
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 р. Справа № 818/804/18
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Лемешенко А.Г.,
позивача - ОСОБА_2,
представників відповідачів - ОСОБА_3, ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/804/18 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 міської ради, міського голови м. Суми ОСОБА_5 про визнання протиправною бездіяльності та неналежну діяльність, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
01.03.2018 року позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом в якому просить суд:
- визнати протиправними бездіяльність та неналежну діяльність міського голови м. Суми та ОСОБА_1 ради у прийнятті програм соціально-економічного та культурного розвитку міста Суми за період з 1998 по 2018 роки;
- зобов’язати ОСОБА_1 міського голову розробити, запропонувати, а ОСОБА_1 міську раду прийняти Програму соціально-економічного та культурного розвитку міста Суми на 2018 рік у відповідності до вимог Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Свої вимоги мотивує тим, що він є мешканцем м. Суми, його життя, робота, відпочинок значною мірою визначається соціально - економічним та культурним розвитком м. Суми, сукупністю створених матеріальних і духовних цінностей, рівнем розвитку тощо. В м. Суми через закриття більшості підприємств впав рівень культури, виробництва, а також професійна зайнятість, матеріальна забезпеченість. На думку позивача, ігнорування відповідачами зазначених питань порушує його конституційні права та гарантії, програма соціально - економічного розвитку не приймалась останні двадцять років.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представники відповідачів у судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, зазначили, що позивач не зазначив, які конкретно його права порушені, оскільки лише посилання на те, що програми, які приймалися за період з 1998 по 2018 роки не мали назву "Програма соціально-економічного та культурного розвитку" не може слугувати підставою для висновку щодо бездіяльності ОСОБА_1 міського голови та ОСОБА_1 міської ради щодо прийняття соціально - економічних програм. Каденція ОСОБА_5 як ОСОБА_1 міського голови розпочалася з травня 2014 року, тому питання щодо його бездіяльності за період з 1998 по 2018 рік є безпідставним. Крім того, зазначили, що рішенням ОСОБА_1 міської ради від 21.12.2017 № 2910 вже затверджено Програму економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки. У задоволенні позовних вимог просили відмовити.
Вислухавши пояснення позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 11.01.2018 ОСОБА_2 подано запит до міського голови м. Суми щодо надання інформації стосовно рішень ОСОБА_1 міської ради починаючи з 1996 по 2018 роки щодо питань затвердження програм соціально - економічного характеру та культурного розвитку м. Суми (а.с. 22).
ОСОБА_1 міської ради від 19.01.2018 № 5/01-14 позивачу надано перелік рішень ОСОБА_1 міської ради про затвердження Програм соціально - економічного розвитку м. Суми з 2010 по 2018 роки та повідомлено про те, що рішенням ОСОБА_1 міської ради від 21.12.2017 № 2910 затверджено Програму економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки (а.с.23-24).
Листом архівного відділу ОСОБА_1 міської ради від 25.01.2018 №124 позивачу надано інформацію щодо затвердження планів та програм соціально - економічного розвитку м. Суми рішеннями сесій ОСОБА_1 міської ради з 2000 по 2010 роки. Повідомлено про те, що в рішеннях сесій ОСОБА_1 міської ради за 2002 рік рішення "Про план економічного та соціального розвитку м. Суми на 2003 рік" немає та в рішеннях сесій ОСОБА_1 міської ради за 1996 по 1999 роки відомостей про затвердження програм соціально-економічного розвитку м. Суми не виявлено (а.с.25).
Відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно пункту 22 частини1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням ОСОБА_1 міської ради від 21.12.2017 № 2910 (а.с. 57) затверджена Програма економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки (а.с. 58-93).
Крім того, позивач просить визнати протиправною бездіяльність та неналежну діяльність міського голови м. Суми та ОСОБА_1 ради у прийнятті програм соціально-економічного та культурного розвитку м. Суми за період з 1998 по 2018.
Суд визнає безспірним оскільки є загальновідомим той факт, що вперше ОСОБА_5 25.05.2014 обрано на позачергових виборах ОСОБА_1 міським головою, а 15.11.2015 його обрано повторно.
Таким чином суд не вбачає законних підстав для визнання бездіяльності ОСОБА_1 міського голови у періодах до 2014 року.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з п. 9 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Пунктом 7 частини 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України надано визначення суб’єкта владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або надання адміністративних послуг.
В ході судового розгляду даної справи судом не встановлено, а позивачем не доведено та не обґрунтовано в чому полягає порушення та яких саме його прав, свобод та інтересів чи покладення якихось додаткових обов'язків з боку міського голови та ОСОБА_1 міської ради як органу, що здійснює владні, управлінські функції.
Діяльність суб'єкта владних повноважень це - здійснення посадовою особою своїх обов'язків у межах наданих чинним законодавством повноважень чи всупереч їм.
Протиправна бездіяльність - це пасивна поведінка суб’єкта владних повноважень, тобто не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити.
Визнання протиправною бездіяльністю ОСОБА_1 міської ради щодо неприйняття програм соціально-економічного та культурного розвитку міста Суми за період з 1998 по 2018 роки автоматично виключає неналежну діяльність цього органу місцевого самоврядування відносно цих програм і навпаки - визнання неналежною діяльність ОСОБА_1 міської ради виключає її протиправну бездіяльність.
Позивач в своєму позові і в судовому засіданні взагалі не назвав періодів коли на його думку була неналежною діяльність ОСОБА_1 міської ради, а коли була протиправна бездіяльність цього органу, як ніяким чином не обґрунтував в чому саме це проявлялось.
ОСОБА_2 не конкретизував ні в своїй позовній заяві ні в судовому засіданні яка б за своїм змістом і суттю Програма соціально-економічного та культурного розвитку міста Суми на 2018 рік відповідала б на його думку вимогам Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та була б направлена на захист його законних прав, свобод чи інтересів. Більш того, в судовому засіданні він пояснив, що тексти наданих до матеріалів справи Програм соціально - економічного розвитку м. Суми з 2010 по 2018 роки Програму економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки, не читав оскільки це цільові програми, а загальної програми розвитку культури міста Суми прийнято не було.
Однак із копій Програм соціально - економічного розвитку м. Суми з 2010 по 2018 роки та Програми економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки (а.с.23-24, 58-93) вбачається, що розвитку культури в місті Суми були присвячені відповідні розділи цих програм.
В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням ОСОБА_1 міської ради від 21.12.2017 № 2910 (а.с. 57) затверджена Програма економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки (а.с. 58-93).
Також суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов’язання ОСОБА_1 міського голови розробити, запропонувати, а ОСОБА_1 міську раду прийняти Програму соціально-економічного та культурного розвитку м. Суми на 2018 рік у відповідності до вимог Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки, як уже зазначено судом, рішенням ОСОБА_1 міської ради від 21.12.2017 № 2910 затверджена Програма економічного і соціального розвитку м. Суми на 2018 рік та основних напрямків розвитку на 2019 - 2020 роки.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_2 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 міської ради, міського голови м. Суми ОСОБА_5 про визнання протиправними бездіяльність та неналежну діяльність, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24.04.2018.
Суддя М.М. Шаповал