Рішення № 73560246, 16.04.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
819/25/18
Номер документу
73560246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/25/18

16 квітня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми "Ш" Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області №0002661200 від 21.11.2016 року, Кременецької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області № НОМЕР_1 від 12.01.2017 року, Головного управління ДФС у Тернопільській області №0030501206 від 13.09.2017 року,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» (надалі позивач, ДП «Кременецьке УПРГ») з адміністративними позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області (надалі відповідач, ГУ ДФС у Тернопільській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення форми «Ш» від 21.11.2016 року, №0000011200 від 12.01.2017 року, №0030501206 від 13.09.2017 року.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 січня 2018 року дану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі. Вказав, що у переліку податків і зборів, визначеному Податковим кодексом України ( надалі ПК України), відсутній такий платіж як частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємства їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону. Зазначив, що з огляду на це, частина чистого прибутку (доходу) не сплачена до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями у встановлені терміни не є податковим боргом у розумінні ПК України, про що також зазначено у листах ДФС від 24.01.2017 року №1310/6/99-99-15-02-02-15 та від 21.07.2017 року №1289/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Додатково пояснив, що відповідач невірно застосовує норми матеріального права ототожнючи поняття частини чистого прибутку (доходу) та податкового боргу з усіма наслідками виникнення останнього. Звернув увагу суду, що не можуть встановлюватися і застосовуватися штрафні санкції за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, ДПА України та інших центральних органів влади, а також органів місцевого самоврядування.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Вказала, що позивачем порушенні граничні терміни сплати грошових зобов’язань, задекларованих у розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до Державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, чим порушено вимоги п.57.1 ст.57 глави 4 розділу ІІ ПК України. Зазначила, що платники податку на прибуток зобов’язані подавати разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність. Пояснила суду, що розрахунок платежу частина чистого прибутку державними унітарними підприємствами платник зобов’язаний здійснювати за результатами квартального звітного періоду, а сплату - за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності., однак позивачем затримано сплату частини чистого прибутку у кожному спірному випадку більш як на 30 днів.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» є державним унітарним підприємством, основним видом діяльності якого у відповідності до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (код КВЕД 35.22).

21 листопада 2016 року за наслідками проведення камеральної перевірки щодо своєчасності сплати грошових зобов’язань, задекларованих у податковій звітності з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за перший квартал – три квартали 2016 року в ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу», проведеної Кременецькою об’єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Тернопільській області складено Акт №18519-09-12/39460902. На підставі вказаного Акта винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 21.11.2016 року №0002661200 за порушення строку сплати грошового зобов’язання зі сплати частини чистого прибутку державного підприємства, визначеного п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, та на підставі ст..126 глави 11 розділу ІІ ПК України та зобов’язано ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 43780,00 грн.

28 грудня 2016 року за наслідками проведення камеральної перевірки щодо своєчасності сплати грошових зобов’язань, задекларованих у податковій звітності з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті держаними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за перший квартал та три квартали 2016 року в ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу», проведеної Кременецькою об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Тернопільській області складено Акт №221/19-09-12/39460902. На підставі вказаного Акту винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 12.01.2017 року №0000011200 за порушення строку сплати грошового зобов’язання зі сплати частини чистого прибутку державного підприємства, визначеного п.57.1 ст.57 ПК України, та на підставі ст..126 глави 11 розділу ІІ ПК України зоов’язано ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» сплатити штраф у сумі 64699,00 грн.

04 вересня 2017 року за наслідками проведення камеральної перевірки щодо своєчасності сплати узгоджених грошових зобов’язань з частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за І квартал 2016 року та І квартал 2017 року в ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу», проведеної ГУ ДФС у Тернопільській області складено Акт №560/19-00-12-05/39460902. На підставі вказаного акту винесене податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 13.09.2017 року №0030501206 за порушення строку сплати грошового зобов’язання зі сплати частини чистого прибутку державного підприємства, визначеного п.57.1 ст.57 ПК України, та на підставі ст..126 глави 11 розділу ІІ ПК України зобов’язано ДП «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» сплатити штраф у сумі 110668,00 грн.

У відповідності до п.п.14.1.156 та п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі ПК України), податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк); податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтями 9,10 ПК України визначено вичерпний перелік загальнодержаних і місцевих податків і зборів. У переліку загальнодержавних податків (зборів), встановлених у вказаних статтях, відсутній такий податок (збір), як «частина чистого прибутку».

Відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями регулюється статтею 111 Закону України від 21 вересня 2006 року №185-У «Про управління об’єктами державної власності», у відповідності до якої державні унітарні підприємства та їх об’єднання зобов’язані спрямовувати частину чистого прибутку до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.1,2,3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку, що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року №138 (надалі Порядок №138), частина чистого прибутку (доходу) що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період та у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств. Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою.

Частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності та розраховується за правилами бухгалтерського обліку. Нормативно-правовими актами з питань бухгалтерського обліку покладено на суб’єктів господарювання обов’язок щодо формування та подання фінансової звітності за результатами квартального та річного звітного періоду. На думку суду, ПК України не регулює порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, а тому зміни в адмініструванні прибутку підприємств не випливають на цей порядок. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності. Таким чином і розрахунок такого платежу платник зобов’язаний здійснювати за результатами квартального звітного періоду. З огляду на зазначене, базовим звітним періодом для нарахування і сплати цього платежу є календарний квартал.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 року №285 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями», зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 31.05.2011 року за №643/19381, визначено, що звітним періодом, за який подається розрахунок, є перший квартал, перше півріччя, три квартали, рік.

Поряд з цим, відповідно до п.137.4 ст.137 ПК України, податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень , визначених п.57.1 ст.57 Кодексу. Тобто, базовим звітним періодом для подачі декларації з податку на прибуток є податковий рік. Однак, як і ст.57 кодексу, так і самою формою декларації з податку на прибуток, визначено право платників податку на прибуток у частині подачі декларації з цього податку за податкові звітні періоди: перший квартал, півріччя, три квартали, рік.

Згідно п.46.2 ст.46 ПК України, платники податку на прибуток зобов’язані подавати разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем подавалися до Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області Розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до Державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями та декларації за такі періоди: розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за І квартал від 19.08.2016 року, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за три квартали 2016 року від 09.11.2016 року, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за три квартали 2016 року від 23.11.2016 року, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за І квартал 2017 року від 06.08.2017 року. При цьому, виходячи із матеріалів перевірки, а також розрахунку штрафних санкцій, позивачем порушені граничні строки сплати частини чистого прибутку, що є порушенням вимог п.57.1 ст.57 ПК України.

Суд не приймає до уваги твердження представника позивача що сплата частини чистого прибутку за своїм економічним змістом відповідає визначеному п.п. 14.1.49 п.14.1 ст.14 Кодексу поняттю «дивіденди», що обґрунтовується листами Державної фіскальної служби України від 02.02.2016 року №2042/6/99-99-19-02-02/15, від 03.03.2017 року №4487/6/99-99-15-02-02-15, від 24.05.2017 року №336/6/99-99-15-02-02-15/ПК, оскільки, частина чистого прибутку, на думку суду не є податковим поняттям, відтак не може прирівнюватися до поняття «дивіденди». Дане твердження кореспондується з п.14.1.149 п.14.1 ст.14 ПК України, у відповідності до якої для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частин). При цьому, суд також не приймає до уваги лист Державної фіскальної служби України №1326/6-99-99-15-02-02-15 від 02.04.2018 року, оскільки вказаний лист не має процесуального значення для вирішення даної справи по суті. Щодо посилання позивача на даний лист, суд зазначає, що даний лист є індивідуальною податковою консультацією за заявою позивача, однак його дія не може поширюватись на правовідносини, що виникли, до надання цієї податкової консультації.

Виходячи із системного аналізу норм податкового законодавства, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПК України, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах, встановлених ст.126 ПК України. Крім того, у разі погашення узгодженого грошового зобов’язання після закінчення встановлених ПК України строків на суму податкового боргу нараховується пеня згідно норм ст.129 ПК України.

У відповідності до ч.1,2 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. При цьому податковим органом обґрунтовано доведено порушення позивачем норм податкового законодавства України в частині несплати суми грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у встановлені ПК України строки, тому податковим органом правомірно винесене спірне податкове повідомлення-рішення

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги Державного підприємства «Кременецьке управління з постачання та реалізації газу» до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства "Кременецьке управління з постачання та реалізації газу" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми " Ш" Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області № НОМЕР_2 від 21.11.2016 року, Кременецької об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області № НОМЕР_1 від 12.01.2017 року, Головного управління ДФС у Тернопільській області № НОМЕР_3 від 13.09.2017 року - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23 квітня 2018 року.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.