
Справа №461/1710/17
Провадження №2/461/146/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2018 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова у складі:
головуючого судді Зубачик Н.Б.,
секретаря судових засідань ОСОБА_1,
за участю:
представника позивача за первісним позовом ОСОБА_2,
представника відповідача за первісним позовом ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса місце розташування: 79008, м.Львів, вул. Галицька, 21) до ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 79005, м.Львів, вул. А.Міцкевича, 5/54) про стягнення коштів державної допомоги, сплаченої надміру та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 79005, м.Львів, вул. А.Міцкевича, 5/54) до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса місце розташування: 79008, м.Львів, вул. Галицька, 21) про зобов’язання до вчинення дій –
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_4, в якому просить стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за призначеною державною соціальною допомогою як малозабезпеченій сім’ї у розмірі 34887,08 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до заяв від 27.11.2014 року та від 28.08.2015 року ОСОБА_4 Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім’ї на період з 01.11.2014 року по 31.04.2015 року та з 01.08.2015 року по 31.01.2016 року на загальну суму 34887,08 грн. Зазначає, що за результатами перевірки встановлено, що у власності сім’ї ОСОБА_4 знаходиться два автомобілі. Оскільки неподання інформації відповідачем про те, що у її власності знаходиться два автомобілі, вплинуло на розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї, підстав для виплати відповідачу вищевказаної допомоги немає. Вважає, що у зв’язку з поданням відповідачем недостовірної інформації про її майновий стан, така допомога була призначена ОСОБА_4 незаконно. Просить позов задоволити.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 09.03.2017 року відкрито провадження у даній справі.
25.05.2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду із зустрічною позовною заявою до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, в якому просить зобов’язати відповідача поновити, нарахувати та виплатити ОСОБА_4 державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім’ї за період з 01.08.2016 року по строк, на який дана допомога призначається.
Зустрічну позовну заяву мотивує тим, що відповідно до ч.2 ст.7 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» має трьох дітей, а відтак вважає, що їй має виплачуватися вищевказана допомога за умови наявності у власності двох автомобілів. Просить даний позов задоволити, а у первісному позові відмовити.
27.02.2018 року Вищою радою правосуддя прийнято рішення про застосування до судді Котельви К.О. дисциплінарного стягнення у вигляді тимчасового відсторонення від здійснення правосуддя строком на 6 місяців, у зв’язку з чим 28.02.2018 року призначено повторний автоматизований розподіл судових справ.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.02.2018 року визначено головуючого суддю Зубачик Н.Б.
Ухвалою Галицького районного суду м.Львова від 02.03.2018 року справу призначено до розгляду.
У судовому засіданні представник позивача за первісним позовом первісний позов підтримав, просив такий задоволити. У задоволенні зустрічного позову просив відмовити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення первісного позову заперечив. Зустрічну позовну заяву просив задоволити.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 укладено шлюб, що підтверджується наявною у матеріалах копією свідоцтва про шлюб серії 1-СГ №111587, виданого 13.02.2009 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, зроблено відповідний актовий запис №1526.
ОСОБА_4 є матір’ю трьох дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-СГ №032566, виданого 01.02.2006 року Міським відділом РАЦС Львівського міського управління юстиції, зроблено відповідний актовий запис №485; ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії 1-СГ №185578, виданого 11.02.2009 року Міським відділом РАЦС Львівського міського управління юстиції, зроблено відповідний актовий запис №807; ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-СГ №390282, виданого 15.10.2013 року Міським відділом державної РАЦС Львівського міського управління юстиції, зроблено відповідний актовий запис №4193.
З 01.11.2014 року по 31.04.2015 року та з 01.08.2015 року по 31.01.2016 року ОСОБА_4 відповідно до заяв від 27.11.2014 року та від 28.08.2015 року отримувала державну соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я.
З довідки Галицького відділу соціального захисту м.Львова від 18.03.2016 року вбачається, що ОСОБА_4 за вказаний вище період отримала соціальну допомогу як малозабезпечена сім’я у загальному розмірі 34887,08 грн.
За результатами проведеної перевірки працівниками Галицького відділу соціального захисту УСЗ ДГП Львівської міської ради встановлено, що ОСОБА_4 подала неправдиву інформацію про майновий стан своєї сім’ї, а саме: не задекларувала при оформленні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї , зокрема приховала інформацію, що у власності її чоловіка ОСОБА_5, є два автомобілі марки «Skoda Fabia», 2006 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 та «Opel Vectra», 1996 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3, що підтверджується листом Територіального сервісного центру 4641 Регіонального сервісного центру МВС у Львівській області №31/13-4641-1744т від 11.03.2016 року.
Галицьким відділом соціального захисту УСЗ ДГП Львівської міської ради прийнято рішення №783 від 17.03.2016 року про припинення виплати допомоги ОСОБА_4 та на адресу відповідача скеровано повідомлення №753 про прийняте рішення.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що малозабезпечена сім'я – сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї
Згідно ст.3 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до приписів ч.1 ст.7 ЗУ «Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли:
●працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку);
●з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї;
●у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму);
Як встановлено судом та підтверджено її матеріалами, у володінні сім'ї відповідачки дійсно було на час отримання допомоги два автомобілі, що з огляду на положення ст.7 Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям» унеможливлює виплату коштів державної допомоги.
Разом з тим, згідно ч.2 ст.7 Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям», за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
●у складі сім'ї є особа з інвалідністю;
●у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
●неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
Крім того, на виконання вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» діє Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою КМУ від 24.02.2003 року №250 (Порядок), відповідно до якого, за наявності обставин, передбачених в абзацах другому - шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена у разі, коли у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).
Згідно п.3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Відповідно до абз.2 п.25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Таким чином, припинення виплати соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та/або її повернення (стягнення), у випадку, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є більше одного автомобіля, можливе тоді, коли відсутні відомості про те, що в малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років, або обставини навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу, тобто коли відсутні обставини, передбачені ч.2 та ч.4 ст.7 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Окрім того, у судовому засіданні представник відповідача за первісним позовом зазначив, що вищевказані автомобілі були продані по техпаспорту, тобто без зняття автомобілів з реєстраційного обліку, чоловіком ОСОБА_4 до 2013 року.
Судом встановлено, що про фактичний продаж автомобілів може свідчити видача на покупців довіреності з правом розпорядження транспортним засобом. Так, у матеріалах справи наявний витяг з Єдиного реєстру довіреностей №33915983 від 23.05.2017 року, з якого вбачається, що ОСОБА_5 були виписані довіреності з правом розпорядження автомобілями марки «Skoda Fabia», 2006 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 та марки «Opel Vectra», 1996 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.
За вимогами ч.3 ст.12, ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
На підставі викладеного, суд вважає, що ОСОБА_4 – мати трьох неповнолітніх дітей, а відтак на останню розповсюджується виплата державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій багатодітній сім'ї, тому в задоволенні первісного позову необхідно відмовити.
Щодо зустрічної позовної заяви, суд дійшов висновку, що у задоволенні такої необхідно відмовити, оскільки відповідно до ст.4 ЦПК України позивачем за зустрічним позовом належних та допустимих доказів порушення, невизнання або оспорювання права на отримання ОСОБА_4 державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім’ї, суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні первісної та зустрічної позовних заяв необхідно відмовити.
Оскільки у задоволенні позовних заяв відмовлено, судовий збір необхідно за первісним позовом віднести за рахунок держави, за зустрічним позовом – за позивачем за зустрічною позовною заявою, відповідно до вимог ст.141 ЦПК України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ст.ст. 1, 3, 4, 7 ЗУ «Про державну допомогу малозабезпеченим сім’ям», ст.ст. 8-14, 76-82, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352-354 ЦПК України, суд –
в и р і ш и в:
У задоволенні первісного позову Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса місце розташування: 79008, м.Львів, вул. Галицька, 21) до ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 79005, м.Львів, вул. А.Міцкевича, 5/54) про стягнення коштів державної допомоги, сплаченої надміру – відмовити.
У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: 79005, м.Львів, вул. А.Міцкевича, 5/54) до Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (адреса місце розташування: 79008, м.Львів, вул. Галицька, 21) про зобов’язання до вчинення дій – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Зубачик Н.Б.