
Справа № 161/2454/18
Провадження № 2/161/1498/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
при секретарі – Шолом С.І.,
з участю представника позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2,
представника відповідача – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення неправильно виплаченої допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про повернення надміру виплаченої допомоги.
Свій позов обґрунтовує тим, що 05.07.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
На підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.07.2017 року по 13.10.2017 року в сумі 3352,25 грн. в місяць з 14.10.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 3620,76 грн.
20.10.2017 року на адресу департаменту надійшов лист Луцького міського центру зайнятості від 19.10.2017 року № 3705/2-07, який містить перелік осіб, яким у період з 11.07.2014 року по 30.09.2017 року припинена реєстрація як безробітного. Згідно даної інформації відповідачу 21.08.2017 року припинено реєстрацію як безробітного у зв’язку з невідвідуванням без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів (абзац 1 підпункту 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198).
При поданні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідач повідомлялась про необхідність повідомити департамент про зміну обставин, які можуть вплинути на умови призначення та виплати соціальної допомоги, про що свідчить її підпис на заяві від 05.07.2017 року.
Тобто, відповідачу було виплачено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям за період з 01.09.2017 року по 30.11.2017 року на загальну суму 10481,17 грн., на отримання якої вона не мала права.
З врахуванням вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача в користь департаменту 10481,17 грн. допомоги малозабезпеченим сім’ям.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали. Просили суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в поданому відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Судом встановлено, що 05.07.2017 року відповідач зверталась із заявою про призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Згідно ст. 5 вищевказаного закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім’ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім’ї.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач зазначила, що перебуває на обліку в Луцькому міському центрі зайнятості, як безробітна.
Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім’ї, на підставі поданих документів відповідачу призначено допомогу з 01.07.2017 року по 13.10.2017 року в сумі 3352,25 грн. в місяць з 14.10.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 3620,76 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.10.2017 року на адресу департаменту надійшов лист Луцького міського центру зайнятості від 19.10.2017 року № 3705/2-07, який містить перелік осіб, яким у період з 11.07.2014 року по 30.09.2017 року припинена реєстрація як безробітного. Згідно даної інформації відповідачу 21.08.2017 року припинено реєстрацію як безробітного у зв’язку з невідвідуванням без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів (абзац 1 підпункту 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198).
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2003 № 250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім’ї, з причин, передбачених абзацами дев’ятнадцятим-двадцять другим підпункту 1 і підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.
При поданні заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям ОСОБА_2 повідомлялась про необхідність повідомити департамент про зміну обставин, які можуть вплинути на умови призначення та виплати соціальної допомоги, про що свідчить її підпис на заяві від 05.07.2017 року.
Однак, відповідач не повідомила департамент про зміну обставин, які впливають на умови призначення та виплати соціальної допомоги, а саме, що припинено реєстрацію її як безробітної.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_2 було виплачено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям за період з 01.09.2017 року по 30.11.2017 року на загальну суму 10481,17 грн., на отримання якої вона не мала права.
Відповідно до п. 28 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 № 250) органи праці та соціального захисту населення:
визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім’ї;
повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
08.11.2017 позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення про повернення надміру виплачених коштів та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 18.01.2018 року. Однак, на день звернення до суду кошти не повернуто.
Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача 10481,17 грн. допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Крім того, з відповідача слід стягнути в користь держави судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 280-284, 288, 354, 280-282 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1215 Цивільного кодексу України, Порядком призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29.04.2004 року № 558, -
В И Р І Ш І В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 10481 (десять тисяч чотириста вісімдесят одну) гривню 17 копійок надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради суму в розмірі 1762 (однієї тисячі сімсот шістдесят дві) гривні понесених та документально підтверджених витрат по сплаті судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Волинської області через суд першої інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 23.04.2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк