Рішення № 73592436, 23.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
822/1132/18
Номер документу
73592436
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1132/18

РІШЕННЯ

іменем України

23 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнанання протиправним та скасувати наказ, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області, з урахуванням заяви про зміну правової підстави заявленого позову від 02.04.2018 просить суд:

1. визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" в частині скасування у пункті 2 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 22.12.2017 №2192 "Про виплату одноразової грошової допомоги" - абзацу щодо виплати ОСОБА_1, інваліду ІІІ групи, одноразової грошової допомоги.

2. Визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги від 16.02.2018.

3. Зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області призначити та виплатити позивачу, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України №4 від 11.01.2016, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію".

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 97 Закону України "Про національну поліцію".

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.01.2008 по 08.09.2017 проходив службу спочатку в органах міліції, а з 07.11.2015 - на посаді інспектора з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області.

Позивач вказує, що наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області №310 о/с від 08.09.2017 по особовому складу, його, капітана поліції, інспектора з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області з 08.09.2017 звільнено зі служби в поліції з п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", за скороченням штатів.

Хмельницькою обласною медико-соціальною експертизою комісією 06.11.2017 позивачу призначено ІІІ групу інвалідності, що настала в результаті травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Позивач стверджує, що в листопаді 2017 звертався з письмовою заявою (рапортом) до начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області, у якій просив виплатити йому передбачену ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразову грошову допомогу, у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язана з виконанням службових обов'язків.

Позивач зазначає, що вказану заяву задоволено і 22.12.2017 начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №2192 "Про виплату одноразової грошової допомоги", відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", яким позивачу призначено одноразову грошову допомогу.

Позивач стверджує, що одноразова грошова допомога позивачу не виплачена, 16.02.2018 начальником ГУНП в Хмельницькій області відмовлено у затвердженні висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги.

ОСОБА_1 вказує, що 22.02.2018 начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.

Позивач вважає зазначені дії відповідача та наказ незаконними, та такими, що порушують його права, а тому звернувся до суду з адміністративним позовом.

Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтвердили викладені в позовній заяві обставини, просили адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечив. 08.04.2018 від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Представник відповідача стверджує, що висновок ГУНП в Хмельницькій області про те, що позивач не має права на нарахування та отримання одноразової грошової допомоги є правомірним, відповідає вимогам чинного законодавства, а тому просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Суд встановив, що ОСОБА_1 у період з 01.01.2008 по 08.09.2017 проходив службу в органах внутрішніх справ та органах поліції.

Наказом т.в.о. начальника ГУНП в Хмельницькій області №310 о/с від 08.09.2017 по особовому складу ОСОБА_1, капітана поліції, інспектора з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області з 08.09.2017 звільнено зі служби в поліції з п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", за скороченням штатів.

Хмельницькою обласною МСЕК 06.11.2017 позивачу призначено ІІІ групу інвалідності, що настала в результаті травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

В листопаді 2017 позивач звертався з письмовою заявою (рапортом) до начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області, у якій просив виплатити йому передбачену ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразову грошову допомогу, у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, що пов'язана з виконанням службових обов'язків.

22.12.2017 начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №2192 "Про виплату одноразової грошової допомоги", відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію", яким позивачу призначено одноразову грошову допомогу.

Як встановлено з матеріалів справи, представниками сторін не заперечується, що позивачу одноразова грошова допомога не виплачена, 16.02.2018 начальником ГУНП в Хмельницькій області відмовлено у затвердженні висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги.

22.02.2018 начальником ГУНП в Хмельницькій області видано наказ №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", в тому числі і стосовно виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.

ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області №243/121/29/04 від 26.02.2018 відповідач відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" № 580-ІV.

У зв'язку з прийняттям цього Закону Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.

Нормами п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі-одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).

Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.

Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п. 5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Згідно з п. 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник ОСОБА_2 управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що працівник поліції, для виплати одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) із документами (а також копії, які звіряються з оригіналом документа), що визначені цим пунктом. Фінансовий підрозділ протягом десяти днів з моменту реєстрації документів готує висновок про призначення одноразової грошової допомоги, який підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський. Керівник територіального органу поліції у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови-письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

При цьому, за призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги поліцейський має звертатись до органу, в якому він проходив службу, перед звільненням.

Як підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 06.11.2017 року, внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач листом ОСОБА_2 управління Національної поліції в Хмельницькій області №243/121/29/04 від 26.02.2018 відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що звільнення позивача у зв'язку зі скороченням штатів не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

А тому, з 06.11.2017 року у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.

Крім того, суд зазначає, що згідно з актом форми Н-1 про нещасний випадок (у тому числі поранення), що затверджений 27.09.2015 начальником Летичівського РВ УМВС України в Хмельницькій області, нещасний випадок, що стався 18.09.2015 (закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку з цефологічним та вестибуло-атактичним синдромом, забійна рана лобної ділянки голови) зі старшим інспектором патрульної служби - керівником групи ПС Летичівського РВ УМВСУ в області старшим лейтенантом міліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби в ОВС при виконанні службових обов'язків.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги позивача: визнати протиправним та скасувати пункт 9 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується ОСОБА_1, а також визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги від 16.02.2018, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Стосовно позовної вимоги позивача зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області призначити та виплатити позивачу, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України №4 від 11.01.2016, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", суд зазначає наступне.

Визнання протиправним та скасування пункту 9 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується ОСОБА_1, відновлює наказ ГУНП в Хмельницькій області №2192 від 22.12.2017 "Про виплату одноразової грошової допомоги" у первинній редакції стосовно позивача, а тому немає необхідності зобов'язувати ГУНП в Хмельницькій області приймати повторно рішення з питання одноразової грошової допомоги ОСОБА_1

Відтак, суд вважає, що вимогу позивача зобов'язати ГУНП в Хмельницькій області призначити та виплатити позивачу, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України №4 від 11.01.2016, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", необхідно залишити без задоволення.

Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, вул. Примакова, 7, смт. Летичів, Хмельницька область, 31500) до ОСОБА_2 управління Національної поліції України в Хмельницькій області (код 40108824, вул. Зарічанська, 7, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29017) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 9 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 22.02.2018 року №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується ОСОБА_1.

Визнати протиправними дії начальника ГУНП в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду ІІІ групи, капітану поліції, інспектору з дорожнього нагляду сектору превенції Летичівського відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги від 16.02.2018.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 квітня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_3