
Справа № 404/7939/17
Номер провадження 2-а/404/202/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2018 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд міста Кіровограда в складі головуючої судді – Варакіної Н.Б., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) позовного провадження в м. Кропивницькому адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1звернувся до суду з позовом до Кропивницького об’єднаного УПФ України в Кіровоградській області, яке з 26.03.2018приєднано до головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії в якому, після зміни та уточнення позовних вимог остаточно просить:
- визнати протиправною відмову головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області в перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру»:
- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області №178522 від 07.12.2017щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату, раніше призначеної пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001) в розмірі 90 % від суми заробітної плати, виходячи з заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-369вих-18 від 24.11.2017про заробітну плату, в розмірі 90% від суми заробітку, починаючи з 01.12.2017 без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії та з подальшою виплатою пенсії в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії довічно;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області судовий збір в розмірі 640 грн.
В обґрунтування вимог зазначає, що відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991) йому призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати.
05.12.2017 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми, на підставі постанови КМУ № 657 від 30.08.2017, якою затверджені нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури та долучив довідку про заробітну плату, видану Прокуратурою Кіровоградської області № 18-369 ви/17 від 24.11.2017.
Відповідач рішенням № 178522 від 07.12.2017 у перерахунку пенсії відмовив посилаючись на п.5 Прикінцевих Положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII, яким з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема Закону про "Про прокуратуру".
Позивач вважає, що рішення про відмову в перерахунку пенсії є протиправним і таким, що порушує його право на соціальний захист, у зв'язку з чим, просить позов задовольнити.
Відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що з 06.09.2017 не має законних підстав для проведення перерахунку пенсій, оскільки Законом України «Про прокуратуру» № 1697 від 14.10.2014 року, який набув чинності 15.07.2015 року, не визначений , як це передбачено ст. 86 цього Закону, Кабінетом Міністрів України порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій. Стаття 50-1 Закон України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року втратила чинність, як і сам цей Закон. Також, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» , що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, в тому числі ЗУ «Про прокуратуру». Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачперебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного Фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від суми відповідного заробітку.
Прокуратурою Кіровоградської області позивачу видано довідку №18-369вих./17 від 24.11.2017 про те, що його заробітна плата за вересень 2017 року становить 37088,97 грн.
Відповідач рішенням № 178522 від 07.12.2017у перерахунку пенсії відмовив.
Суд вважає, що відповідач діяв протиправно, оскільки оскаржуване рішення безпідставно обмежує право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії, тобто відповідач діяв не на підставі, а поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка, діяла на момент призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 11 ст. 50-1 Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Приписи ч. 18 ст. 50-1 Закону визначали, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Починаючи з 01.01.2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
15.07.2015 року набрав чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до пп. 1 п. 3 розділу XII «Прикінцеві положення» якого норми Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, які регулювали, зокрема, питання перерахунку пенсії, втратили чинність.
Пенсійне забезпечення працівників прокуратури на момент виникнення спірних правовідносин регулюється правилами ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII.
Згідно ч. ч. 13, 20 ст. 86 вказаного Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про прокуратуру», на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Разом із тим, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії питання такого перерахунку чинним законодавством не врегульовано, водночас передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Однак, Кабінетом Міністрів України на виконання вимог статті 50-1 Закону України «Про державну службу» від 05.11.1991 року, а також ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року не були визначені умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Разом з тим, на переконання суду, відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Такий висновок повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13, від 15 грудня 2015 року у справі № 21-4289а15.
Крім того, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час діїякого вони настали або мали місце.
Постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набула чинності у вересні 2017 року, підвищено прокурорським працівникам органів прокуратури України розмір посадового окладу та розмір надбавки за класний чин, внаслідок чого відбулися зміни розміру місячного заробітку (заробітної плати).
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року збільшено заробітну плату зокрема, по посаді на якій працював позивач, що було підставою для перерахунку пенсії, суд вважає, що у позивача наявні правові підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії.
При цьому, судом враховується, що згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 та від 20.03.2002 року №5-рп/2002 розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Посилання відповідача на те, що із набранням чинності пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а відтак раніше призначені пенсії не перераховуються, суд вважає необґрунтованим, оскільки положення даного пункту поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №3668-VI передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42, ч. 5 ст. 48 цього Закону провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо перерахунку пенсіїпідлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає, що вимога про подальшу виплату пенсії у розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру довічно, задоволенню не підлягає, оскільки не відповідає чинному законодавству. Судове рішення має вирішити існуючі правовідносини між сторонами і не може визначати їх на майбутнє.
Керуючись ст. 139, 246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу роківКогатько ОСОБА_2, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсі.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області №178522 від 07.12.2017щодо відмовиКогатько ОСОБА_2 здійсненні перерахунку пенсії за вислугу роківв розмірі 90 % від суми заробітної плати, виходячи з заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-369 вих-17від 24.11.2017про заробітну плату,починаючи з 01.12.2017 без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатуКогатько ОСОБА_2, раніше призначеної пенсії за вислугу років згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в розмірі 90 % від суми заробітної плати, виходячи з заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Кіровоградської області №18-369вих-17від 24.11.2017 про заробітну плату,починаючи з 01.12.2017 без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області (вул. Соборна, 4, м. Кропивницький, 25001, код ЄДРПОУ 40385148)на користь ОСОБА_1(ІН НОМЕР_1 вул. Петра Левченка, 29, м. Кропивницький) судовий збір в розмірі 640 грн.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Рішення складено 23.04.2018
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда