Рішення № 73591916, 17.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
818/715/18
Номер документу
73591916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2018 р. Справа № 818/715/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гелети С.М.

за участю секретаря судового засідання – Мороз Т.М.

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Голови ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просив зобов’язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.04.2012 по 01.01.2016 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1600,00 грн.; оклад за спеціальним званням - полковник - 135,00 грн.; надбавка за стаж служби (надбавка за вислугу років) 40 % - 694,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 56 % - 1360,24 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 240,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % - 800,00 грн., надбавка за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 50 % - 800,00 грн.; премія 115 % - 5582,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при направлені у 2012році довідки до пенсійного фонду для здійснення перерахунку не було зазначено розмір надбавки за роботу в УБОЗ, яку було зазначено в грошовому атестаті при звільненні та довідці про виплату додаткових видів грошового забезпечення, виданої 28.12.2009році.

Представник відповідача проти позову заперечує, в судове засідання не з'явився, у відзиві на позов зазначає, що додаткові видати грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. Надбавка за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення, а тому довідка про грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії виготовлена у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 та постанови КМУ №45 від 13.02.2008.

Ухвалою суду від 26.02.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, вимоги, що є предметом розгляду даної справи відділено в окреме провадження. Ухвалою суду від 27.03.2018 в зв'язку із необхідністю витребувати додаткові документи в учасників справи було призначено в порядку спрощеного провадження судове засідання з викликом сторін.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивачу при звільненні було нараховано та виплачено надбавка за роботу в УБОЗ в розмірі 50 %, що підтверджується довідкою від 28.12.2009 №11/414 (а.с.17). Даний вид грошового забезпечення зазначений у грошовому атестаті №98 (а.с.16).

Разом із тим, відповідачем у 2012 році було направлено до органів пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11-653-60 (91) від 11.06.2012 (а.с.18), в якому відсутній такий вид грошового забезпечення як надбавка за роботу в Управлінні по боротьбі із організованою злочинністю. Із іншими складовими та сумами, зазначеними в довідці від 2012позивач погоджується, жодних зауважень до них не має.

Суд погоджується і твердженнями позивача щодо безпідставного не включення у 2012 році відповідачем такого виду грошового забезпечення, як надбавка за роботу в Управлінні по боротьбі із організованою злочинністю, враховуючи наступне.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», звільнений з посади начальника відділу УБОЗ ГУМВС України в Сумській області, звання полковник міліції.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.

З приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 16 статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

В даному випадку, підставою для видачі довідки №11-653-60(61) була Постанова КМУ від 07.11.2007 р. N 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що відображено в даній довідці про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012р. для перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В даному випадку, при обчисленні пенсії, згідно повідомлення про призначення пенсії № 238 від 22.01.2010, позивачу було включено органом пенсійного фонду 50% надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (а.с.21). Дана обставина також підтверджується іншими доказами, які є в матеріалах справи, зокрема, позивачу при виході на пенсію було нараховано та виплачено розмір надбавки за роботу в УБОЗ в розмірі 50%, що підтверджується довідкою № 11/414 від 28.12.2009 (а.с.17), грошовим атестатом (а.с.16), а тому відповідачем неправомірно при видачі довідки № 11/653-60(91) не зазначено про такий вид надбавки ОСОБА_1 (а.с. 18).

Суд вважає, що у силу прямої дії норми ч. 1 ст. 58 Конституції України (закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи) зміна розміру хоча б одного чи кількох видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, та інших осіб, згідно змісту Закону України № 2262 не повинна мати наслідком скасування вже отриманих пенсіонером інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсії та які він отримував на час виникнення спірних правовідносин.

Таким чином, у довідку для перерахунку пенсії позивача станом на 01.04.2012 для здійснення перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу» відповідач був зобов’язаний включити дані щодо такого виду грошового забезпечення надбавки та премії, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом невідображення такої інформації у відповідній довідці, в той час як встановлення премій або надбавок, доплат тощо, та відповідно виплата пенсії, відбувалась безпосередньо з призначених позивачу, а саме надбавки за надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50%.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню шляхом зобов’язання Голову ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (і.к.2144423513) для перерахунку пенсії з 01.04.2012 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1600,00 грн.; оклад за спеціальним званням - полковник - 135,00 грн.; надбавка за стаж служби (надбавка за вислугу років) 40 % - 694,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 56 % - 1360,24 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 240,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % - 800,00 грн., премія 115 % - 5582,60 грн., а також зазначити додатковий вид грошового забезпечення - надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50 %.

Стосовно зазначення суми надбавки за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 800 грн., суд зазначає наступне.

Зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам. Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства. Таким чином, суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.

Так, повноваженнями щодо визначення конкретного розміру грошового забезпечення наділений виключно відповідач, а тому зазначення судом конкретних розмірів грошового забезпечення, які повинні бути включені в довідку, є виходом за межі повноважень суду, наданих чинним законодавством при постановленні судових рішень, а тому не підлягає зазначенню конкретні суми зазначених надбавок, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення визначення конкретних сум розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

Стосовно посилання представника відповідача у відзиві на адміністративний позов на норми постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, посилання на схеми затверджених окладів поліцейських, суд зазначає, що такі твердження є необґрунтованими, неправомірними, не стосуються предмету спору по даній справі та розгляду вимог по суті, враховуючи те, що спірні правовідносини стосуються дій відповідача станом на 2012р., видачі довідки про грошове забезпечення станом на 01.04.2012 у відповідності до чинної на той час Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового і начальницького складу», тобто до дня винесення постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та визначення окладів поліцейських.

На підставі викладеного, керуючись ст. 6-11, 72, 99, 100, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Голови ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов’язати Голову ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (і.к.2144423513) для перерахунку пенсії з 01.04.2012 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 1600,00 грн.; оклад за спеціальним званням - полковник - 135,00 грн.; надбавка за стаж служби (надбавка за вислугу років) 40 % - 694,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 56 % - 1360,24 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 240,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % - 800,00 грн., премія 115 % - 5582,60 грн., а також зазначити додатковий вид грошового забезпечення - надбавку за службу в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 50 %.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складний та підписаний 23.04.2018

Суддя С.М. Гелета