
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 357/9841/17
ОКРЕМА УХВАЛА
16 квітня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Карпушової О.В.,
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, третя особа: Публічне акціонерне товариство «Державний Ощадний банк України» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області, 3-я особа: Публічне акціонерне товариство «Державний Ощадний банк України», про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2017 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд вказане судове рішення скасувати та винести нове, яким позовні вимоги задовольнити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2017 року - залишено без змін.
Під час розгляду апеляційної скарги судом було погоджено висновок суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки позивач: використав своє право на отримання житлового приміщення; позивача знято з квартирного обліку, як особу забезпечену житлом; колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Постановою КМ України від 19.10.2016 року №719 із змінами, внесеними згідно з постановою КМ України № 119 від 21.02.2017 року затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей; Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей.
Вказаний Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих осіб, визначених абз. 5-8 п. 1 ст. 10, а також для осіб з інвалідністю І-ІІ групи, визначених п. 4 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація), та перебувають на обліку за місцем проживання як такі, що погребують поліпшення житлових умов відповідно до норм Житлового кодексу Української PCP, та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до п. 19 вказаного Порядку, у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів:
1) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на кожного члена сім'ї загиблого за однією категорією з урахуванням загиблого у разі, коли він перебував на квартирному обліку разом з членами своєї сім'ї;
2) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на особу з інвалідністю та кожного члена його сім'ї, зазначеного в абзаці п'ятому пункту 21 цього Порядку;
3) за нормою 35,22 кв. метра загальної площі на сім'ю загиблого за однією категорією або на сім'ю особи з інвалідністю;
4) додатково 10 кв. метрів жилої площі на кожного члена сім'ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (у тому числі з урахуванням заявника);
5) з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла на день звернення заявника за грошовою компенсацією, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі.
Приписами п. 20 встановлено, що Розмір грошової компенсації (ГK) розраховується за формулою:
ГК = (13,65 х Nс + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ,
де Nс - кількість членів сім'ї загиблого за однією категорією або кількість членів сім'ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація;
Nп - кількість членів сім'ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника);
Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією;
Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначених в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку;
ПЗ - витрати (гривень), пов'язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів).
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача рішенням комісії № 05 від 15.11.2016 року позивачу призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також інвалідам 1-2 групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов, в розмірі 1 032 493 грн.64 коп., в тому числі вартість житла становить 999 022,95 грн. та ПЗ витрати пов'язані з закупівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів, обов'язкових платежів -33470,69 грн.
Разом з тим, як свідчить Рішення № 13 від 25.01.2017 року та Рішення №22 від 06.04.2017 року розмір грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, визначений Рішенням №5 від 15.11.2016 року не відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим він неодноразово змінювався.
Однак, вказані зміни були приведені вже після того, як позивач реалізував своє право на отримання грошових коштів в належному розмірі.
На даний момент, залишок грошових коштів рахується на спеціальному рахунку позивача, і вказаними коштами, з вини відповідача, ОСОБА_1 не може скористатись.
Згідно з ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ст. 324 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 КАС України, може постановити окрему ухвалу.
Таким чином, враховуючи вищевикладені порушення, вчинені Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області та з метою усунення причин та умов вчинення таких порушень в майбутньому, колегія суддів вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її на розгляд Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області для вжиття відповідних заходів реагування.
Керуючись ст.ст. 242, 249, 310, 321, 324, 325, 328, 329 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
З метою усунення причин та умов, що призвели до порушення Виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради Київської області прав ОСОБА_1, наведені факти довести до відома Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області для вжиття відповідних заходів реагування.
Встановити строк один місяць для надання Київському апеляційному адміністративному суду відповіді щодо виконання даної окремої ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Повний текст ухвали складено «20» квітня 2018 року.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
О.В. Карпушова