
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" квітня 2018 р. справа № 809/540/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
27.03.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову позивачу у перерахунку пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування неправомірними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, визнання бездіяльності щодо неперерахунку пенсії з 01.01.2016 року неправомірною, зобов'язання здійснити такий перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно при призначенні позивачу пенсії не було враховано всі складові грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, також зазначив, що ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не проведено перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої позивачем заяви та довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням діючої редакції статтей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у зв’язку з відсутністю коштів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 року дану позовну заяву залишено без руху у зв’язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом вказання: власного реєстраційного номеру облікової картки платника податків за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, ідентифікаційного коду відповідача зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти сторін; письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав (а.с.25-26).
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем подано до суду заяву про усунення недоліків (а.с.28).
У зв’язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.04.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 19.04.2018 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Зазначив, що при призначенні (перерахунку) пенсії до додаткових видів грошового забезпечення включаються тільки щомісячні надбавки, доплати, платежі. А також, з урахуванням тієї обставини, що на даний час порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за № 103 від 21.02.2018 року, відсутні правові підстави для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу, на підставі попередньо виданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області просив суд в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
У грудні 2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, надавши одночасно довідку за № 2271/108/05/8-17 від 15.06.2017 року, отриману від Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою в.о. заступника начальника управління-начальника відділу організованої роботи ДПС та адмінпрактики УДАІ УМВС в Івано-Франківській області прирівняною до посади заступник начальника управління НП, яку займав позивач до виходу на пенсію.
Згідно довідки за № 2271/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області 13.06.2017 року ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою в.о. заступника начальника управління-начальника відділу організованої роботи ДПС та адмінпрактики УДАІ УМВС в Івано-Франківській області прирівняною до посади заступник начальника управління НП становить: посадовий оклад - 3400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - підполковник поліції - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби 45% - 2520,00 грн.; премія 6,15% – 499,38 грн. (а.с.18).
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.12.2017 року за № 1388/Г-15, позивачу роз’яснено, що з урахуванням виданої відомством довідки про розмір грошового забезпечення питання щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії як колишньому працівнику МВС України у зв’язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 буде розглянуто без її особистого звернення і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.21).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року за № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та постановою від 18.11.2015 року за № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, на момент звернення позивача з даним адміністративним позовом до даних правовідносин підлягає застосуванню Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України за № 45 від 13.02.2008 року.
Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови за № 988 згідно з Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв’язку з цим, є протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за №2271/108/05/8-17 від 15.06.2017 року.
15.02.2018 року Верховним Судом прийнято рішення у зразковій справі № 820/6514/17 (провадження № Пз/9901/8/18), яке набрало законної сили 17.03.2018 року.
При розгляді адміністративної справи судом встановлено, що позивач звернувся до суду як пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" з позовом до територіального органу Пенсійного фонду України, на обліку якого перебуває та які здійснюють виплату пенсії позивачу, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, при вирішенні даної адміністративної справи підлягають застосуванню висновки Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (провадження № Пз/9901/8/18), які викладені у рішенні від 15.02.2018 року.
Зокрема, підлягає застосуванню висновок Верховного Суду щодо права категорії осіб, до яких відноситься позивач, на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року, а також висновок про безпідставність посилань органів пенсійного фонду на неможливість проведення перерахунку та виплати пенсій через відсутність виділених коштів із Державного бюджету.
Необґрунтованим вважає суд посилання відповідача на вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 103, оскільки остання набрала чинності лише 24.02.2018 року і може застосовуватися до правовідносин, що виникли з 01.01.2016 року, як нова підстава для перерахунку пенсії. Крім цього, відповідачем не подано суду доказів, що станом на момент розгляду справи ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено перерахунок пенсії позивача у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 103.
Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 року за № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року за № 988, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №2271/108/05/8-17 від 15.06.2017 року.
Стосовно вимог позивача про визнання дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову позивачу у перерахунку пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач не звертався із відповідною заявою до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про здійснення перерахунку пенсії з часу її призначення із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування.
Дана обставина підтверджується заявою позивача від 18.12.2017 року та відповіддю ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (а.с.15,21).
Суд зазначає, що звернення до суду за захистом своїх прав не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на перерахунок пенсії, відсутні підстави для виникнення тих чи інших правовідносин.
За відсутності звернення позивача, відповідне рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, із врахуванням всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування, не приймалось, тому фактично відсутні рішення, дія чи бездіяльність які можуть бути оскаржені.
Таким чином, заявлені позовні вимоги ОСОБА_1, про протиправність дій відповідача, щодо неврахування всіх складових грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне страхування та зобов’язання проведення відповідного перерахунку є, безпідставними, оскільки позивач з заявами про перерахунок пенсії не звертався, рішення про перерахунок пенсії не виносилось.
Відтак позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Підсумовуючи вищевикладене, суд робить висновок про часткове обґрунтування заявлених позовних вимог, тому адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. 16-те липня, 43, с. Росільна, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77722) пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ, на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області за № №2271/108/05/8-17 від 15.06.2017 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. 16-те липня, 43, с. Росільна, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77722) з 01.01.2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області за № №2271/108/05/8-17 від 15.06.2017 року з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.