Рішення № 73590004, 18.04.2018, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
686/3519/18
Номер документу
73590004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/3519/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого – судді Бондарчука В.В.,

секретаря Потаніної О.О.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідачів ОСОБА_2,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції у Хмельницькій області ОСОБА_3, ОСОБА_4 патрульної поліції про скасування постанови,

встановив:

15 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до інспектора поліції ОСОБА_3 та ОСОБА_4 патрульної поліції про скасування постанови серії БР №522247 від 6 лютого 2018 року, якою його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.140 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 1 020 грн. Своє звернення позивач обґрунтовує тим, що на вул. О.Пасічника в смт. Чорний острів будь-яких пошкоджень дорожнього покриття не має. Ремонт вул. Антонівське шосе заплановано на весняний сезон 2018 року. Крім цього відповідно до «Технічних умов правил ремонту і утримання вулиць і доріг населених пунктів» ремонт дорожнього покриття виконується в суху погоду навесні та влітку, коли температура повітря не нижче ніж + 5 ° С, а восени не нижче ніж + 10 ° ОСОБА_5 селищна рада контролює та аналізує стан усіх доріг, що перебувають у власності ради та запланувала 2 млн грн. на ремонт і утримання власних доріг на 2018 рік, які будуть проведені у весняний будівельний сезон, оскільки порушення будівельних норм потягне передчасне псування дорожнього покриття. З огляду на викладене ОСОБА_1 просить його вимоги задовольнити та визнати винесену постанову протиправною та скасувати її, а провадження у справі закрити.

В судовому засіданні позивач вимоги викладені у позовній заяві підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечив, зазначив що пошкодження дорожнього покриття було зафіксовано на перехресті вул. Антонівське шосе - Пасічника в смт. Чорний острів, про що було складено акт, яким було встановлено не відповідність ділянки дороги ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди» у зв’язку із чим інспектором відділу БДР ОСОБА_3 було винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.140 КУпАП за те, що він не вжив заходів щодо ліквідації вибоїн ,гранична глибина яких перевищує допустиму, чим порушив п.1.5 Правил дорожнього руху України. Технічні правила ремонту і утримання вулиць і доріг населених пунктів дозволяють проведення ремонту при температурі нижче – 10° С. Інспектор правомірно виніс постанову про притягнення селищного голови до адміністративної відповідальності, підстави для її скасування відсутні.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні позов слід відмовити з огляду на наступне.

Як встановлено в судовому засіданні 6 лютого 2018 року постановою серії БР №522247 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.140 КУпАП за те, що він, будучи селищним головою ОСОБА_5 селищної ради не дотримався вимог п.3.1.1-3.1.2 ДСТУ 3587-97 при утриманні вул. Пасічника 26, а саме не вжив заходів щодо ліквідації вибоїни гранична глибина якої перевищує допустиму, чим порушив п.1.5 Правил дорожнього руху України. Відповідні обставини були підтверджені актом обстеження від 6 лютого 2018 року та фотоматеріалами, з яких вбачається наявність на перехресті вул. Пасічника та Антонівське шосе в смт. Чорний острів вибоїн розмірами 0,71 м. х 0,43 м. х 0,08 м.; 0,26 м. х 0,54 м. х 0,1 м.

Відповідно до ч.1 ст.140 КУпАП порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до примітки п.3.1.1 ДСТУ 3587-97 стан покриття проїзної частини та інших елементів дороги повинні перевірятися організаціями, які їх експлуатують, – щодекадно.

Дороги вулиць населених пунктів за їх транспортно-експлуатаційними характеристиками до групи В, про що зазначено в додатку «А» ДСТУ 3587-97.

Згідно п. 3.1.2 ДСТУ 3587-97 гранична глибина окремих осідань, вибоїн не повинна перевищувати 4 см для доріг І – III категорій і груп А, Б вулиць і доріг населених пунктів. У разі перевищення зазначених розмірів окремих осідань, ям, вибоїн, напливів терміни їх ліквідації не повинні перевищувати зазначені в таблиці 1.

У таблиці 1 визначено наступне, що для доріг категорії ІІІ групи В пошкодження (наявність ям) на 100 000 кв.м. покриття, м.кв. не більше 1,0 (5,0) термін ліквідації не більше ніж 3 доби (7 діб у весняних та осінній періоди).

Згідно п.1.5 Правил дорожнього руху України дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.

Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони (далі - Правила) поширюються на автомобільні (позаміські) дороги, міські вулиці і дороги загального користування, залізничні переїзди (далі - дорожні об'єкти) в межах смуги їх відчуження та червоних ліній і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів (далі - дорожньо-експлуатаційні організації) і користувачів.

Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою КМ України, від 30.03.1994, № 198 зокрема п. 11 на власників дорожніх об’єктів або уповноважені ними органи покладено обов’язок своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; аналізувати стан аварійності на дорожніх об'єктах, виявляти аварійно-небезпечні ділянки і місця концентрації дорожньо-транспортних пригод, розробляти і здійснювати заходи щодо удосконалення організації дорожнього руху для усунення причин та умов, що призводять до їх скоєння.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать:

а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

В силу ч.1 ст.31 цього Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження, зокрема організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).

Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

Ст.7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху віднесено забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки.

П. 1.1. Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів затверджених Наказом Міністерство регіонального розвитку; будівництва та житлово-комунального господарства України, від 14.02.2012, № 54 (надалі Технічні правила) визначено, що вони є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх форми власності, які виконують роботи з ремонту і утримання вулиць та доріг.

П.6.1 Технічних правил передбачено, що для закладання вибоїн в асфальтобетонному покритті, а також для улаштування нового покриття у разі підсилення дорожнього одягу вулиць та доріг із інтенсивністю руху понад 10000 автомобілів за добу в обох напрямках використовують гарячі, теплі та холодні асфальтобетонні суміші, литий асфальт.

На решті вулиць та доріг можна, крім вказаних, застосовувати щебеневі (гравійні) матеріали, оброблені органічними в'яжучими матеріалами.

п.6.2 Технічних правил визначено, що ремонт дорожнього покриття із застосуванням гарячої або холодної асфальтобетонної суміші, а також з щебеневих (гравійних) матеріалів, оброблених органічними в'яжучими матеріалами виконують у суху погоду навесні і влітку, коли температура повітря не нижче ніж плюс 5 град. C, а восени не нижче ніж плюс 10 град. C. Ремонт дорожнього покриття із застосуванням теплої асфальтобетонної суміші і литого асфальту виконують у суху погоду, коли температура повітря не нижче мінус 10 град. C.

В окремих випадках ремонт покриття з використанням гарячої, теплої та литої асфальтобетонної суміші виконують і при нижчій температурі повітря за умови дотримання вимог, викладених у пунктах 6.101 6.104 цього розділу.

П.6.3 Технічних правил передбачено, що у разі необхідності виконання робіт із закладання вибоїн у вологий період року потрібно використовувати суміші на основі бітумних емульсій із застосуванням поверхнево-активних речовин (далі - ПАР). Можливо також закладання вибоїн та забивання тріщин у вологий період року сумішшю щебеневих матеріалів із битумною емульсією із застосуванням струменево-ін'єкційних технологій.

З огляду на викладене суд не може погодитися із доводами позивача щодо відсутності підстав для притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.140 КУпАП, оскільки пошкодження дорожнього покриття має усуватися негайно з моменту його виявлення, і не обов’язково за рахунок укладання асфальтобетонної суміші, або литого асфальту, а тому вважає, що підстави для визнання протиправною та скасування постанови серії БР №522247 відсутні.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст.72-76, 139, 241, 246 КАС, ст.ст.140, 247 КУпАП, ст.24 Закону України «Про дорожній рух», ст.ст.29,42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції у Хмельницькій області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БР №522247 від 6 лютого 2018 року про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 1 020 грн на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.140 КУпАП відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання рішення в повному обсязі до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1, місце проживання ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки облікової картки платника податків НОМЕР_1

Відповідач старший інспектор відділу БДР УПП у Хмельницькій області ОСОБА_3, місце роботи вул. Коцюбинського 35/2 м. Хмельницький.

Відповідач ОСОБА_4 патрульної поліції, м. Київ вул.Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646.

В повному обсязі текст рішення складено 24 квітня 2018 року.

Суддя: