Рішення № 73572114, 04.04.2018, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
431/6181/17
Номер документу
73572114
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

04.04.2018431/6181/17/4967/2018

Справа № 431/6181/17

Провадження № 2/715/297/18

РIШЕННЯ

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 року

Старобільський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Воронкіна О.А.,

за участю секретаря с/з ОСОБА_1,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Старобільського районного суду Луганської області цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства,

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулася в суд із вказаною позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в якій просить суд стягнути з друзі О.Г., ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 12192,21 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600,00 грн.

В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, що інспекцією на підставі матеріалів Старобільського ВП ГУНП в Луганській області, внесених до ЄРДР № 12017130580000644 від 12.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, постанови про закриття кримінального провадження від 27.06.2017 року, встановлено факт самовільної порубки 5 сухостійних дерев сосни звичайної в кварталі 73 відділу 3 урочища Байдівське Старобільського лісництва ДП «Старобільське ЛМГ» біля села Половинкине Старобільського району за межами населеного пункту громадянином ОСОБА_2, що є порушенням природоохоронного законодавства. У відношенні відповідача 21.07.2017 року було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 65 КУпАП та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення за вчинення зазначеного вище правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 136 грн., який відповідач сплатив 25.07.2017 року.

Інспекцією обчислений розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільної порубки 5 сухостійних дерев на підставі «ОСОБА_1 для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року за № 665, який складає 12192,21 грн.

Інспекцією на адресу відповідача було направлено претензію № 56 від 17.08.2017 року на добровільне відшкодування шкоди, завданої державі, однак відповідачем заподіяну шкоду добровільно не сплачено. Тому просить суд, позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Луганській області в судове засідання не з,явився, надавши до суду письмову заяву, згідно якої позовні вимоги підтримав повністю і просив справу розглядати без їх участі.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надавши до суду письмову заяву, згідно якої позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить суд розглядати без його участі.

Суд, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено компетенцію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища. Таким центральним органом виконавчої влади, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, є Державна екологічна інспекція України.

Державні екологічні інспекції в областях є територіальними органами Державної екологічної інспекції України, як діють у її складі і їй підпорядковується відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948.

До компетенції Державної екологічної інспекції відповідно до ст.20-2 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» належить організація і здійснення державного контролю за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог природоохоронного законодавства. Згідно п. й) частини першої ст.20-2 вказаного Закону державна екологічна інспекція наділена повноваженнями виступати позивачем у судах.

Відповідно до п.3, 6, 7, 10 Розділу II «Функції Інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948, Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні), складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням; розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах; складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках, передбачених законом.

Згідно підпункту 9 пункту 2 Розділу II «Функції Інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312, зареєстрованим в Мін'юсті України 04 вересня 2017 року за №1080/30948 Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, утримання і використання зелених насаджень.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Державній охороні і регулюванню використання на території України у відповідності до ст.5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також компенсувати шкоду, заподіяну негативним впливом на природне середовище.

Згідно вимог ст.40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного їх використання, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч.3 ст.28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в Порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно п.3,4,5 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006р. №1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера.

Відповідно до п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 10 грудня 2004 р. № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про рослинний світ» відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.

Як вбачається зі ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відповідач несе зобов'язання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства в повному обсязі.

Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

В судовому засіданні судом встановлено, що інспекцією на підставі матеріалів Старобільського ВП ГУНП в Луганській області, внесених до ЄРДР № 12017130580000644 від 12.10.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, постанови про закриття кримінального провадження від 27.06.2017 року, встановлено факт самовільної порубки 5 сухостійних дерев сосни звичайної в кварталі 73 відділу 3 урочища Байдівське Старобільського лісництва ДП «Старобільське ЛМГ» біля села Половинкине Старобільського району за межами населеного пункту громадянином ОСОБА_2, що є порушенням природоохоронного законодавства. У відношенні відповідача 21.07.2017 року було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 65 КУпАП «незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка» та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення за вчинення зазначеного вище правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 136 грн., який відповідач сплатив 25.07.2017 року.

В поясненні, наданому гр. ОСОБА_2 21.07.2017 року Державній екологічній інспекції у Луганській області він визнав факт самовільної порубки 5 сухостійних дерев сосни звичайної.

Інспекцією обчислений розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільної порубки 5 сухостійних дерев на підставі «ОСОБА_1 для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 року за № 665, який складає 12192,21 грн.

Інспекцією на адресу відповідача було направлено претензію № 56 від 17.08.2017 року на добровільне відшкодування шкоди, завданої державі, однак відповідачем заподіяну шкоду добровільно не сплачено.

Відповідно до п.7 ч.3 ст.29 та п.4 ч.1 ст.69-1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності підлягають зарахуванню до спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих (сільського, селищного, міського) бюджетів за місцем скоєння правопорушення.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги знайшли своє обґрунтування при розгляді справи.

У відповідності до вимог ст. ст. 133, 141 ЦПК України суд вважає, що з відповідача слід стягнути судові витрати у справі.

На пiдставi ст.ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 1166 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 3-13, 19, 23, 76-81, 141, 259, 265 ЦПК України , суд,-

В И Р I Ш И В:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області до ОСОБА_2 про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 12 192 (дванадцять тисяч сто дев,яносто дві) гривні 21 копійку, які підлягають перерахуванню на балансовий рахунок № 33110331700346 спеціального фонду місцевого бюджету села Половинкине Старобільського району Луганської області, код ЄДРПОУ 37858396, УДКСУ села Половинкине у Старобільському району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувача – УДКСУ в Луганській області, МФО 804013.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 1600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок судового збору на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області, сплаченого при поданні даного позову (ЄДРПОУ 37991372, р/р 35217015081009 у ДКСУ у м. Київ, МФО 820172)

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області шляхом подання апеляційної скарги через Старобільський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.

Суддя О.А.Воронкін