Рішення № 73590881, 20.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
803/1438/17
Номер документу
73590881
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1438/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області» про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі – Управління ДСНС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області» (далі – правознавчий ліцей, відповідач) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду у вигляді зупинення експлуатації корпусу №1, спального корпусу №2 та корпусу №3 правознавчого ліцею за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, вул.Дубнівська 32 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при проведені перевірки відповідача щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки було встановлено ряд порушень вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров’ю людей, про що складено акт перевірки. Зауваження (заперечення) до проведеного позапланового заходу та складеного акта перевірки від суб’єкта господарювання не надходили. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров’ю людей позивач просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації корпусів №№1, 2, 3 навчального закладу за адресою: Волинська обл., м.Луцьк, вул.Дубнівська 32 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Відповідач у письмовому запереченні проти позову (відзиві на позовну заяву) (а.с.40-44) позовні вимоги Управління ДСНС у Волинській області не визнав, посилаючись на те, що за наслідками складеного акта перевірки від 17.10.2017 №130 адміністрацією правознавчого ліцею зауважень і заперечень не надано, оскільки на час проведення перевірки були присутні заступники директора, а не він особисто. Зазначає, що жодного припису чи розпорядження щодо усунення порушень відповідачу вручено не було, а також на добровільне усунення вказаних в акті перевірки порушень терміну позивачем не було надано. Крім того, вже розроблені заходи щодо усунення порушень, однак коштів ні в цьому, ні в попередніх роках Луцькою міською радою надано не було, хоча видатки в кошторисі передбачалися.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти позову з підстав, викладених у письмовому запереченні (відзиві на позовну заяву), та просили відмовити у задоволенні позовних вимог. Додатково зазначає, що директором школи неодноразово надсилалися звернення до начальника управління освіти Луцької міської ради про потребу в коштах для проведення капітальних робіт, зокрема, у сфері пожежної безпеки навчального закладу. Представник відповідача просить врахувати, що зупинення експлуатації корпусу №1, спального корпусу №2 та корпусу №3 правознавчого ліцею спричинить негативні наслідки, оскільки у навчальному закладі навчаються учні, які не матимуть змоги продовжити навчання. Оскільки заборона (зупинення) експлуатації є крайнім заходом, а пожежний стан школи не є критичним, просить в задоволенні позову Управління ДСНС у Волинській області відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення з огляду на таке.

Судом встановлено, що Комунальний заклад «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області» зареєстрований 06.08.2003 як юридична особа та знаходиться за адресою: 43010, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Дубнівська, будинок 32, що підтверджується витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.114-115).

Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – ДСНС України) від 22.09.2017 №509 (з основної діяльності) про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки наказано Головним управлінням (управлінням) ДСНС України в областях та м.Києві організувати у жовтні-грудні 2017 року проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки, зокрема, у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах (а.с.10).

27.09.2017 на виконання вказаного наказу та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.2017 №643-р «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки», Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Луцьким міськрайонним відділом Управління ДСНС України у Волинській області видано наказ «Про проведення позапланових перевірок» №26 (а.с.11). Додаток №1 до наказу визначає перелік об’єктів, на яких у листопаді 2017 року повинна проводитись позапланова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту (а.с.12-17). Серед зазначених об’єктів значиться і правознавчий ліцей (а.с.14).

На підставі зазначеного наказу, посвідчення на проведення перевірки від 03.10.2017 №130 (а.с.18) головним інспектором Луцького МРВ У ДСНС у Волинській області проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області», що знаходиться за адресою: 43010, Волинська обл., м.Луцьк, вул.Дубнівська 32. За результатами проведеної перевірки було встановлено ряд порушень, які висвітлені та зафіксовані в акті позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 17.10.2017 №130 (а.с.19-24).

При здійсненні перевірки було встановлено порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, в тому числі Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких, зокрема:

Корпус №1

1. Приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей (п.1.2 глави 1розділу V НАПБ А.01.001-2014).

2. На шляхах евакуації використовується оздоблення стін стелі з матеріалів з витою пожежною небезпекою, ніж: Г2, В2,Д2,Т2 (п.2.17 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

3. Не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій покрівлі. (п.2.5 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

4. Електророзетки та вимикачі встановленні на горючу основу (п.1.17 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

Корпус №2 (спальний корпус)

5. Приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей. (п.1.2 глави 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014).

6. На шляхах евакуації використовується оздоблення стін, стелі з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж: Г2. В2, Д2.Т2. (п.2.17 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

7. Не проведено вогнегасне обробляння дерев'яних конструкцій покрівлі. (п.2.5 глави 2 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

8. В приямках цокольного поверху закладені віконні прорізи (п.2.13 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

9. Електророзетки та вимикачі встановленні на горючу основу (п.1.17 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

10. В приміщеннях цокольного поверху влаштовані та експлуатуються тимчасові електромережі (п.1.8 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

11. З’єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів електромережі виконано в скрутку. (п.1.6 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

12. Використовуються електронагрівальні прилади (електрочайники) в спальних приміщеннях (п.1.4 глави 1 розділу І НАПБ А.01.001-2014).

13. Поверхи будівлі не забезпечені двома евакуаційними виходами (п.1.4 глави 1 розділу VІ НАПБ А.01.001-2014).

Корпус №2

14. Електромережа прокладена по горючих конструкціях (п.1.12, глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

15. Кран-комплект не укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметром (пп.2, п.2.2 глави 2 розділу V НАПБ А.01.001-2014).

16. В спальних приміщеннях експлуатуються пошкоджені розетки (п.1.18 глави 1 розділу ІV НАПБ А.01.001-2014).

Корпус №3

17. Приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей (п.1.12, глави 1 розділу V НАПБ А.01.001-2014).

18. На шляхах евакуації використовується оздоблення стін стелі з матеріалів вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2 (п.2.17 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

19. Не проведено вогнегасне оброблення дерев’яних конструкцій покрівлі (п.2.5 глави 2 розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014).

20. Поверхи будівлі не забезпеченні двома евакуаційними виходами (п.1.4 глави 1 розділу VІ НАПБ А.01.001-2014).

Вирішуючи питання наявності правових підстав для застосування до відповідача заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації, суд приходить до таких висновків.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.

Згідно статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону №877-V).

Частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб’єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином, Управління ДСНС у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.

Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об’єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб’єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Згідно з частиною 2 цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Згідно з частиною другою статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб’єктів господарювання.

Відповідно до пунктів 26, 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров’ю людини; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об’єктах, а також у суб’єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров’ю людей слід пов’язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.

Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.

Разом з тим, системно аналізуючи положення частини п’ятої Закону №877-V та статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, суд також приходить до висновку, що цими правовими нормами установлена можливість застосування як органом державного нагляду, так і судом різних заходів реагування за одні й ті самі порушення, при цьому критерієм їх розмежування є створення такими порушеннями загрози життю та здоров’ю людей і саме наявність такої загрози надає можливість для застосування адміністративним судом заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

У контексті спірних правовідносин загрозу життю та здоров’ю людей створюють такі порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства, які можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища (пункт 32 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України).

Саме такі порушення вимагають вжиття заходів реагування адміністративним судом у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.

Суд звертає увагу на те, що у даному випадку виявлені позивачем порушення установлених законодавством вимог пожежної безпеки самі по собі не створюють безпосереднього ризику виникнення і розвитку пожеж, але можуть створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі.

Проте, оскільки ризик виникнення пожежі має вірогідний характер і він безпосередньо не виникає внаслідок виявлених порушень, то позивач вправі на підставі положень статей 68, 69 Кодексу цивільного захисту України самостійно вжити заходи реагування шляхом видачі приписів, постанов і розпоряджень щодо усунення таких порушень.

Із досліджених письмових доказів суд не вбачає, що виявлені порушення викликають необхідність застосування саме судом заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації певних будівель, споруд і приміщень відповідача.

При цьому суд враховує наведені відповідачем твердження щодо вжиття ним необхідних заходів, спрямованих на дотримання пожежної безпеки в Комунальному закладі «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області» та часткове усунення порушень, виявлених перевіркою.

Так, як встановлено судом, директор правознавчого ліцею звертався з листами від 01.11.2017 №1-15/418 та 04.04.2018 №141/1-16 до начальника управління освіти Луцької міської ради із проханням виділити кошти на обладнання всіх приміщень автоматичною пожежною сигналізацією, виготовлення проектної документації, монтаж системи пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, передавання тривожних сповіщень на пульт централізованого пожежного спостереження, обслуговування системи пожежної сигналізації, оповіщення та управління евакуацією людей при пожежі, передавання тривожних сповіщень на пульт централізованого пожежного спостереження (а.с.58,86).

Крім того, відповідно до акту від 06.04.2018 виконаних робіт з вогнезахисного обробляння Волинським обласним спеціалізованим ремонтно-будівельним підприємством протипожежних робіт ДПТ України проведені в правознавчому ліцеї роботи з вогнезахисного обробляння дерев’яних конструкцій покрівлі приміщення. Згідно з висновком комісії роботи з вогнегасного обробляння виконані у відповідності до ППР та Регламенту, порушень вимог нормативно-правових актів нормативно-технічної документації не встановлено відповідно (а.с.87-88).

Також відповідачем розроблені робочі проекти щодо улаштування блискавкозахисту, установки автоматичної пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей та устаткування передавання тривожних сповіщень (а.с.90-93). Листом від 18.04.2018 №1-16/157 відповідач звернувся до начальника управління капітального будівництва Луцької міської ради про необхідність забезпечення другим евакуаційним виходом 2 і 3 поверху корпусу №2 школи (а.с.112).

Разом з тим, судом встановлено, що позивачем була проведена позапланова перевірка у Комунальному закладі «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області», про що складено акт позапланової перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 19.04.2018 №35 (а.с.100-107).

Слід зазначити, що під час вказаної позапланової перевірки з’ясовувалися лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, тобто, перевірено, чи усунуті ті порушення, що були виявлені в ході позапланової перевірки, яка здійснювалась у жовтні 2017 року.

З акта перевірки від 19.04.2018 №35 вбачається, що адміністрацією правознавчого ліцею усунуто більшість виявлених порушень (12 із 20 порушень, зафіксованих в акті перевірки від 03.10.2017 №130). Перевіркою встановлено, що залишились не усунутими такі порушення: Корпус №1 1) приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей; Корпус №2: 1) приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей; 2) в приямках цокольного поверху закладені віконні прорізи; 3) поверхи будівлі не забезпечені двома евакуаційними виходами; Корпус №3: 1) приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення людей про пожежу та управління евакуюванням людей; 2) на шляхах евакуації використовується оздоблення стін стелі з матеріалів вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2; 3) поверхи будівлі не забезпеченні двома евакуаційними виходами; 4) не проведено вогнегасне оброблення дерев’яних конструкцій покрівлі (а.с.100-107).

Отже, відповідачем було частково виконано вимоги контролюючого органу та усунуто порушення пожежної безпеки, при цьому відповідачем на даний час вживаються заходи для усунення решти порушень.

Суд наголошує, що більшість порушень, що виявлені позивачем, відповідачем усунуті, що стверджується актом перевірки від 19.04.2018 №35.

Таким чином, беручи до уваги усунуті відповідачем порушення та з врахуванням того, що не усунуті порушення не є такими, що створюють реальну загрозу життю та здоров’ю людей, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до Комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів - правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою Луцької міської ради Волинської області» такого крайнього заходу реагування як повне зупинення експлуатації. При цьому суд зазначає, що зупинення експлуатації навчального закладу під час навчального процесу без вирішення питання навчання і виховання порушить права учнів на освіту і трудового колективу на працю.

З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_4Плахтій

Повне судове рішення складено 24 квітня 2018 року.