Рішення № 73560573, 10.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
823/1147/18
Номер документу
73560573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року справа № 823/1147/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій протиправними, скасування протоколу та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07.03.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області (далі – відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача з перерахунку позивачу пенсії;

- визнати незаконним протокол відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області від 27.11.2017 №3;

- зобов’язати відповідача нараховувати та виплачувати позивачу пенсію з інвалідності відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а та довідки департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, в сумі не менше 3559,42 грн. щомісяця;

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Ухвалою суду від 09.04.2018 замінено первинного відповідача на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що на виконання постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі № 712/12099/16-а управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області у березні 2017 року було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 № 781/28-5/10. Розмір пенсії позивача складав 3559,42 грн. 21 грудня 2017 року позивач отримала пенсію у розмірі 3021,44 грн без жодних обґрунтувань зменшення її розміру.

На заяву позивача від 28.12.2017 листом від 18.01.2018 № 937/02 відповідач повідомив, що відповідно до статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області була проведена зустрічна перевірка, в ході якої було встановлено, що суми премії та надбавки не відповідають первинним документам. З урахуванням рішення суду та довідки про обґрунтованість (відповідність) довідок, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута та приведена у відповідність, у зв’язку з чим розмір її пенсії з 01.06.2016 склав 3021,44 грн.

В результаті у пенсійній справі позивача утворилась переплата пенсії за період з 01.06.2016 по 30.11.2017 в сумі 9683,64 грн. В цьому ж листі відповідач також зазначив, що оскільки позивачем до суду подані неправдиві відомості, що призвело до необґрунтованих виплат пенсії позивачеві та нанесення збитків державі в особі Пенсійного фонду України, і враховуючи звернення позивача, останній не має наміру добровільно повертати зайво виплачені позивачу кошти, які підлягають до повернення до бюджету Пенсійного фонду України, відповідно до ст. 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на підставі протоколу відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 27.11.2017 №3 прийняте рішення № 244/06 від 11.12.2017 стягувати з позивача переплату пенсії в сумі 9683,64 грн щомісячно по 20 % нарахованих сум до повного погашення заборгованості; утримання коштів проводиться з 01.01.2018 до повного погашення.

В даному випадку позивач дотримався вимог Закону та надав для перерахунку розміру пенсії довідку, яку видав йому страхувальник – Департамент соціальної політики Черкаської міської ради, який і несе відповідальність за достовірність вказаних у зазначеній довідці даних. Зважаючи на те, що ніяких зловживань з боку позивача не було, у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу у бік зменшення.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Суд встановив, що з 04.10.2012 позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію з інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а з 17.12.2014 – пенсію з інвалідності відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а дії управління Пенсійного фонду в м. Черкасах Черкаської області визнано протиправними та зобов’язано управління Пенсійного фонду в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 з 01.06.2016 перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 70 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 70% з урахуванням раніше призначених виплат без обмеження її максимального розміру.

На виконання постанови Соснівського районного суду у м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а, яка набрала законної сили 20.01.2017, управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області в березні 2017 року було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 року №781/28-5/10. Розмір пенсії позивача склав 3559,42 грн.

28 грудня 2017 року позивач, отримавши пенсію в розмірі 3021,44 грн, звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою, відповідно до якої вимагала надати письмові обґрунтування зменшення розміру пенсії.

У подальшому на адресу позивача надійшло рішення управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області № 244/06 від 11.12.2017 про утримання надміру виплачених сум пенсій, в якому зазначено, що згідно з протоколом відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій № 3 від 27.11.2017 встановлено, що сума переплати складає 9683 грн 64 коп. за період з 01.06.2016 до 30.11.2016 у зв’язку з перерахунком пенсії згідно довідки № 7811/28-5/10 від 08.06.2016 року, яка була предметом розгляду в суді. Відповідно до частини першої статті 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату у розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.01.2018 до повного погашення.

18 січня 2018 року відповідач надав письмову відповідь за вихідним номером 937/1 на заяву позивача від 28.12.2017 стосовно проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” за рішенням суду, якою повідомив, що відповідно до статті 44 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області була проведена зустрічна перевірка, в ході якої було встановлено, що суми премії та надбавки не відповідають первинним документам. З урахуванням рішення суду та довідки про обґрунтованість (відповідність) довідок, поданих для призначення (перерахунку) пенсії, пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута та приведена у відповідність, у зв’язку з чим розмір пенсії позивача з 01.06.2016 склав 3021,44 грн. В результаті по пенсійній справі позивача утворилась переплата пенсії за період з 01.06.2016 до 30.11.2017 в сумі 9683,64 грн.

В цьому ж листі відповідач зазначив, що оскільки позивачем до суду подані неправдиві відомості, що призвело до необґрунтованих виплат пенсії позивачу та нанесення збитків державі в особі Пенсійного фонду України, і враховуючи звернення позивача, останній не має наміру добровільно повертати зайво виплачені позивачу кошти, які підлягають до повернення до бюджету Пенсійного фонду України, відповідно до ст. 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” прийнято рішення № 244/06 від 11.12.2017 стягувати з позивача переплату пенсії в сумі 9683,61 грн щомісячно по 20% нарахованих сум до повного погашення заборгованості. Утримання коштів проводиться з 01.01.2018 до повного погашення.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року № 1788-XI (далі – Закон № 1788-XI) та Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон № 1058-IV). Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті визначаються Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями) (далі - Закон № 3723-XII).

Так, статтею 37 Закону №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно статті 37-1 Закону № 3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок № 865).

Згідно п. 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі зазначеного, Соснівський районний суд м. Черкаси у постанові від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати, яка зазначена у довідці Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату, що подається для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу», є протиправними.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч.ч.2-3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, відповідачем фактично на підставі судового рішення, що набрало законної сили здійснено перерахунок позивачці пенсії на підставі довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату. При цьому, правомірність вищевказаної довідки відповідачем не оспорювалась під час розгляду справи №712/12099/16-а.

Як встановлено судом підставою для зменшення позивачу розміру пенсії стало те, що позивачем подані неправдиві відомості до суду під час розгляду справи №712/12099/16-а. Разом з тим, з такими твердженнями відповідача суд не погоджується, оскільки як зазначено вище пенсія позивачці була перерахована на підставі довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10.

Відповідно до статті 101 Закону № 1788-XI органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Крім того, твердження відповідача про за наслідками звірки встановлено, що суми нарахованої заробітної плати не відповідають первинним документам не підтверджено жодними доказами.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Суд звертає увагу, що проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу призвів до зменшення розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку визнати протиправними дії відповідача з перерахунку позивачу пенсії у бік зменшення з 01.06.2016 та зобов’язати відповідача нараховувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а та довідки департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

Стосовно позовної вимоги визнати незаконним протокол відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області від 27.11.2017 №3, суд зауважу, що протокол не є рішенням суб’єкта владних повноважень у розумінні вимог КАС України та не може бути оскаржений у порядку адміністративного судочинства. Крім того, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій щодо перерахунку пенсії у бік зменшення та зобов’язання нараховувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а.

Вирішуючи позовну вимогу про зобов’язання управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в цій адміністративній справі, суд зазначає про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Згідно частин 1, 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, подання суб’єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення, прийнятого не на користь такого суб’єкта, є однією із форм судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах та не може бути позовною вимогою позивача.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з перерахунку позивачу пенсії у бік зменшення з 01.06.2016.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) пенсії відповідно до постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 22.11.2016 у справі №712/12099/16-а та довідки департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 08.06.2016 №781/28-5/10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Рідзель

Рішення складене у повному обсязі 18.04.2018.