Рішення № 73591356, 20.04.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
810/907/18
Номер документу
73591356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2018 року справа № 810/907/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації про визнання протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

26 лютого 2018 р. до ОСОБА_2 окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про:

- визнання протиправною відмову відповідача у видачі позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1;

- зобов'язання відповідача повторно розглянути подання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області про встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;

- зобов'язання відповідача видати позивачу посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, та має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії. Стверджує, що відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у прийнятті рішення про встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, оскільки відповідною довідкою та експертним висновком встановлено причинний зв'язок хвороби позивача із впливом аварії на ЧАЕС, саме зазначене захворювання було підставою для встановлення позивачу І групи інвалідності.

11 квітня 2018 р. від відповідача надійшло пояснення по справі, у якому він просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20 лютого 1997 р. №51 (далі - Постанова № 51), видача відповідних посвідчень провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними ОСОБА_2 та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Зазначає, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 р. № 76-VІІІ (далі - Закон № 76-VІІІ) виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: виключено зону посиленого радіоекологічного контролю. Стверджує, що у зв'язку з набранням чинності з 1 січня 2015 р. Законом №76-VІІІ позивач не проживає на території забрудненої зони, оскільки такої зони вже немає, та як наслідок не має статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

11 та 19 квітня 2018 р. від представників сторін до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

6 лютого 2017 р. позивачем було отримано довідку до акта огляду МСЕК серії АВ №0769230, відповідно до якої позивачу було встановлено другу групу інвалідності з 2 лютого 2017 р., причиною якої є захворювання, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а.с. 17).

6 грудня 2017 р. від Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради до відповідача надійшло подання щодо встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, додавши оригінал посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії.

29 грудня 2017 р. відповідач листом № 05-59-3343 відмовив позивачу у зв'язку з тим, що правові підстави для віднесення останнього до постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення відсутні, оскільки з 1 січня 2015 р. позивач не проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, та до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії не належить, посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії 986498 фактично втратило чинність (а.с. 19).

У зв'язку з тим, що позивач вважає відмову у видачі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії протиправною, ним було подано даний позов до суду.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами і доповненнями (далі - Закон №796-XII).

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення, визначено Законом № 796-XII.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з вимогами п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону №796-XII до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Як убачається зі ст.ст. 14 і 65 Закону №796-XII, для встановлення пільг і компенсацій вказаним особам встановлюється категорії 4 видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовано Порядком №51.

Відповідно до вимог п. 2 Порядку № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно з вимогами п. 6 Порядку № 51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Як убачається з ч. 3 ст. 15 Закону №796-XII, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Положення ст. 15 Закону №796-XII кореспондуються з приписами п. 10 Порядку №51, відповідно до якого особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток N 7).

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону №796-XII до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи (ст. 10, 11 і ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

Судом всебічно, повно та об'єктивно дослідженні всі фактичні обставини справи і встановлено таке.

Позивачу ОСОБА_2 обласною державною адміністрацією було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серії 986498 (а.с. 13).

11 липня 2016 р. експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 9363 за результатами розгляду звернення позивача та наданої згідно Переліку та зареєстрованої в ЦМЕК 29 червня 2016 р. документації на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу встановлено основний діагноз: рак правої молочної залози 2Б, Т2N1M0, кл. гр. 2. Згідно експертного висновку захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 15).

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 6 лютого 2017 р. серії АВ № 0769230 позивачу з 2 лютого2017 р. та на строк до 1 березня 2020 р. встановлена друга група інвалідності та зазначено причину інвалідності - захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 17).

5 липня 2017 р. Білоцерківським міськрайонним судом Київської області винесено постанову у справі № 367/6439/17 за позовом позивача до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області та відповідача про визнання відмови протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, яка набрала законної сили 17 листопада 2017 р., що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень.

Зокрема, вказаною постановою визнано неправомірною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області у прийнятті документів позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язано Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області прийняти документи позивача для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1; зобов'язано Виконавчий комітет Білоцерківської міської ради Київської області внести подання до відповідача для встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Як вже зазначалося, 6 грудня 2017 р., на виконання вимог названої постанови, від Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради до відповідача надійшло подання щодо встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, додавши оригінал посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії.

29 грудня 2017 р. відповідач листом № 05-59-3343 відмовив позивачу у зв'язку з тим, що правові підстави для віднесення останнього до постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та видачі відповідного посвідчення відсутні, оскільки з 1 січня 2015 р. позивач не проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, та до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії не належить, посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії 986498 фактично втратило чинність (а.с. 19).

Крім того, відповідач у вказаному листі повідомив, що документом, що підтверджує статус громадян, є посвідчення відповідної категорії.

Відмовляючи у встановленні позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, відповідач посилається на Закон № 76-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27 лютого 1991 р. № 791а-XII (далі - Закон № 791а-XII), зокрема, зону посиленого радіоекологічного контролю виключено з числа зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Тобто, відповідач вважає, що з 1 січня 2015 р. позивач не проживає на території забрудненої зони та до потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії не належить, а посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії серії В-1 № 986498 фактично втратило чинність.

При вирішенні справи судом враховано таке.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 Закону №791а-XII залежно від ландшафтних та геохімічних особливостей ґрунтів, величини перевищення природного доаварійного рівня накопичення радіонуклідів у навколишньому середовищі, пов'язаних з ними ступенів можливого негативного впливу на здоров'я населення, вимог щодо здійснення радіаційного захисту населення та інших спеціальних заходів, з урахуванням загальних виробничих та соціально-побутових відносин територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Закону №791а-XII такими зонами, зокрема, є:

1) зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році;

2) зона безумовного (обов'язкового) відселення - це територія, що зазнала інтенсивного забруднення довгоживучими радіонуклідами, з щільністю забруднення грунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 15,0 Кі/кв. км та вище, або стронцію від 3,0 Кі/кв. км та вище, або плутонію від 0,1 Кі/кв. км та вище, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 5,0 мЗв (0,5 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період;

3) зона гарантованого добровільного відселення - це територія з щільністю забруднення грунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 5,0 до 15,0 Кі/кв. км, або стронцію від 0,15 до 3,0 Кі/кв. км, або плутонію від 0,01 до 0,1 Кі/кв. км, де розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів може перевищити 1,0 мЗв (0,1 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період.

До 1 січня 2015 р. до зон, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, належала й зона посиленого радіоекологічного контролю - це територія з щільністю забруднення ґрунту понад доаварійний рівень ізотопами цезію від 1,0 до 5,0 Кі/кв. км, або стронцію від 0,02 до 0,15 Кі/кв. км, або плутонію від 0,005 до 0,01 Кі/кв. км за умови, що розрахункова ефективна еквівалентна доза опромінення людини з урахуванням коефіцієнтів міграції радіонуклідів у рослини та інших факторів перевищує 0,5 мЗв (0,05 бер) за рік понад дозу, яку вона одержувала у доаварійний період, яка була передбачена абзацом п'ятим частини другої статті 2 Закону № 791а-XII.

Суд зазначає, що вимогами Закону №76-VIII із зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.

Крім цього, Законом №76-VIII виключено також ст. 23 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка встановлювала компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4.

Вказані норми згідно Прикінцевих положень Закону №76-VIII набрали чинності з 1 січня 2015 р.

Проте, при вирішенні справи судом враховано, що необхідною умовою реалізації пільг і компенсацій, передбачених Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", є встановлення відповідній особі статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням категорії 4, яке видається на підставі довідки про період проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Аналізуючи зміни у законодавстві, зокрема, внесені Законом № 76-VIII, суд дійшов висновку, що виключення із правового регулювання зони, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зона посиленого радіоекологічного контролю, мало наслідком лише скасування компенсацій та пільг особам, віднесеним до категорії 4, які були гарантовані державою до 1 січня 2015 р.

При цьому, виключення законодавцем з 1 січня 2015 р. з правового поля зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання станом на 1 січня 1993 р. у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 1 січня 2015 р.

Отже, суд вважає, що статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 зберігається за особою, якій він присвоєний, довічно, оскільки його отримання до 1 січня 2015 р. відбулось правомірно, а зміни, внесені до законодавства про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, жодним чином не вплинули на статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, який було отримано до 1 січня 2015р.

Водночас, отримане позивачем посвідчення потерпілого категорії 4 серії В-1 № 986498 є діючим.

Наведене свідчить, що на дату звернення позивача із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії він мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Отже, відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-XII та п.10 Порядку № 51, позивач має право на отримання статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи І категорії.

Крім того, згідно з вимогами ч. 1 ст. 12 Закону № 796-XII причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Отже, матеріали справи, безсумнівно, свідчать про наявність у позивача всіх юридичних підстав для встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та видачі посвідчення потерпілого І категорії, оскільки ст. 14 Закону № 796 визначено, що до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії можуть бути віднесені інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, який встановлений, зокрема, обласною спеціалізованою медико-соціальною експертною комісією.

Судом встановлено, що позивач проходив огляд в МСЕК після набрання чинності Законом № 76-VІІІ, однак, для вирішення питання про встановлення позивачу статусу потерпілого І категорії не має правового значення факт проходження позивачем огляду у МСЕК після 1 січня 2015р., оскільки, як вже встановлено судом, на момент проходження огляду МСЕК позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, який зберігається у нього довічно, якщо не буде змінений на іншу категорію.

З приводу дотримання порядку розгляду заяви позивача про встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, суд зазначає наступне.

Як убачається з абз. 3 п. 10 Порядку № 51, видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, ОСОБА_2 та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Відповідно до вимог абз. 4 та 9 п. 10 вказаного Порядку № 51 посвідчення видаються інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Згідно з вимогами п.10 Порядку № 51 рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Інших вимог щодо надання документів вказаний Порядок не містить, відтак до заяви додаються копії документів для встановлення особи, зокрема, паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, копія виписки-довідки МСЕК із експертним висновком та посвідчення потерпілого 4 категорії.

Судом враховано, що відповідач діє на підставі Положення про департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови ОСОБА_2 обласної державної адміністрації від 5 лютого 2013 р. № 43, згідно п. 1 якого цей департамент є структурним підрозділом ОСОБА_2 обласної державної адміністрації, що утворюється головою облдержадміністрації, підзвітним і підконтрольним голові облдержадміністрації та Міністерству соціальної політики України.

Серед повноважень відповідача, визначених у п.34 вказаного Положення, є, зокрема, виконання таких функцій, як організація та координація роботи, пов'язаної з визначенням статусу осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Судом встановлено, що саме відповідач на території Київської області опікується питаннями, пов'язаними із визначенням статусу осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, та, зокрема, має делеговані повноваження від ОСОБА_2 облдержадміністрації щодо видачі відповідних посвідчень особам, постраждалим від Чорнобильської катастрофи І категорії.

Водночас суд зазначає, що прийняття рішення про присвоєння особі відповідного статусу особи, постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії, у вигляді письмового документу чи протокольного рішення не передбачено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому лише на підставі поданих документів відповідачем готується до видачі відповідне посвідчення, яке підписується головою ОСОБА_2 обласної державної адміністрації.

За таких обставин, враховуючи статус позивача як потерпілого від Чорнобильської катастрофи та встановлення йому інвалідності у зв'язку з захворюванням, що пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС, відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у видачі посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" І категорії.

Дана правова позиція викладена в постанові ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2017 р. у справі № 360/1332/17.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, судом не можуть бути взяті до уваги письмові заперечення відповідача щодо відсутності у позивача права на отримання відповідного посвідчення у зв'язку з тим, що він не проживає на території забрудненої зони, оскільки вони спростовуються наявними матеріалами справи.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, безпосередньо досліджених судом доказів та правової позиції суду вищої інстанції, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації повторно розглянути подання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через ОСОБА_2 окружний адміністративний суд.

Суддя Виноградова О.І.