Постанова № 73563559, 19.04.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
815/5941/17
Номер документу
73563559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/5941/17

Категорія: 5.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря Худика С.А.

за участю представника апелянта - Шкроби О.О.

за участю представника позивача - адвоката Смирнова В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року по справі за позовом Комунального закладу "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" до Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області про скасування припису в частині, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Комунальний заклад "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" звернувся з позовом до Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області про скасування припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р. в частині, що стосується вимог про вжиття заходів, викладених у п.8 та п.34.

Позивач зазначив, що згідно п.8 вказаного припису пропонується звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від меблів, горючих матеріалів та дзеркал на стінах. На думку позивача, оскільки відповідно до п.2.37 розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні заборонено захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами, то за відсутності ознак захаращування само по собі знаходження на шляхах евакуації елементів меблі не є порушенням вимог пожежної безпеки. Також, представник позивача зазначав, що дзеркал на стінах школи немає, а щодо звільнення стін від горючих матеріалів, то ці вимоги викладені у п.14 оскарженого припису, інші горючі матеріали у шляхах евакуації у школі відсутні. Також, представник позивача зазначав, що у п.34 вказаного припису пропонується заборонити влаштування спальних місць у 1-4-х учбових класах всупереч вимогам додатку з ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням. При цьому, представник позивача вважав, що розміщення у класах мобільних меблів, які на час сну учнів розміщаються з урахуванням вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням згідно вимог додатку з ДБН В.2.2-3-97, не суперечить вимогам п.1.5 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року - позов задоволено.

Скасовано п.8 та п.34 припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р.

В апеляційній скарзі, Южненський міський сектор ГУ ДСНС України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду від 13 грудня 2017 року -скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неповне встановлення судом першої інстанції обставин справи. Зокрема відповідач зазначає, що за результатами проведеної позапланової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної безпеки і техногенної безпеки комунального закладу "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області", були виявлені численні порушення вимог нормативних актів, про що складено відповідний акт та правомірно винесено припис № 45 від 26.10.2017 року.

У відзиві на апеляційну скаргу, КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області", зазначило, що норми ДБН В. 1.1.-7: 2016, на які посилається відповідач, є чинними тільки з 01.06.2017р., у той час коли будівля школи була побудована та введена в експлуатацію в середині 90-х років. Приписів про застосування цих норм при експлуатації раніше побудованих та введених в експлуатацію будинків, зазначений розділ ДБН В. 1.1.-7: 2016 не містить. Що стосується дзеркала в тамбурі головного евакуаційного виходу школи, то вимоги стосовно демонтажу цього дзеркала окремо зазначені у п. 9 припису та є виконаними. Щодо посилання апелянта на незабезпечення своєчасної та безпечної евакуації дітей на випадок пожежі з ярусів висувних ліжок, то таке ствердження не підкріплено ніякими доказами.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що у період з 19.10.2017р. по 20.10.2017р. Южненським міським сектором ГУ ДСНС України в Одеській області було проведено позапланову перевірку території, будівлі та приміщень Комунального закладу "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області", розташованої за адресою: м.Южне, вул. Хіміків,10а, щодо додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №48 від 20.10.2017р. (а.с.56-63).

Згідно п.8 опису виявлених порушень вказаного акту перевіркою було встановлено, що позивачем допускається захаращування шляхів евакуації на всіх поверхах меблями, горючими матеріалами.

А також, згідно з п.34 опису виявлених порушень акту перевірки відповідачем було встановлено, що позивачем допускається влаштування спальних місць безпосередньо в 1-их, 2-их, 3-их та 4-их учбових класах всупереч вимогам додатку 3 ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням.

На підставі зазначеного акту перевірки головним інспектором Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту Турлак Є.В. було складено припис №45 від 26.10.2017р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с.10-14).

Згідно п.8 зазначеного припису, Южненський міський сектор ГУ ДСНС України в Одеській області вимагає від КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області", посилаючись на ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п.2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ, п.14 розділу ІІІ ППБ для НЗ та УСОУ, звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від меблів, горючих матеріалів та дзеркал на стінах.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого згідно приписів ст.71 Кодексу адміністративного судочинства покладено обов'язок доведення правомірності свого рішення, не надано доказів захаращування шляхів евакуації, що створюють перепону на шляху евакуації у КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області".

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів. Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Згідно ст.66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Южненський міський сектор ГУ ДСНС України в Одеській області є територіальним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Відповідно до ч.1 ст. 69 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки у разі, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Згідно п.2.37 глави 2 розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки в Україні", затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015р. за №252/26697, яким визначені загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів, не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами.

Також, відповідно до п.14 розділу ІІІ "Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України", затверджених наказом МОН України від 15.08.2016р. №974, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.09.2016р. за №1229/29359 у будівлях закладів та установ не дозволяється захаращувати шляхи евакуації.

З огляду на наведене, судом доречно зазначено, що діючим законодавством України не визначено поняття "захаращення". При цьому, згідно аналізу роз'яснень Тлумачних словників української мови захаращення - це нагромадження, скупчення. Тобто, згідно системного аналізу зазначених приписів Правил пожежної безпеки в Україні та Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, на порушення, яких посилався відповідач, приймаючи п.8 припису №45 від 26.10.2017р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, не допускається нагромадження, скупчення на шляхах евакуації меблів, обладнання, різних матеріалів, що створюють перепону на шляху евакуації.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, на якого згідно приписів ст.71 Кодексу адміністративного судочинства покладено обов'язок доведення правомірності свого рішення, не надано доказів захаращування шляхів евакуації, що створюють перепону на шляху евакуації у КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області".

За таких обставин, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта, що само по собі знаходження на шляхах евакуації елементів меблів, є порушенням вимог пожежної безпеки.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, у п.8 вказаного припису зазначено необхідність КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від горючих матеріалів та дзеркал на стінах, однак, відповідачем а ні в акті перевірки, а ні у судовому засіданні не зазначено про наявність у позивача на шляхах евакуації дзеркал на стінах, від яких він вимагає звільнити такі шляхи. Також, припис п.8 щодо звільнення стін від горючих матеріалів, є дублюванням вимог викладених у п.14 оскарженого припису, що є неприпустимим.

Згідно п.34 припису №45 від 26.10.2017р. відповідачем заборонено КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" влаштування спальних місць у 1-4-х учбових класах всупереч вимогам додатку з ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, денний сон учнів 1-4 класів є обов'язковим у КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" та передбачено робочим навчальним планом з академічних предметів, затвердженого начальником управління освіти, культури спорту та молодіжної політики Южненської міської ради Одеської області і погоджено з Міністерством освіти і науки та Департаментом освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації (а.с.32-35) та статутом КЗ "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області", який затверджено рішенням Южненської міської ради від 14.07.2016р. №296-VІІ (а.с.36-38).

При цьому, розміщення у класах мобільних меблів, які на час сну учнів мають бути розміщеними з урахуванням вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням згідно вимог додатку з ДБН В.2.2-3-97, не суперечить вимогам п.1.5 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що п.8 та п.34 припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р. є такими, що підлягають скасуванню, а адміністративний позов Комунального закладу "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. ст. 242 КАС України КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 308, 311, 316, 321,322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року по справі за позовом Комунального закладу "Южненська Авторська М.П. Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа - комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області" до Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області про скасування припису в частині, - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів із дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку ст.329-331 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дата складення повного судового рішення 20.04.2018р.

Суддя - доповідач -

Судді :