
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №№813/817/18
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
18 квітня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Карп'як О.О.,
при секретарі судового засідання Єрмакова Х.Р.,
з участю :
представника позивача - Прокопика І.А.
представника відповідача - Яшина В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барком" про стягнення боргу, -
в с т а н о в и в:
26.02.2018 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барком" про стягнення заборгованості в сумі 370 348,35 грн.
05.04.2018 представник відповідача подав клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду. Дане клопотання мотивоване тим, що відповідно до ч.4 ст.20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Тобто саме, з 16 квітня 2016 року та 16 квітня 2017 року у позивача виникло право на стягнення несплачених підприємством самостійно сум у судовому порядку (відповідно за 2015 та за 2016 роки відповідно). Однак позивач звернувся в суд в лютому 2018 року, чим порушив строки звернення до суду.
Представник позивача проти клопотання заперечив, вважає, що строки звернення до суду не пропущені. Клопотань про поновлення пропущених строків звернення до суду не подавав, оскільки вважає, що строк звернення до суду з вказаним позовом ними не пропущено.
Дослідивши клопотання представника відповідача та матеріали справи, суд вважає, що таке клопотання підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до акту ГУ Держпраці у Львівській області ТзОВ Барком» (надалі відповідач) встановлено не виконання норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2015 та 2016 роки.
Згідно із актом перевірки проведеної за 2015 рік середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2015 році становила 1082 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 32 особи. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2015 році для відповідача становив 43 особи. Отже, Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 11 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 рік у відповідача становила 23267,0 гри. Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 255937,0 грн. Відповідач 08.04.2016р. сплатив 46067,0 грн. Залишок боргу за 2015 рік складає 209870 грн. (255937,0 - 46067,0).
Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій за 2015 рік є 15 квітня 2016 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2016 по 09.11.2017р. (573 дні) складає 48103,35 грн.
Оскільки Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2015 рік становить 257973,35 гри.: у тому числі адміністративно-господарські санкцій 209870,0 гри., пеня 48103,35 грн.
Відповідно до акту перевірки за 2016 рік, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2016 році становила 1048 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 36 осіб. Норматив робочих місць, для працевлаштування інвалідів в 2016 році для відповідача становив 42 особи. Отже, відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштуванні інвалідів у кількості 6 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2016 рік у відповідача становила 25936,0 гри. Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 155616,0 грн. Відповідач 09.03.2017 року перерахував до відділення 51873,0 грн. Залишок боргу за 2016 рік - 103743 грн.
Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій, за 2016 рік є 15 квітня 2017 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2017р. по 09.11.2017р. (208 днів) складає 8632,0 грн. (розрахунок у матеріалах справи).
Оскільки Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2016 рік становить 112375,0 грн : у тому числі адміністративно-господарські санкцій 103743,0 грн.. пеня 8632,0 грн.
Загальна заборгованість за 2015-2016 роки перед відділенням Фонду становить 370348,35 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що згідно зі ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, фіз. особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 робочого місця Відповідачем не виконано, у зв'язку з чим останній зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню.
Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно п.2 ч.122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відтак, з урахуванням положень Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю та Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70, відповідач зобов'язаний був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у строк до 15.04.2016 та 15.04.2017, а тому саме з 16.04.2017 у позивача виникло право на стягнення несплачених самостійно відповідачем сум санкцій у судовому порядку.
На момент виникнення права позивача на подання вказаного позову КАС УКраїни був становлений шестимісячний строк звернення до суду, який закінчився 16.10.2017 року.
Відповідно до п.10 ч.1 Перехідних положень КАС України (в редакції, що діє з 15.12.2017 року), справи у судах першої інстанції, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач звернувся до суду 26.02.2018 без пояснення причин пропуску строку звернення до суду, оскільки не вважав його пропущеним. Відповідно, з клопотанням про поновлення строку не звертався.
З огляду на це, тримісячний строк звернення до суду закінчився 16 липня 2017 року.
Посилання позивача на ч.4 статті 20 Закону № 875-ХІІ, за змістом якої до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 ГК, не має правового значення для вирішення цього спору, оскільки в останній нормі визначено строки застосування адміністративно-господарських санкцій, а не їх стягнення.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем пропущено тримісячний строк звернення до суду з вказаним позовом, клопотання про поновлення такого строку не подано, відтак наявні підстави для залишення позову без розгляду.
У рішенні "Устименко проти України" (заява №32053/13), яке набуло статусу остаточного 29.01.2016, Європейський суд зазначив , що "національні суди, вирішивши поновити пропущений строк оскарження остаточної постанови у справі заявника без наведення відповідних причин та скасувавши в подальшому постанову суду, порушили принцип правової визначеності та право заявника на справедливий судовий розгляд за пунктом 1 статті 6 Конвенції". (п. 53).
Відтак, з метою забезпечення принципу правової визначеності та запобігання порушенню принципу верховенства права суди повинні досліджувати дотримання строку звернення до суду, причини його пропуску та послідовно застосовувати відповідні правові наслідки його спливу.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 21.02.2018 року справа №813/1897/17 (адміністративне провадження №К/9901/3024/17).
Враховуючи вищенавдене, клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду підлягає до задоволення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Клопотання відповідача задовільнити.
Позовну заяву Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барком" про стягнення боргу - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський оружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (проголошення).
Повний текст ухвали складений та підписаний 23.04.2018 року.
Суддя Карп`як О.О.