Рішення № 73591008, 12.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
805/888/18-а
Номер документу
73591008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 р. Справа№805/888/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., при секретарі Заїченко І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство “Великоанадольський вогнетривкий комбінат”(далі – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області(далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 14 грудня 2017 року по 18 грудня 2018 року відповідачем була проведена планова перевірка позивача щодо правильності використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату застрахованим особам та дотримання порядку їх використання у період з 01 жовтня 2015 року по 01 жовтня 2017 року. За результатами проведеної перевірки було складено Акт від 18 грудня 2017 року, яким встановлено порушення ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пунктів 3.2, 3.12, 3.13, 2.9, 4.5 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.11.2014 року № 532/274/136-ос/1406 що призвело до порушення порядку використання коштів Фонду на загальну суму 3052,86 грн. У подальшому Рішенням від 04 січня 2018 року № 3 Відповідач визначив суму неправомірно витрачених страхових коштів (3052,86 грн.) та штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених коштів (1526,43грн.).

Позивач вважає, що підприємство не несе відповідальності за недоліки в оформленні листків непрацездатності, наголошує на відсутності у підприємства підстав для відмови застрахованим особам у надані допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Представник позивача у судову засідання не з’явився, надав клопотання від 10 квітня 2018 року про розгляд справи без участі.

Представник відповідача у судове засідання з’явився, проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову, що також зазначено у письмових запереченнях, наданих через канцелярію суду.

Ухвалою суду 09 лютого 2018 року було відкрито провадження по справі.

Протокол повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями з підстав перебування у відпустці судді Арестової Л.В. по догляду за дитиною, визначено головуючого суддю Шинкарьову І.В.

Ухвалою від 01 березня 2018 р. було прийнято справу до провадження та призначено розгляд справи на 15 березня 2018 року о 12:00.

В судовому засіданні 15 березня 2018 р. була оголошена перерва до 10 квітня 2018 року на 12:00 год, про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Ухвалою від 10 квітня 2018 року судом було закрито підготовче провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 10 квітня 2018 р. судом, була оголошена перерва до 12 квітня 2018 року на 10:45 год., про що повідомлені особи, які беруть участь у справі.

Дослідивши та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 00191721, місцезнаходження: 85721, Донецька обл., Волноваський район, селище міського типу Володимирівка, вул. Заводська, будинок 1, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. /а.с. 33/

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 41325231, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, в. ОСОБА_1, б.5, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру.

Відповідачем проведено планову перевірку дотримання порядку використання виділених коштів Фонду соціального страхування України в період з 14 грудня 2017 року по 18 грудня 2018 року Приватне акціонерне товариство “Великоанадольський вогнетривкий комбінат”, за наслідками якої складено відповідний акт перевірки від 18 грудня 2017р. /а.с.18-25/

За вказаним актом перевірки від 18 грудня 2017р. встановлено порушення дотримання порядку використання страхових коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування на загальну суму 3052,86 грн.

На підставі вказаного акта відповідачем прийнято спірне рішення від 04 січня 2018 року № 3 про повернення коштів та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за яким загальна сума фінансових (штрафних) санкцій за порушення порядку використання страхових коштів становить 4579, 29 грн., у тому числі 3052,86 грн. сума неправомірно витрачених страхових коштів та штраф у розмір 1526,43грн. (50%) неправомірно витрачених страхових коштів.

Згідно змісту акту перевірки від 18 грудня 2017 року відповідачем встановлено наступні порушення ч. 1 ст. 31 Закону України № 1105-XIV та пунктів 3.2, 3.12, 3.13, 2.9, 4.5 Інструкції № 532, саме: ч. 1 ст. 31 Закону № 1105, а саме:

- ОСОБА_2 непрацездатності (далі - ЛН) АГТ № 433290 (первинний) виданий ОСОБА_3 на період з 19.01.2017 року по 28.01.2017 року, в даному випадку видача ЛН на період лікування не підтверджується підписом сімейного лікаря в графі «стати до роботи», що є порушенням п. 3.13 Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 566,30 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 4 від 31.01.2017, заява-розрахунок від 03.02.2017, фінансування отримано від Фонду 09.02.2017, сплачено застрахованій особі - 17.02.2017. Кошти у сумі 566,30 грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду;

- ЛН АГЮ № 440438 (продовження ЛН 965706) виданий ОСОБА_2 на період з 01.12.2016 року по 14.12.2016 року (стаціонар), в даному випадку не підтверджується сумісна видача ЛН на період стаціонарного лікування, відсутня печатка лікуючого лікаря, що є порушенням п. 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1161,96 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 4 від 31.01.2017, заява-розрахунок від 03.02.2017, фінансування отримано від Фонду 09.02.2017, сплачено застрахованій особі - 17.02.2017. Кошти у сумі 1161,96грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду;

- ЛН АДГ № 428715 (продовження ЛН № 544969) виданий ОСОБА_1 на період з 11.04.2017 року по 18.05.2017 року, в даному випадку видача ЛН на період стаціонарного лікування 11.04.2017 року - 20.04.2017 року не підтверджується підписом лікуючого лікаря, що є порушенням п. 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532. В ініціали лікаря внесені виправлення, які не підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності", що є порушенням п. 4.5. Інструкції № 532. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1324,60 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 17 від 31.05.2017 року, заява-розрахунок від 07.06.2017 року, фінансування отримано від Фонду 13.06.2017 року, сплачено застрахованій особі - 16.06.2017 року. Кошти у сумі 1324,60 грн. використані з порушенням порядку використання страхових коштів Фонду.

У зв’язку з наведеними обставинами особами, які здійснювали перевірку, наведено висновок про порушення порядку використання коштів Фонду на загальну суму 3052,86 грн.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі Закон України № 1105).

Відповідно до ст. 20 Закону №1105 надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах.

Статтею 22 Закону №1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

На підставі ст. 31 Закону №1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 року №189 “Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності”.

Згідно пункту 3.2 Наказу № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (далі Інструкція №532).

Відповідно до п.3.1 Інструкції №532 передбачено, що підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Згідно п. 3.13 Інструкції № 532 видача ЛН на період лікування підтверджується підписом сімейного лікаря в графі «стати до роботи». У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Таким чином суд наголошує, що наявність печатки «стати до роботи» є обов’язковою умовою. Разом з цим лікарняний лист ОСОБА_3 відповідної печатки не містять, що у тому числі позивачем не заперечується.

Згідно з п.3.13 Інструкції №532 у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.

Таким чином суд наголошує, що наявність печатки закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" є обов’язковою умовою. Разом з цим лікарняний лист ОСОБА_1 відповідної печатки не містять, що у тому числі позивачем не заперечується.

Пунктом 4.5 Інструкції №532 передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.

Разом з цим лікарняний лист, виданий ОСОБА_1 не підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".

Згідно 2.9. Інструкції № 455 та п. 3.12. Інструкції № 532 передбачено, що сумісна видача ЛН на період стаціонарного лікування виконується лише печаткою лікуючого лікаря.

Разом з цим лікарняний лист, ОСОБА_2 не підтверджується сумісна видача ЛН на період стаціонарного лікування, відсутня печатка лікуючого лікаря.

Таким чином, у вищезазначених листках непрацездатності наявні порушення їх заповнення всупереч вимогам п. 3.2, 3.12, 3.13, 2.9, 4.5 Інструкції №532 та № 455 тощо, тому суд не може вважати їх виданими відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до ст. 30 Закону №1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327, передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: - приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; - приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Тобто одним з обов’язків комісії є перевірка правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Таким чином, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції №532.

Суд зазначає, що листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією №532.

Пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.

Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).

Відповідно до ч.6 ст.15 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Враховуючи встановлені судом обставини та беручи до уваги наведені нормативні положення суд зазначає, що позивачем було неправомірно призначено, а бухгалтерією оплачено допомогу по тимчасової втрати працездатності за рахунок коштів Фонду низці застрахованих осіб, оскільки лікарняні листи ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_1 не відповідають вимогам Інструкції №532.

Таким чином, згідно вищевказаного суд вважає, що оскільки в порушення вимог чинного законодавства, позивач нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, які були видані та оформлені неналежним чином, відповідач правомірно прийняв рішення від 04 січня 2018 року № 3 щодо повернення коштів фонду та застосування фінансових санкцій за порушення позивачем законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, суд вважає, що відповідачем доведений факт правомірності прийняття спірного рішення, у зв’язку з чим позовні вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати поверненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 94, 139, 241-246, 250, 251, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову Приватного акціонерного товариства “Великоанадольський вогнетривкий комбінат” до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Вступну та резолютивну частини рішення складено в нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 12 квітня 2018 року.

Повний текст рішення складено та підписано 23 квітня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шинкарьова І.В.