
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/889/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Шевякова І.С.,
за участю:
секретаря судового засідання – Голубенко В.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
- визнати бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268" постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" ОСОБА_3 протиправною;
- зобов'язати провеcти ОСОБА_3 перерахунок пенсії в розмірі 50% з суми грошового забезпечення у складі: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн, надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн, премія 48,6% - 4768,92 грн, надбавка за роз`їзний характер роботи 5% - 125 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63% - 3792,6 грн, з отримуваними станом на 01.01.2016 року підвищеннями та надбавками без обмеження в граничному розмірі, та провести виплату пенсії в належному розмірі з 01.01.2016 року з урахуванням фактично виплачених сум, в подальшому щомісячно виплачувати належний розмір пенсії, встановлений з 01.01.2016 року.
Під час розгляду справи суд
В С Т А Н О В И В:
20 березня 2018 року ОСОБА_3 (надалі також - позивач, ОСОБА_3М.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку його пенсії, як колишнього працівника міліції на підставі постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Незважаючи на це, листом від 23.02.2018 року № 329/М-03 ГУПФУ в Полтавській області фактично відмовило ОСОБА_3 у перерахунку його пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, хоча, на думку позивача, право на здійснення перерахунку його пенсії не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.
Також, позивач вказав про відсутність у його пенсійній справі відповідної довідки ліквідаційної комісії про перерахунок пенсії, складеної відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
На його думку, відповідач під час перерахунку та виплати пенсії повинен врахувати всі види щомісячного грошового забезпечення (надбавки, премія), в тому числі, встановлені постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", а саме: посадовий оклад - 2500 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн, надбавка за вислугу років 40% - 1720 грн, премія 48,6% - 4768,92 грн, надбавка за роз`їзний характер роботи 5% - 125 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63% - 3792,6 грн. Ця вимога обґрунтована тим, що, як на думку позивача, пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, у розмірах, встановлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Надав пояснення, аналогічні викладеному обґрунтуванню позову.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
У письмовому відзиві на позов, що надійшов до суду, відповідач зазначив наступне. ГУ ПФУ в Полтавській області отримало довідку № 4/6663 від 06.05.2017 року, складену Ліквідаційною комісією МВС України УМВС в Полтавській області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою ст. дільничний інспектор міліції Октябрського РВ м. Полтави становить: посадовий оклад: 2500 грн, підвищення посадового окладу - 0 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн, надбавка за вислугу років - 40% - 1720 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби - 0 грн, премія 0,68% - 40,94 грн.
Відповідач вказав, що перерахунок та виплата пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться згідно з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка видається Ліквідаційною комісією МВС України УМВС в Полтавській області, на підставі коштів, які додатково виділяються з Державного бюджету України. З цього приводу Пенсійним фондом України сформовано та направлено до Міністерства соціальної політики України потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів. Зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії з врахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63 %, за роз`їзний характер роботи - 5%, та премії в розмірі, більшому ніж зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідач зазначив про відсутність правових підстав для такого перерахунку.
Таким чином, відповідач вважав позов необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню. У судовому засіданні також представник відповідача стверджував про те, що в розпорядженні ГУ ПФУ наявна довідка № 4/6663 від 06.05.2017 року, складена Ліквідаційною комісією МВС України УМВС в Полтавській області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Обставини справи, встановлені судом
ОСОБА_3 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ГУПФУ в Полтавській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
14 лютого 2018 року ОСОБА_3 звернувся до ГУПФУ в Полтавській області з інформаційним запитом про перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області, що відповідає додатку №2 Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року, у зв'язку із підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейським.
Листом ГУПФУ в Полтавській області від 23 лютого 2018 року № 329/М-03 /а.с. 16/ повідомило, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Не погодившись з цим, ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Норми права, які підлягають застосуванню
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988.
Конституційним Судом України у рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01. 2007 № 3-1.
Пунктом 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з приписами якого на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як визначено в пункті 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання вказаних вище норм, МВС України листом від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, що зареєстрований в ПФУ 28.03.2017 за №1167/5, повідомило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01.01.2016 року.
29.03.2017 року до ГУПФУ в Полтавській області надійшов лист ПФУ від 28.03.2017 року № 9493/02-23, яким управління проінформовано про необхідність підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
На підставі наданих списків Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області на ім'я ОСОБА_3 видано довідку № 4/6663 від 06.05.2017 року /а.с. 14 - зворотний бік/ про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У своїй позовній заяві ОСОБА_3 вказує на відсутність такої довідки в матеріалах його пенсійного справи.
З пояснень представника відповідача встановлено, що довідка № 4/6663 від 06.05.2017 року наявна в матеріалах справи, і вона є підставою для перерахунку пенсії у разі виділення для цих цілей додаткових коштів з Державного бюджету. Копія такої довідки додана ОСОБА_3 до позовної заяви.
Суд вважає посилання відповідача у листі від 23.02.2018 року № 329/М-03 на відсутність фінансування з Державного бюджету України на проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 безпідставними, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина 2 статті 19 Основного Закону України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004).
В Рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Як вже зазначалося вище, згідно з приписами абзацу 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Аналіз практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, що при вирішенні питань щодо порушення державами учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї велика увага акцентується на дотриманні державною принципу "правомірних або законних очікувань" та захисту прав людини через призму цього принципу.
Зокрема, у справах "ОСОБА_4 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" та "Федоренко проти України" Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі конвенції, право власності може бути "існуючим майном" або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтувати їх принаймні "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
Тобто, Європейський суд з прав людини зробив висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та сформував позицію для інтерпретації вимоги як такої, що може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат, в тому числі і пенсійних на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність.
Оцінюючи вимогу позивача про перерахування та виплату йому пенсії з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63 %, за роз`їзний характер роботи - 5%, та премії - 48,6% (в розмірі, більшому ніж зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії), суд виходить з наступного.
Довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/6663 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3 складена відповідно до вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та містить відомості щодо грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою ст. дільничний інспектор міліції Октябрського РВ м. Полтави. За даною довідкою розмір грошового забезпечення складається з: посадового окладу: 2500 грн, підвищення посадового окладу - 0 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн, надбавки за вислугу років - 40% - 1720 грн, надбавки за специфічні умови проходження служби - 0 грн., премії 0,68% - 40 грн 94 коп.
Інших видів грошового забезпечення, які можуть бути враховані для перерахунку пенсії, відповідно до вимог чинного законодавства, довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/6663 від 06.05.2017 року, не містить.
У той же час підставою для прийняття органами Пенсійного фонду України рішення про перерахунок пенсії є саме довідка про зміну розміру грошового забезпечення.
Відповідач мав би обов"язок прийняти рішення про перерахування пенсії позивача з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань в розмірі 63 %, за роз`їзний характер роботи - 5%, та премії - 48,6% - лише в тому разі, якби відповідні види виплат були викладені у довідці, яка видана Ліквідаційної комісією УМВС України в Полтавській області.
Однак такі виплати в довідці не вказані. З даного приводу позивач мав би захищати право, яке вважає порушеним, у судовому спорі саме з Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області. Проте спір з останньою щодо змісту довідки про зміну розміру (складових) грошового забезпечення для перерахунку пенсії - відсутній.
Отже, вимоги, про здійснення перерахунку пенсії з включенням інших надбавок не підлягають задоволенню, оскільки вони є передчасними, а довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4/6663 від 06.05.2017 року не є скасованою та є чинною.
Також, суд вважає необґрунтованими вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести йому перерахунок та виплату недоотриманої пенсії без обмеження граничного розміру.
Суд звертає увагу на те, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача після проведеного перерахунку буде перевищувати десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (або встановлений статтею 43 Закону України №2262 максимальний розмір пенсії - 10740 грн.).
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем безпідставно не було вчинено відповідних дій щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 на підставі довідки № 4/6663 від 06.05.2017 року, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Враховуючи положення пункту 4 частини 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо нездійснення перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії та зобов'язання управління провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" на підставі довідки від 06.05.2017 року №4/6663, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 року. Відповідні позовні вимоги, на переконання суду, є обґрунтованими.
Щодо вимоги ОСОБА_3 допустити до негайного виконання судове рішення, то суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки судом не вирішувалося питання стягнення пенсії, визначено спосіб захисту порушеного права позивача у вигляді зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, то відсутні підстави для допуску до негайного виконання рішення в частині стягнення пенсії за один місяць.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Беручи до уваги те, що позивачем при поданні позовної заяви до суду сплачено судовий збір у розмірі 704 грн 80 коп. і суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, сума судових витрат зі сплати судового збору, яка підлягає присудженню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, складає 352 грн 40 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 36000, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не здійснення перерахунку призначеної ОСОБА_3 пенсії протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 1 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/6663 від 06.05.2017 року у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 36000, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 23 квітня 2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_5