБА_3 Агро-1" , позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека, відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №160322 від 10.03.2017.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 160322 від 10.03.2017 винесено відповідачем всупереч положенням чинного законодавства, такі є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві з наданням додаткових пояснень.
Представник відповідача позов не визнав та просив у задоволенні позовних вимог Фермерського господарства "ОСОБА_3 Агро-1" відмовити, вказавши, що в діях суб'єкта владних повноважень жодних порушень норм чинного законодавства не вбачається.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
10.03.2017 при проведенні рейдової перевірки (місце проведення а/д Р-52 Дніпропетровськ-Царечанка-Кобеляки-Решетилівка км.109+667) державними інспекторами Управління було проведено зважування автомобіля (тягача) марки РЕНО державний реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом марки Мотако державний реєстраційний номер НОМЕР_2, які на праві власності належать ОСОБА_4, та за кермом якого знаходився водій ОСОБА_5
За результатами перевірки, працівниками Управління встановлено перевищення транспортним засобом встановлених вагових обмежень загальної маси транспортного засобу та осьових навантажень, про що складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.03.2017 ВІ № 0160322, довідку результатів здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі та Акт про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень від 10.03.2017 № 0160322.
Як вбачається з вказаного вище Акту, ОСОБА_4 допущено перевищення вагових обмежень на загальну масу транспортного засобу замість допустимих 40 т на 11,78 т понад встановлену норму, на одну з одиничних осей, замість 11 допустимих тон на 1,86 т понад встановлену норму, на одну з строєних осей, замість допустимих 22 т на 9,36 т понад встановлену норму, внаслідок чого позивачу вказано на порушення ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" під час надання послуг з вантажних перевезень згідно товарно-транспортної накладної від 10.03.2017 № 10/03-3.
На підставі Акту, працівниками Управління складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.03.2017 № 160322.
ОСОБА_4 було подано позов до Чернігівського окружного адміністративного суду до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (далі - Управління), в якому просить визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.03.2017 № 160322.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 у задоволенні позову ОСОБА_4 відмовлено повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 постанову апеляційну скаргу ОСОБА_4 було задоволено, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 травня 2017 року скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено, визнано протиправним та скасовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.03.2017 року №160322 (а.с. 36-39).
Задовольняючи позовні вимоги колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду зазначила, що «транспортний засіб, яким здійснювалось транспортування вантажу, станом на час здійснення габаритно-вагового контролю перебував у користуванні ФГ “Берегиня-Агро-1” та перевезення здійснювалось на замовлення ПВТП “ДЖІ-ЕН-ЕЛ”, що підтверджується товарно-транспортною накладною № 10/03-3 від 10.03.2017 року. Отже, документально підтверджено, що автомобільним перевізником в даному випадку є ФГ “Берегиня-Агро-1”, відтак саме до цього господарюючого субєкта, у разі встановлення порушення вимог правових норм щодо автомобільних перевезень, підлягають застосуванню санкції, визначені ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”».
12 лютого 2018 року на адресу господарства надійшов лист від Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області №536/32-18 від 01.02.2018 року відповідно до якого наше підприємство повинно сплатити штраф у розмірі 7100 ЄВРО за перевезення великовагових тат великогабаритних грузів із порушенням законодавства.
На зворотній стороні даного листа міститься копія рахунку №160322 від 10.03.2017 року та зобов’язання сплатити відповідні кошти на рахунок Управління державного казначейства в м.Полтава.
Відповідно до даного рахунку ФГ “ОСОБА_3 Агро-1” повинно сплатити штраф у розмірі 7100 ЄВРО за перевезення вантажу із смт. Ювілейне до м.Чернігова (відстань 601 км) автомобілем НОМЕР_3 та напівпричепом Шмітц АЕ4956ХО під керуванням водія ОСОБА_6
Вважаючи дії посадових осіб відповідача протиправними та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 160322 від 10.03.2017 року незаконним позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 N 2344-III (далі - Закон) великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Згідно з частиною сьомою статті 6 Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 N 103 (далі - Положення) визначено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (п. п. 2,15 п. 5 Положення).
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу (п. 8 Положення).
Згідно зі ст.33 Закону України від 08.09.2005 № 2862 "Про автомобільні дороги" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідним органом у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Пунктом 2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.1993 № 1094. При цьому суд зазначає, що 22.03.2017 до вказаного п.2 Правил проїзду внесені зміни згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 № 161, якою врегульовано чинність п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Відповідно до ч.2 ст.29 Закону України від 30.06.1993 № 3353 "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок).
Підпунктом 3 п.2 Порядку визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Як встановлено п.3 вказаного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
У відповідності до п.4 Порядку, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно п. 26 Порядку кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
У відповідності до п. 27 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України “Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України”, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух та не внесено плату за проїзд.
Плата за проїзд справляється в національній валюті.
Згідно з п. 28 Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
У відповідності до п. 31 Порядку при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.
Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок), контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Пунктом 31-1 Порядку встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
Виходячи з наведених норм, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення - дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів; у разі ж якщо рух здійснюється без відповідно дозволу або внесення плати за проїзд, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати.
Згідно з пунктом 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (пункт 21 Порядку №1567).
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку №1567).
З огляду на матеріали справи, акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.03.2017 ВІ № 0160322, довідку результатів здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі та Акт про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень від 10.03.2017 № 0160322 було складено відносно ОСОБА_4
Як вбачається з вказаного вище акту, ОСОБА_4 допущено перевищення вагових обмежень на загальну масу транспортного засобу замість допустимих 40 т на 11,78 т понад встановлену норму, на одну з одиничних осей, замість 11 допустимих тон на 1,86 т понад встановлену норму, на одну з строєних осей, замість допустимих 22 т на 9,36 т понад встановлену норму, внаслідок чого позивачу вказано на порушення ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" під час надання послуг з вантажних перевезень згідно товарно-транспортної накладної від 10.03.2017 № 10/03-3.
Саме на підставі вказаного Акту, працівниками Управління складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 10.03.2017 № 160322.
Вказаний розрахунок від 10.03.2017 № 160322 скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили.
Щодо тверджень представника відповідача, що на підставі постанови суду від 19.09.2017 по справі № 825/481/17 було внесено зміни до існуючого розрахунку від 10.03.2017 № 160322 та визначено платника - автомобільного перевізника: ФГ «Берегиня-Агро - 1», суд зазначає наступне.
Згідно пункту 89 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242, накази (розпорядження) підписуються керівником установи, а у разі його відсутності - посадовою особою, яка виконує його обов'язки. Після підписання наказу (розпорядження) зміни до нього вносяться лише шляхом видання нового наказу (розпорядження) про внесення змін.
Враховуючи викладене, наявність рішення суду не є безумовною підставою для внесення відповідачем змін у вже існуючий розрахунок, яким було визначеного іншого платника та визначена плата за проїзд.
Таким чином, у разі відсутності підстав для винесення нового розрахунку для визначення нового платника, а внесення змін до вже існуючого розрахунку потрібен був бути наказ керівника установи або посадової особи яка виконує його обов'язки про правомірність внесення таких змін та підстави їх внесення, або на підставі такого наказу повинен був бути виданий новий розрахунок із зазначенням платника, підстав визначення належного платника та суми плати за проїзд.
Суд також звертає увагу на те, що листом від 01.02.2018 за вих. № 536/32-18 Державна служба України з безпеки на транспорті управління Укртрансбезпеки у Полтавській області повідомило позивача про те, що з 30.01.2018, а саме після, набрання законної сили рішення суду по справі № 825/481/17, діє новий розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування про обов’язок ФГ «ОСОБА_3 Агро-1» сплатити грошові кошти у сумі 7100 Євро.
Але, на вимогу суду відповідачем не було надано нового розрахунку, а у додаткових письмових поясненнях зазначено, що новий розрахунок не складався, а діє розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 160322 від 10.03.2017, у який були внесені зміни на підставі рішення суду.
Крім того, суд наголошує на тому, що рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 не було прямо встановлено порушення ФГ “Берегиня-Агро-1” правових норм щодо автомобільних перевезень, на підставі чого до нього підлягають застосуванню санкції, визначені ст. 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, що також унеможливлює внесення відповідачем змін до розрахунку від 10.03.2017 № 160322 про зобов’язання сплатити ФГ «ОСОБА_3 - 1» 7100 Євро.
Враховуючи те, що поставною Київського апеляційного адміністративного суду від 19.09.2017 було вже скасовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 160322 від 10.03.2017 та те, що відповідно до вимог законодавства не передбачено можливості скасування рішення суб’єкта владних повноважень за номером і датою, яке вже було скасовано рішенням суду, що набрало законної сили, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "ОСОБА_3 Агро-1" належить відмовити.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "ОСОБА_3 Агро-1" відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 23 квітня 2018 року.
Суддя В.І. Д'яков