Постанова № 73563861, 20.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2018
Номер справи
820/4219/17
Номер документу
73563861
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий І інстанції: Мар'єнко Л.М.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2018 р. Справа № 820/4219/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

судді-доповідача: Ральченка І.М.,

суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2017, повний текст складено 04.01.18 по справі № 820/4219/17

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області третя особа Приватне підприємство "Азимут-Н"

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Харківській області листом від 23.08.2017 №Т-23108/0/6-20042/0/21-16 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,2 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами с.Нікополь на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, та передати зазначену ділянку у власність позивача; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,2 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами с.Нікополь на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, та передати зазначену ділянку у власність позивача, з урахуванням висновків суду по даній справі.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені у повному обсязі.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.

На підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим, відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_2 10.08.2017 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Харківській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,2 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами с. Нікополь на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, та передачі зазначеної ділянки у власність, до заяви додано погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки; витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Головне управління Держгеокадастру в Харківській області листом від 23.08.2017 №Т-23108/0/6-20042/0/21-16 повідомило позивача, що при перевірці проекту землеустрою земельної ділянки вимогам чинного законодавства встановлено наступні невідповідності: відповідно до вимог пункту 4.4.16 Інструкції з топографічного знімання у масштабах 1:5000, 1:2000, 1:1000 та 1:500 (ГКІІТА-2.04-02-98), затвердженої наказом Головного управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України № 56 від 09,04.1998, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.1998 № 393/2833, необхідно представити опис GPS-устаткуваиия та підтвердження реєстрації його, згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України "Про Порядок використання апаратури супутникових радіонавігаційних систем під час проведення топографо-геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань га кадастрових зйомок" від 13.07.1998 № 1075; у складі проекту наявні незавірені належним чином копії документів; в п. 1 розпорядження Барвінківської РДА від 23.05.2012 № 274 уточнити інформацію про землі, за рахунок яких відводиться земельна ділянка (землі запасу чи землі державного резервного фонду).

Повідомлено, що з метою виправлення зазначених невідповідностей, згідно з вимогами ст. 28 Закону України "Про землеустрій", слід звернутися до розробника документації із землеустрою.

Крім того, зазначено, що у витязі з Державного земельного кадастру, доданому до заяви, відсутні підстави для визначення цільового призначення використання сформованої земельної ділянки, враховуючи вимоги ст. 20, 116, 122 Земельного кодексу України, про що рекомендовано звернутися до Державного кадастрового реєстратора, який здійснив реєстрацію земельної ділянку у Державному земельному кадастрі.

Також, повідомлено, що відповідно до наданих матеріалів, земельний масив, за рахунок якого позивач бажає отримати у власність земельну ділянку відноситься до земель державного резервного фонду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з безпідставності відмови Головного управління Держгеокадастру в Харківській області у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки, що викладена листом від 23.08.2017 №Т-23108/0/6-20042/0/21-16.

Колегія суддів погоджується із такими висновками з огляду на наступне.

У відповідності до пп. б ч.1 ст.81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

В силу абз.1 ч.1 ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Стосовно відмови Головного управління Держгеокадастру в Харківській області у затвердженні проекту землеустрою на підставі необхідності представити опис GPS-устаткуваиия та підтвердження реєстрації його, згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України "Про Порядок використання апаратури супутникових радіонавігаційних систем під час проведення топографо-геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань га кадастрових зйомок" від 13.07.1998 № 1075, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 186-1 Земельного кодексу України територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, при вирішенні питання про затвердження проекту землеустрою заборонено вимагати, зокрема, надання додаткових матеріалів та документів, не включених до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", а також проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

У свою чергу, ст. 50 Закону України "Про землеустрій" містить перелік складові проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

При цьому, зазначена норма не передбачає надання для затвердження проекту землеустрою опис GPS-устаткування та підтвердження реєстрації його, згідно з вимогами Постанови Кабінеті Міністрів України "Про Порядок використання апаратури супутникових радіонавігаційних систем під час проведення топографо-геодезичних, картографічних, аерофотознімальних, проектних, дослідницьких робіт і вишукувань га кадастрових зйомок" від 13.07.1998 № 1075.

Відносно посилань відповідача на на наявність у складі проекту незавірених належним чином копій документів, слід вказати, що не визначено, які саме копії документів не завірені належним чином.

Щодо висновків відпровідача про те, що в п. 1 розпорядження Барвінківської РДА від 23.05.2012 № 274 необхідно уточнити інформацію про землі, за рахунок яких відводиться земельна ділянка (землі запасу чи землі державного резервного фонду), колегія суддів погоджується із твердненням суду першої інстанції, що виходячи зі змісту п. 1 вказаного розпорядження Барвінківською РДА надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель запасу та інших не наданих у тимчасове користування, категорій - землі сільськогосподарського призначення на території Гусарівської сільської ради з метою передачі їх у власність для ведення особистого сільського господарств, зокрема, ОСОБА_2

Стосовно посилань відповідача на віднесення земельного масиву, за рахунок якого позивач бажає отримати у власність земельну ділянку, до земель державного резервного фонду, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з висновком про погодження проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки ОСОБА_2 від 29.09.2015 №1.225(Ф), відділом Держгеокадастру у Барвінківському районі Харківської області визначено про відсутність обмежень (обтяжень) у використанні вказаної земельної ділянки.

У відповідності до ст. 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Положеннями ст. 30 Закону України "Про землеустрій" визначено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Одночасно, ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 4 ст. 186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Отже, положення ст. 186-1 Земельного кодексу України, визначаючи можливі рішення, які можуть бути прийняті територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не передюачає можливості направлення проекту землеустрою на доопрацювання без складення висновку про відмову в затвердженні проекту землеустрою листом про розгляд заяви.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо безпідставності відмови Головного управління Держгеокадастру в Харківській області у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки, що викладена листом від 23.08.2017 №Т-23108/0/6-20042/0/21-16.

Також, необхідно вказати, що ОСОБА_2 неодноразово подавались до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області заяви про затвердження проекту землеустрою, за наслідками розгляду яких позивачу документи повертались із посиланнями на різні підстави.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Харківській області листом від 23.08.2017 №Т-23108/0/6-20042/0/21-16 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,2 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами с. Нікополь на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, та надання її у власність позивача, є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Також, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції, що з метою відновлення прав позивача наявні підстави для зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,2 га, із земель державного резервного фонду, що розташована за межами с. Нікополь на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, та надання її у власність.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, 250, 311 , 315, 316 , 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 по справі № 820/4219/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач І.М. Ральченко Судді В.В. Катунов Г.Є. Бершов