Рішення № 73592438, 23.04.2018, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
821/519/18
Номер документу
73592438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/519/18 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що відповідно до рішення позачергової сесії Херсонської міської ради VII скли кання від 20.07.2017 року № 764 "Про дозвіл ОСОБА_1 на роз роблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом викупу) та в оренду земельної ділянки, проведення її експертної грошової оцінки" було надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (шляхом ви купу) та в оренду земельної ділянки, по вул. Чорноморській, 38-а, під магазин із навісом, у тому числі: ділянки, орієнтовною площею 0,0234 га - у власність (шляхом викупу), та ділянки, орієнтовною площею 0,0056 га - в оренду.

На підставі цього рішення Херсонської міської ради позивачем замовлено і розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 під магазин із навісом загальною площею - 0,0290 га, в тому числі: ділянка №1 у власність (шляхом викупу) площею - 0,0234 га (кадастровий номер: 6510136300:01:001:1597) та ділянка № 2 в оренду площею - 0,0056 га (кадастро вий номер: 6510136300:01:001:1598), розташованих за адресою: вул. Чорно морська, 38-А м. Херсоні із земель комунальної власності Херсонської міської ради.

Пунктом 2 наведеного рішення Херсонської міської ради Департаменту містобудування та землекористування міської ради (ОСОБА_2О.) вжити захо дів щодо проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки після на дання ОСОБА_1 землевпорядної документації щодо відведення у власність (шляхом викупу) земельної ділянки та укладення між ОСОБА_1 та Херсон ською міською радою договору про оплату авансового внеску в рахунок оп лати ціни земельної ділянки.

Тобто, для укладення договору авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки для фінансування розробки експертної грошової оцінки на замовлення виконавчими органами Херсонської міської ради з метою отри мання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею - 0,0234 га (кадастровий номер: 6510136300:01:001:1597), розташованої за адре сою м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-а, позивачем через центр надання адмініст ративних послуг Херсонської міської ради подано заяву від 21.02.2018 року до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області через його структурний підрозділ без створення юридичної особи - Міжрегіональне управління у м. Херсоні та АР Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про надання витягу з технічної документації про норма тивну грошову оцінку земель міста Херсона, затвердженої рішенням Херсон ської міської ради №186 від 24 квітня 2000 року.

Відповідач на заяву позивача від 21.02.2018 року через структурний під розділ без створення юридичної особи - Міжрегіональне управління у м. Херсоні та АР Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області надав відповідь листом від 28.02.2018 №31-21-0.172-442/0/208-18, яким повідомив, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона, розроблена в 1999 році дочірнім науково-виробничим підп риємством "Херсон-ГІС" та затверджена рішенням Херсонської місь кої ради від 27.04.2000 № 186 є застарілою та неактуальною, тому за стосовувати її для підготовки витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які розташовані на території м. Херсона немож ливо. Постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року по справі № 821/1299/16 та від 02.03.2017 року по справі № 821/2243/15-а визнано протиправними та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвер дження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона", а тому відповідач не може надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невидачі позивачу ви тягу з нормативної грошової оцінки, земельної ділянки площею - 0,0234 га (кадастровий номер: 6510136300:01:001:1597), що розташована за адресою м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-а відповідно до заяви від 21.02.2018 протипра вною.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо не видачі ОСОБА_1 витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ді лянки (кадастровий номер 6510136300:01:001:1597) відповідно до заяви Соки рко ОСОБА_3 від 21 лютого 2018 року;

- зобов’язати Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області видати ОСОБА_1 витяг з технічної документа ції про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0234 га (ка дастровий номер 6510136300:01:001:1597), розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-А;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 судові витрати.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено судове засідання на 06.04.2018 року.

05.04.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач посилається на те, що рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року № 186 було затверджено саме грошову оцінку земельних ділянок, а нормативо грошову оцінку земельних ділянок. З норм діючого законодавства не вбачається, що зазначені поняття є рівнозначними. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою суду від 06.04.2018 року відкладено розгляд справи на 23.04.2018 року.

Представники сторін просили розглядати справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

21.02.2018 року позивачем через центр надання адміністративних послуг Херсонської міської ради подано заяву до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області через його структурний підрозділ без створення юридичної особи - Міжрегіональне управління у м. Херсоні та АР Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста Херсона, затвердженої рішенням Херсон ської міської ради № 186 від 24 квітня 2000 року.

Листом від 28.02.2018 року № 31-21-0.172-442/0/208-18 Міжрегіональне управління у м. Херсоні та АР Крим Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області повідомило ОСОБА_1 про те, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Херсона, розроблена в 1999 році дочірнім науково-виробничим підп риємством "Херсон-ГІС" та затверджена рішенням Херсонської місь кої ради від 27.04.2000 № 186 є застарілою та неактуальною, тому застосовувати її для підготовки витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які розташовані на території м. Херсона неможливо. Постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016 року по справі № 821/1299/16 та від 02.03.2017 року по справі № 821/2243/15-а визнано протиправними та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 року № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона", а тому управління не може надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог ст. 1, 5 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003р. №1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, яка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

За правилами ст.20 вказаного Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до вимог ч.3 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно додатку № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011р. № 835 "Деякі питання надання державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг" видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки належить до переліку адміністративних послуг, що надаються територіальними органами Держгеокадастру на безоплатній основі.

Також, відповідно до п. 2-1 ОСОБА_2 нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 р. № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Таким чином, у територіальних органів Держгеокадастру існує обов'язок щодо видачі витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель за відповідною заявою. Нормами діючого законодавства не встановлено будь-якого обмеження щодо здійснення зазначеного обов'язку.

Як зазначалось вище, підставою для відмови ОСОБА_1 у видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0234 га по вул. Чорноморська, 38-а у м. Херсоні в листі від 28.02.2018 року Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області зазначило те, що постановами Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2016р. у справі № 821/1з299/16 та від 02.03.2017 р. у справі № 821/2243/15-а визнано неправомірним та скасовано рішення Херсонської міської ради від 22.11.2013 р. № 1238 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".

Судом встановлено, що постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 24 січня 2012 року у справі № 2-а-6907/11, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 грудня 2015 року, визнано нечинним рішення Херсонської міської ради від 31 березня 2011 року №178 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона".

Враховуючи те, що вказані рішення Херсонської міської ради №178 від 31 березня 2011 року та № 1238 від 22 листопада 2013 року скасовані в судовому порядку, то, на думку суду, діючим на даний час є рішення Херсонської міської ради від 27 квітня 2000 року № 186 "Про затвердження матеріалів грошової оцінки земель міста Херсона".

Тобто, скасування в судовому порядку рішення міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсона, на думку відповідача, унеможливлює видачу позивачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-а.

А відтак, у відповідача наявна інформація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-а у зв’язку з чим не було підстав для відмови позивачу у видачі за поданою ним заявою від 21.02.2018 р. витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Посилання відповідача на неможливість видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка затверджена рішенням Херсонської міської ради від 27.04.2000 року № 186, оскільки фактори, які були застосовані при підготовці цієї технічної документації про нормативну грошову оцінку земель є застарілими, суд вважає безпідставними.

Дійсно, статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Проте, Закон України "Про оцінку земель" не містить будь-яких обмежень щодо використання нормативної грошової оцінки, яка була проведена понад строків, встановлених статтею 18 цього Закону.

Більше того, при видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держгеокадастру зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою, оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади.

Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держгеокадастру не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки та, відповідно, не наділений повноваженнями відмовляти у наданні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Крім того, витяг містить у собі і інші відомості, окрім показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як: назва, власник, площа земельної ділянки; місцезнаходження власника, у отриманні якої, відповідач також не вправі відмовляти позивачу.

Також суд зазначає, що ЗУ "Про оцінку земель" взагалі не передбачене таке повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, як відмова у наданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.

Оцінка судом обставин справи базується на наданих доказах, їх належності та переконливості, в поєднанні з принципами КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України).

Позивач належними доказами підтвердив правомірність своїх вимог, натомість наявні в матеріалах справи докази дають суду підстави для висновку про неправомірність дій відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Херсонській області щодо невидачі ОСОБА_1 витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ді лянки (кадастровий номер 6510136300:01:001:1597) відповідно до заяви Соки рко ОСОБА_3 від 21 лютого 2018 року.

Зобов’язати Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області видати ОСОБА_1 витяг з технічної документа ції про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,0234 га (ка дастровий номер 6510136300:01:001:1597), розташованої за адресою: м. Херсон, вул. Чорноморська, 38-А.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 73000) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, вул. Університетська, 136-а, м. Херсон, 73036) судові витрати у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 6.2.1