
Справа № 351/82/18
Провадження № 1-кп/346/222/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 р. м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі:головуючої судді Беркещук Б.Б.,
з участю секретаря Матушевської Г.Д.,
прокурора Семенюка Р.В.
обвинуваченої ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломиї кримінальне провадження № 42014090230000009 від 19.03.2014 року по обвинуваченню ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки с. Потічок, вул. Франка, 17, Снятинського району, Івано-Франківської області, громадянки України, українки, ІНФОРМАЦІЯ_2, вдови, на утриманні нікого немає, пенсіонера, депутатом та інвалідом не являється, не судимої, у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України-,
в с т а н о в и в:
відповідно до рішення №1-1/2002 від 25.04.2006 р. першої сесії п’ятого демократичного скликання Потічківської сільської ради за результатами виборів до органів місцевого самоврядування України обвинувачену ОСОБА_1 обрано сільським головою Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області та присвоєно 9 ранг IV категорії посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до рішення № 45-18/2008 р. вісімнадцятої (позачергової) сесії п’ятого демократичного скликання Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області обвинуваченій ОСОБА_1 присвоєно 8 ранг IV категорії особи місцевого самоврядування, а рішенням №1-1/2010 від 11.11.2010 р. першої сесії шостого демократичного скликання Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за результатами виборів до органів місцевого самоврядування України обвинувачену ОСОБА_1 вдруге обрано сільським головою Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області.
Згідно з рішенням №44-4/2011 від 26.01.2010 р. четвертої сесії шостого демократичного скликання Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області обвинуваченій ОСОБА_1 присвоєно 7 ранг IV категорії посадової особи місцевого самоврядування.
Обвинувачена ОСОБА_1 будучи сільським головою Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області займала посаду, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов’язків, тому згідно з приміткою до ст. 364 КК України являлася службовою особою та згідно з п. «в» ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» від 07.04.2011 р. в редакції на момент вчинення злочину була суб’єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Згідно ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільського голову Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області обвинувачену ОСОБА_1 окрім інших покладено наступні обов’язки: забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовувати в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого
комітету; підписувати рішення ради та її виконавчого комітету; здійснювати керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій ради і головувати на пленарних засіданнях ради ; забезпечувати підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання ; звертатися до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; вести особистий прийом громадян; забезпечувати на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.
Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (частина 4 статт і 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до п. 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільської ради відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.
Крім цього, статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до компетенції виконавчого органу сільської ради відносяться питання щодо підготовки та винесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади, здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель , реєстрація суб'єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі, видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Згідно вимог ч.4 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень.
Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до Земельного кодексу України; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з вимогами частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна сільська рада розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Відповідно до п. «д» ч.4 ст.84 Земельного кодексу України до земель державної власності,
які не можуть передаватися у приватну власність, належать землі водного фонду.
Згідно з п. «б» ч.1 ст.58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.
Згідно з ч.4 ст.59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об’єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.
Згідно з ст.85 Водного кодексу України у користування на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.
Відповідно до п. «а» ч.2 ст.60 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною 25 метрів – для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари.
Обвинувачена ОСОБА_1, являючись посадовою особою місцевого самоврядування, службовою особою, в коло повноважень якої, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», входить організація роботи сільської ради, підписання прийнятих нею та сесією сільської ради рішень, внесення пропозиції та формування порядку денного сесій ради, за відсутності відповідних правових підстав, не скориставшись правом зупинення неправомірних рішень сільської ради, обіймаючи в органах місцевого самоврядування посаду, пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов’язків, займаючи відповідальне становище керівника органу місцевого самоврядування, зловживаючи своїм службовим становищем, свої службові повноваження використала у протиправних цілях за наступних обставин.
Так, сільський голова Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області обвинувачена ОСОБА_1 у вересні 2009 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи про те, що частина земельної ділянки площею 2,00 га в урочищі «Ядзвини», яка знаходиться за межами населеного пункту на території Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області в розмірі 0,6189 га знаходиться в прибережній захисній смузі річки Потічок, внесла пропозицію та сформувала порядок денний двадцять п’ятої сесії п’ятого демократичного скликання Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області щодо погодження надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 розміром 2,00 га для ведення особистого селянського господарства в урочищі «Ядзвини», яка знаходиться за межами населеного пункту на території Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області, з яких 0,6189 га знаходяться у прибережній захисній смузі річки Потічок, що стало підставою для прийняття Потічківською сільською радою Снятинського району Івано-Франківської області рішення №148-25/2009 від 28.09.2009 р. на користь ОСОБА_2 та видачі Снятинською районною державною адміністрацією розпорядження №481 від 15.12.2010 р., при цьому не скористалася правом зупинення неправомірних рішень сільської ради.
Продовжуючи свої протиправні дії обвинувачена ОСОБА_1 у жовтні 2012 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_2жителя ІНФОРМАЦІЯ_4
району Івано-Франківської області, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи про те, що частина земельної ділянки площею 2,00 га в урочищі «Ядзвини», яка за межами населеного пункту на території Потічківської сільської ради в розмірі 0,6189 га, знаходиться в прибережній захисній смузі річки Потічок, внесла пропозицію та сформувала порядок денний чотирнадцятої сесії шостого демократичного скликання Потічківської сільської ради щодо погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства поза межами населеного пункту на території Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області ОСОБА_2 та передачі у власність зазначеної земельної ділянки, що стало підставою для прийняття Потічківською сільською радою Снятинського району Івано-Франківської області незаконного рішення №207-14/2012 від 09.10.2012 р. на користь ОСОБА_2 та видачі Снятинською районною державною адміністрацією незаконного розпорядження №573 від 26.12.2012 р..
Внаслідок зловживання службовим становищем сільським головою Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області обвинуваченою ОСОБА_1, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 неправомірно надано у приватну власність земельну ділянку загальною площею 2,00 га, з яких 0,6189 га знаходиться в прибережній захисній смузі річки Потічок, вартістю 56 540 (п’ятдесят шість тисяч п’ятсот сорок) гривень.
Таким чином, своїми умисними діями, які виразились у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, в інтересах третіх осіб, використанні службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, обвинувачена ОСОБА_1 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 364 КК України (в редакції закону про кримінальну відповідальність на час вчинення злочину).
В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_1 заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності у звязку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України та закрити провадження у справі.
Прокурор не заперечив щодо заявленного обвинуваченою клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності відповідно до вимог ст.49 КК України.
Заслухавши думку учасників провадження та дослідивши надані матеріали, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв»язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до вимог ч.4 ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Обвинувачена ОСОБА_1 дала свою згоду та просила звільнити її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності і закрити кримінальне провадження відносно неї з цих підстав .
Згідно п. 2 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: 2) три роки у разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження або позбавлення волі.
Відповідно до ст. 49 ч.2 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин ухилилася від слідства або суду.
Відповідно до ст. 49 ч.3 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Згідно ч.2 ст. 12 КК України, злочин невеликої тяжкості є злочин, за який передбачено
покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років або інше більш м»яке покарання за винятком основного покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суд вважає, що обвинувачену ОСОБА_1, за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 ч.1 КК України у звязку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності слід звільнити від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження відносно неї за вказаною статтею слід закрити, оскільки обвинувачена ОСОБА_1 визнала вину у вчиненому кримінальному правопорушенні, передбаченому ст.364 ч.1 КК України, з дня вчинення кримінального правопорушення минуло більше 3 років, обвинувачена не ухилялася від слідства або суду, та не вчиняла жодних нових кримінальних правопорушень.
На підставі наведеного, відповідно до ст.ст.12, 49 КК України та керуючись ст.ст. 284-288, 372 КПК України, -
у х в а л и в :
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_1 про звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, задовільнити.
ОСОБА_1 за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 364 ч. 1 КК України у звязку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, звільнити від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження відносно неї закрити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 02.11.2017 р. на земельну ділянку площею 2,00 га, кадастровий номер 2625284300:05:003:0064, розташованої на території Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за межами населеного пункту, в урочищі «Ядзвини» ,належної згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності серії СЕЕ № 837321 ОСОБА_2. Речові докази: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га ОСОБА_2 в урочищі «Ядзвини» в с. Потічок Снятинського району Івано-Франківської області поза межами населеного пункту на 40 аркушах, розпорядження голови Снятинської районної державної адміністрації від 26.12.2012 р. №573, акт приймання-передавання документів на постійне зберігання з описом на 3 аркушах, заява ОСОБА_2 до Снятинської РДА Івано-Франківської області від 21.12.2012 р. на 1 аркуші, рішення Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області від 09.10.2012 р. на 1 аркуші, протокол сесії Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області від 09.12.2012 р. на 7 аркушах, рішення Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області від 28.09.2009 р. на 1 аркуші, протокол сесії Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області від 28.09.2009 р. на 7 аркушах, заява ОСОБА_2 до Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області від 25.09.2009 р. на 1 аркуші, розпорядження голови Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області з додатками на 10 аркушах - зберігати в матеріалах даного кримінального провадження; земельну ділянку площею 2,00 га кадастровий номер 2625284300:05:003:0064, розташованої на території Потічківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за межами населеного пункту, в урочищі «Ядзвини»- залишити володільцю ОСОБА_2.
Ухвала суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя: Беркещук Б. Б.