
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/100/18
19 квітня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Риндюк В.Т.
представника позивача ОСОБА_1, довіреність від 24.01.2018
представника відповідача ОСОБА_2, довіреність від 03.01.2018 №02/07
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду 25.01.2018 надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, у якій позивач просить: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 03.01.2018 з врахуванням довідки щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії від 04.12.2017 №15, з врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу призначено пенсію відповідачем, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон №2262-XII). 03.01.2018 позивач звернувся до відповідача зі заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з урахуванням довідки навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області від 04.12.2017 №15. Проте, листом від 17.01.2018 №11/Г-11 відповідач відмовив позивачу щодо перерахунку зазначеної пенсії, мотивуючи тим, що вказані у довідці виплати мають тимчасовий характер, а тому не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства вказані в довідці виплати є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до законодавства належать до грошового забезпечення військовослужбовців.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 30.01.2018 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у якій зазначено строк подання учасниками справи відзиву на позовну заяву.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.02.2018 призначено у справі судове засідання на 20.03.2018 о 11:00 год. 20.03.2018 відкладено розгляд справи на 12.04.2018 о 10:00. 12.04.2018 оголошено перерву у розгляді даної справи до 19.04.2018 о 12:00.
В судовому засіданні, призначеному на 19.04.2018 о 12:00 год. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив із мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву від 08.02.2018 (арк.спр.21-22), просив в позові відмовити та пояснив, що Пенсійний фонд України правомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально – побутових питань та одноразова премія мають тимчасовий характер, а тому не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення учасників справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII.
Згідно довідки навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області від 04.12.2017 №15 позивач отримав в 2013 - 2014 роках додаткові види грошового забезпечення у вигляді щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 54887,50 грн., матеріальної допомоги в сумі 11021,76 грн., грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11021,76 грн. та одноразової премії в сумі 22870,88 грн. (арк.спр.12).
Як слідує з матеріалів справи, що 03.01.2018 позивач звернувся до відповідача зі заявою про здійснення йому перерахунку пенсії з урахуванням довідки навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області від 04.12.2017 №15 (арк.спр.11).
Однак, листом від 17.01.2018 №11/Г-11 (арк.спр.13) відповідач відмовив позивачу у перерахунку зазначеної пенсії, мотивуючи тим, що перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначені пенсії, обмежений лише надбавками, доплатами, підвищеннями, а вказані у довідці виплати не можуть бути складовими грошового забезпечення в розумінні положень частини третьої статті 43 Закону №2262-XII
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі – Закон №2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частини друга статті 9 Закону №2011-XII).
Як зазначено у частині третій статті 9 Закону №2011-XII, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту визначені Постановою КМУ від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі – Постанова №1294) та розділами ХІХ, ХХ Інструкції про виплату грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженої наказом Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 10.06.2008 №447, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 07.07.2008 за №612/15303 чинних в редакції на час виплати таких допомог.
Таким чином, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-XII належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду України від 10.03.2015 у справі №21-70а15, а тому відповідно до статті 242 КАС України суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо твердження відповідача про те, що на осіб служби цивільного захисту положення Закону №2011-XII не поширюються, то суд відзначає, що позовні вимоги позивача обґрунтовуються не лише нормами вказаного Закону, а зокрема і положеннями Закону №2262-XII. Разом з тим, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту прирівнюються до військовослужбовців у своїх соціальних правах, зокрема, згідно Закону №2262-XII та Постанови №1294 (діючої на момент нарахування спірних виплат).
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії, чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що орган Пенсійного фонду України неправомірно не нарахував та не виплатив пенсію позивачу з 03.01.2018 з урахуванням довідки управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області від 04.12.2017 №15 щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії, а саме матеріальної допомоги в сумі 11021,76 грн., грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11021,76 грн. і одноразової премії в сумі 22870,87 грн. Відтак, позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 на підставі довідки навчально - методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області №15 від 04.12.2017 щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії, а саме матеріальної допомоги в сумі 11021,76 грн., грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11021,76 грн. і одноразової премії в сумі 22870,87 грн. з 03.01.2018 підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги щодо проведення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 54887,50 грн. згідно довідки навчально - методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області №15 від 04.12.2017 щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії, оскільки відповідно до довідки навчально - методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області від 18.04.2018 №6 (арк.спр.42) вказана щомісячна додаткова грошова винагорода була врахована при первинному розрахунку пенсії. Отже, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір згідно з квитанцією № НОМЕР_1 від 25.01.2018 в сумі 704,80 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_3 на підставі довідки навчально - методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області №15 від 04.12.2017 року щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії, а саме матеріальної допомоги в сумі 11021,76 грн., грошової допомоги на оздоровлення в сумі 11021,76 грн. і одноразової премії в сумі 22870,87 грн. з 03.01.2018.
В частині позовних вимог щодо проведення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в сумі 54887,50 грн. згідно довідки навчально - методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Тернопільської області №15 від 04.12.2017 року щодо додаткових видів грошового забезпечення та премії, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які не враховані при розрахунку пенсії - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (46001, м. Тернопіль, ОСОБА_4, 3, код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_3 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 46011, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, дата народження 12.01.1972) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок сплачений згідно квитанцій № НОМЕР_1 від 25.01.2018.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 23 квітня 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.