Рішення № 73559643, 19.04.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2018
Номер справи
808/547/18
Номер документу
73559643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2018 року (о 17 год. 55 хв.)Справа № 808/547/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Лялько Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: 71504, Запорізька область, м. Енергодар, бул. КаштановийАДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795)

про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – Енергодарське об’єднане УПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправною відмову відповідача від 15.08.2017 в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

зобов’язати відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 позивачу періоди навчання в Миронівському СПТУ №27 з 01.09.1977 по 15.07.1980, роботи на Зуївському м/у «Донбасатоменергомонтаж» з 02.07.1980 по 02.04.1981, проходження строкової військової служби з 13.04.1981 по 23.04.1983, роботи на СУ-2 тресту «Уренгойгазмонтаж» з 11.06.1983 по 14.09.1985, роботи на ВП ЗАЕС з 22.08.1992 по 30.09.1995;

зобов’язати відповідача призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 позивачу з дня, що настав за днем досягнення ним пенсійного віку 25.05.2017.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що 25.05.2017 йому виповнилося 55 років та він набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що 07.08.2018 звернувся до Енергодарського об’єднаного УПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пільгової пенсії, подавши усі необхідні документи, що підтверджують його трудовий стаж, зокрема із заявою про підтвердження пільгового стажу роботи за періоди навчання в Миронівському СПТУ №27 з 01.09.1977 по 15.07.1980, роботи на Зуївському м/у «Донбасатоменергомонтаж» з 02.07.1980 по 02.04.1981, проходження строкової військової служби з 13.04.1981 по 23.04.1983, роботи на СУ-2 тресту «Уренгойгазмонтаж» з 11.06.1983 по 14.09.1985, роботи на ВП ЗАЕС з 22.08.1992 по 30.09.1995, проте листом від 15.08.2017 № 3059/02 відповідачем повідомлено, що стаж роботи по Списку №2 обчислений в 05 років 07 місяців 15 днів, а тому підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, у віці 55 років, відсутні. Посилаючись на те, що вказана відмова відповідача суперечить чинному законодавству, ґрунтується на безпідставних мотивах і не відповідає критеріям правомірності рішень та дій суб’єкта владних повноважень, просить суд позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 19.02.2018 відкрите провадження в адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначене перше судове засідання на 19 березня 2018 року о 16:30.

14.03.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (№ 8179), у якому, зокрема, пояснює, що законодавством чітко визначений порядок щодо підтвердження спеціального стажу окремих категорій працівників, на відміну від загального правила зарахування страхового стажу до 01.01.2004 за даними трудової книжки, в даному випадку неможливо без уточнюючих документів визначити ні зайнятість працівника повний робочий день, ні шкідливість роботи на відповідних посадах. Крім того, на думку представника відповідача, основними вимогами даної статті для зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №2 є займання посад або виконання робіт, що передбачені відповідними Списками, що затверджені Кабінетом Міністрів України, виконання посадових обов’язків повний робочий день, та обов’язково наявність атестації робочого місця, тобто визнання підприємством того факту, що робітник виконує роботу в особливо шкідливих або особливо важких умовах праці. Враховуючи викладене, вважає, що твердження позивача, що підставою для призначення пенсії є насамперед наявність професій (посад) та виробництва у відповідному списку є безпідставним, оскільки «Пільга» щодо призначення пенсії до досягнення загальновстановленого пенсійного віку можлива і передбачає виконання особою робіт із шкідливими умовами праці, визначення цього факту без належного підтвердження відповідними документами неможливе. Враховуючи відсутність підтвердження факту виконання робіт із шкідливими і важкими умовами праці за спірні періоди управління не має змоги визначити право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, проте звернувся до суду із заявою від 19.03.2018 про розгляд справи за його відсутності у письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання також не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомленій належним чином.

За приписами ч. 6 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Відповідно до записів в трудовій книжці серії БТ-І № 4827657 від 04.03.1981 ОСОБА_1 встановлено наступне:

- з 01.09.1977 по 15.07.1980 навчався у Миронівському середньому професійно-технічному училищі №27, що також підтверджується Дипломом Б № 254551 від 15.07.1980 (реєстраційний №1400);

- з 02.07.1980 (запис № 1) зарахований на Зуєвську монтажну дільницю «Донбасатоменергомонтаж» на посаду електрозварника ручної зварки за четвертим розрядом;

- з 02.04.1981 (запис №2) проведений розрахунок у зв’язку із уходом до ОСОБА_2;

-з 13.04.1981 по 23.04.1983 (запис №3) – служба в армії;

- 11.06.1983 (запис №4) призначений електрозварником 4 розряду у Спеціалізованому монтажногому тресті «Уренгойгазмонтаж»;

- 14.03.1984 (запис №5) присвоєний 5 розряд електрозварника;

- 14.09.1985 (запис №6) звільнений в порядку переводу до Харківського управління монтажних робіт на підставі п. 5 ст. 29 КЗпП РСФСР;

- 21.01.1989 (запис №14) прийнятий в цех теплових і підземних комунікацій майстром на Запорізьку АЕС;

- 01.06.1989 (запис №15) переведений у тому ж цеху на ділянку теплопостачання електрогазозварника п’ятого розряду;

- 01.10.1991 (запис №16) переведений на підставі строкового трудового договору у тому ж цеху на тій же посаді;

- 01.10.1995 (запис №17) переведений до електромонтажного підрозділу в ремонтно-механічну майстерню зварником на лазерних установках п’ятого розряду.

- 10.05.1998 (запис №19) переведений в енергоремонтному підрозділі до служби підготовки виконання ремонтних робітметалізатором шостого розряду;

- згідно із наказом Міністерства енергетики України від 22.08.1996 ЗАЕС перейменовано на ДП «НАЕК «Енергоатом» ВП ЗАЕС (запис №20);

- 20.01.1999 переведений металі затором шостого розряду ремонтно-механічної майстерні служби підготовки виконання ремонтних робіт енергоремонтного підрозділу, промперсонал, Список №2;

- з 10.09.2000 і до теперішнього часу працює в навчально-тренувальному центрі підготовки ремонтного персоналу у службі технічних засобів підготовки ремонтного персоналу майстром виробничого навчання, промперсонал.

Відповідно до довідки ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ВП «Запорізька АЕС» № 1411 від 16.06.2017 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній вбачається, що позивач працював повний робочий день, повний робочий тиждень в ВП ЗАЕС в цеху теплових і підземних комунікацій, в енергоремонтному підрозділі і виконував електрогазозварювальні роботи, роботи з металізації деталей і механізмів на устаткуванні АЕС, а саме:

з 01.06.1989 наказ №267 від 22.05.1989 по 31.12.1991, що передбачено Списком №2 розділу ХХХІІ у виробництві електрозварники і їх підручні, газозварники і їх підручні (ОСОБА_3 від 22.08.1956 №1173), цех теплових і підземних комунікацій дільниця теплопостачання на посаді електрогазозварника;

з 01.01.1992 наказ №267 від 22.05.1989 по 28.02.1994, що передбачено Списком №2 розділу ХХХІІІ код 33 у виробництві електрозварники, які зайняті різкою і ручною зваркою на полу автоматичних машинах, а також автоматичних машинах з використанням флюсів не нижче 3 класу небезпеки (ОСОБА_3 КМСРСР від 26.01.1991 №10), цех теплових і підземних комунікацій, дільниця теплопостачання на посаді електрогазозварника;

з 01.03.1994 наказ №267 від 22.05.1989 від 30.09.1995 наказ №665 від 22.09.1995, що передбачено Списком №2 розділу ХХХІІІ код 33 у виробництві електрозварники, які зайняті різкою і ручною зваркою на полу автоматичних машинах, а також автоматичних машинах з використанням флюсів не нижче 3 класу небезпеки (ОСОБА_3 КМСРСР від 26.01.1991 №10), цех теплових і підземних комунікацій, дільниця теплопостачання на посаді електрогазозварника;

з 20.01.1999 наказ №72-лс від 21.01.199 по 09.09.2000 наказ №580 від 06.09.2000, що передбачено Списком №2 розділ XIV підрозділ 12 код 2151200а-14440 у виробництві металі затори (ОСОБА_3 КМУ від 11.03.1994 №162), енергоремонтний підрозділ, служба підготовки виконання ремонтних робіт, дільниця ремонтно-механічних майстерень на посаді металізатора.

Таким чином, за період з 01.06.1989 по 30.09.1995, з 20.01.1999 по 09.09.2000 стаж роботи за Списком №2 складає 07 років 11 місяців 20 днів.

На звернення позивача ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ВП «Запорізька АЕС» надано відповідь № 551 від 05.01.2018, у якій повідомлено, що у зв’язку з реорганізацією ВП ЗАЕС та ліквідацією з його складу цеху теплових та підземних комунікацій з 30.09.1996 персонал ЦТПК Запорізької АЕС був переведений у ДП «Енергоатом Тепло». Таким чином, на момент проведення атестації на ЗАЕС, яка затверджена наказом №329-к від 27.02.1997, цех теплових та підземних комунікацій був відсутній у складі ЗАЕС. Водночас повідомлено також, що у ВП ЗАЕС атестація робочих місць за умовами праці проводилась до набрання чинності з 21.08.1992 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442. Для підтвердження права працівників на пільгове пенсійне забезпечення було складено та затверджено 20 вересня 1991 року (протокол №56) «Списки професій й посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2 згідно із ОСОБА_3 Кабінету Міністрів СРСР від 12.02.1964 №134-49 і №1173 від 22.08.1956 персоналу ЗАЕС станом на 1 жовтня 1991 року». Вказаний Список професій та посад від 20.09.1991 долучено позивачем до матеріалів справи, у п. 17 ділянки теплопостачання зазначено посаду «електрогазозварника».

У серпні 2017 року позивач звернувся до Енергодарського об’єднаного УПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пільгової пенсії за Списком № 2 відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», проте листом від 15.08.2017 №3059/02 відповідачем повідомлено, що стаж роботи по Списку №2 обчислений в 05 років 07 місяців 15 днів, а тому підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, у віці 55 років, відсутні.

Позивач звертався із скаргою на дії посадових осіб відповідача до Головного управління ПФУ у Запорізькій області, проте листом від 19.01.2018 №1746/С-1 повідомлено, що за інформацією Енергодарського об’єднаного УПФУ в Запорізькій області 07.08.2017 позивач надав заяву та відповідні документи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2. Так, пільговий стаж за Списоком №2 за період з 01.06.1989 по 21.08.1992 та з 20.01.1999 по 09.09.2000 на посадах електрогазозварника та металізатора підтверджено уточнюючою довідкою ВП «Запорізька АЕС» від 16.06.2017 №1411 та з урахуванням даних про атестацію робочих місць складає 4 роки 10 місяців 11 днів. Крім того, підтверджений довідкою уточнюючого характеру, виданою АТ «Завод Тюменгазбудмаш» від 17.03.2017 №46, пільговий період роботи за Списком №2 з 19.09.1985 по 13.04.1986 та з 20.09.1987 по 30.11.1987 на посадах електрозварника та електрогазозварника складає 9 місяців 4 дні. На підставі отриманої на запис управління відповіді з російської Федерації період роботи з 11.06.1983 по 14.09.1985 електрозварником в управлінні №2 треста «Уренгойгазмонтаж» неможливо зарахувати до пільгового стажу роботи за Списокм №2 в зв’язку із тим, що не було надіслано довідку уточнюючого характеру або, якщо підприємство ліквідовано, - не надіслані дані про ліквідацію підприємства (2 роки 3 місяці 3 дні). Таким чином, оскільки відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку необхідно мати не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, зокрема, 6 років 3 місяці, підстав для призначення пенсії на пільгових умовах не має.

Вважаючи відмову відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» протиправною, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

За приписами п. "б" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Отже, підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є насамперед наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку.

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного Закону. За змістом вказаної норми Закону особам, які мають на день введення в дію цього Закону стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Згідно із ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону №1683-VIІ від 18.10.2016, яка була чинною на час звернення позивача до відповідача з заявою про призначення пенсії – 07.08.2017, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Частиною 1 ст. 48 КЗпП України, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку №637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до абзаців 1, 2, 4 п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України №1028 від 09.12.2015 п. 20 наведеного Порядку доповнено новим абзацом за яким в разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2017 «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (надалі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення ОСОБА_3 національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

За даними трудової книжки БТ-1 №4827657 від 04.03.1981, позивач в період з 02.07.1980 по 02.04.1981 працював повний робочий день в Зуєвській монтажній дільниці «Донбасатоменергомонтаж» на посаді електрозварника за четвертим розрядом.

Покликання відповідача на відсутність уточнюючих довідок з підприємств, де працював позивач, у даному випадку не є підставою для відмови в призначенні пенсії, виходячи з наступного.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, зокрема, згідно з Додатком №1 до вказаного розпорядження м. Харцизьк (у тому числі м. Зугрес, смт Миколаївка, с-ще Водобуд, с. Цупки, м. Іловайськ, с-ще Виноградне, с. Третяки, смт Зуївка, смт Троїцько-Харцизьк, смт Благодатне, смт Покровка, смт Шахтне, смт Широке, с. Півче, смт Гірне, с-ще Ведмеже) знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Суд враховує, що надати відповідачу при призначенні пенсії уточнюючу довідку про шкідливі умови праці за період роботи з 02.07.1980 по 02.04.1981 позивач не має можливості, оскільки підприємство знаходяться на тимчасово окупованій території України в м. Зугрес Донецької області.

Таким чином, відсутність у позивача документів, внаслідок проведення антитерористичної операції та знаходження підприємства-роботодавця на тимчасово окупованій території, не може порушувати право позивача на отримання пенсії, гарантоване чинним законодавством.

Згідно з п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006, усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дії Конституції та законів України.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконним, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь - який акт (рішення, документ), виданий органом та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.

Таким чином, позивач не має змогу надати запитувані відповідачем документи для підтвердження стажу роботи за Списком №2, позаяк документи, що могли би бути видані підприємством, яке перебуває на тимчасово окупованій території не створюють для ОСОБА_1 правових наслідків по зарахуванню пільгового стажу роботи, відображеного у них.

Разом з тим, суд зауважує, що записи трудової книжки позивача повністю відображають характер виконуваної позивачем роботи за Списком №2 в період з 02.07.1980 по 02.04.1981.

Згідно із п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки чинні на період роботи особи.

ОСОБА_3 Міністрів СРСР від 22.08.1956 затверджено Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, у розділі XXXII «Загальні професії» передбачено професію «електрозварників та їх підручних» і «газозварників та їх підручних».

Відповідно до єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт та професій робітників, затвердженого постановою Держкомпраці СРСР і ВЦРПС 16.01.1985 № 17/2-54 професія зварника не визначена, як окрема професія, є загальною професією, яка об'єднує назви професій пов'язаних зі зварюванням металів і є загальним поняттям для електрозварника ручного зварювання, електрогазозварника, газозварника і електрозварника на напівавтоматичних і автоматичних машинах.

Враховуючи викладене, судом встановлено, що така професія як електрозварник в спірний період була передбачена у Списку № 2.

Відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах за вищевказаних обставин.

Підпунктом «д» п. 5 Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.

Відповідно до п. 3 постанови ОСОБА_3 Міністрів Союзу РСР №148 від 10.02.1960 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної ОСОБА_3 Союзу РСР» від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі», працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.

Згідно з п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи до 01.01.1991 в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.

Пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, відповідно до Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в 10.02.1960№148 «Про порядок застосування Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 10.02.1960 «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, Указу Президії Верховної ради Союзу РСР від 26.09.1967 «Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.

Пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами (абз.3 п.5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Згідно з вимогами Порядку подання та оформлення документів для призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005, пільгове обчислення стажу роботи з 01.03.1960 по 31.12.1990 проводиться на підставі документів, які підтверджують право на пільги, які були встановлені для працюючих в районах Крайньої Півночі чи в місцевостях, прирівняних до цих районів. До інших документів відносяться документи, видані безпосередньо підприємством чи архівною установою, де зазначено, що працівник мав право на пільги, передбачені відповідними ОСОБА_3 чи Указами.

З копії трудової книжки БТ-1 №4827657 від 04.03.1981 ОСОБА_1 вбачається, що з 11.06.1983 по 14.09.1985 він працював у районі Крайньої Півночі Ямало-Ненецькому автономному окрузі, м. Новий Уренгой електрозварником Спеціалізованого монтажного треста «Уренгойгазмонтаж».

Крім того, позивачем надано архівну довідку Державного архіву соціально-політичної історії Тюменської області № 2246 від 16.05.2017 із якої встановлено, що позивач наказом від 11.06.1983 №21к прийнятий з лав ОСОБА_2 на посаду електрозварника 4 розряду з 11.06.1983, наказом від 14.03.1984 №51к на підставі протоколу засідання кваліфікаційної комісії від 13.03.1984 №3 присвоєний 5 розряд електрозварника з 14.03.1984, наказом від 16.07.1985 №145к надана відпустка з 26 липня по 14 вересня 1985 року з наступним звільненням в порядку переведення на Харківську АТЕЦ з 14.09.1985.

Відповідно до архівної довідки № 2246/1 від 16.05.2017 надано відомості про заробітну плату за період з червня 1983 року по вересень 1985 року в Спеціалізованому монтажногому тресті «Уренгойгазмонтаж».

З огляду на зазначені положення, суд вважає, що відомості трудової книжки та довідки Державного архіву соціально-політичної історії Тюменської області щодо підприємства, на якому працював позивач, є достатньою підставою для перерахунку пенсії за період роботи з 11.06.1983 по 14.09.1985, а тому дійшов висновку, що зазначені періоди роботи позивача слід включити до пільгового стажу за Списком №2.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахувати в пільговий страховий стаж по Списку № 2 час навчання у професійно-технічному закладі та час проходження військової служби у рядах Збройних сил СРСР, суд приходить до наступних висновків.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби», який набрав чинності 01 січня 2006 року, внесено зміни до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та «Про загальний військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до вказаних змін час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Зі змісту наведеної норми слідує висновок, відповідно до якого час навчання особи в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, разом не можуть перевищувати вже наявного стажу роботи у такої особи, який дає право на призначення їй пенсії на пільгових умовах.

Окрім того, час навчання за спеціальністю в професійно-технічних навчальних закладах зараховується до пільгового стажу за умови, якщо впродовж трьох місяців після закінчення навчання особа працевлаштувалася за набутою (пільговою) професією (ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту»),

Згідно із дипломом Б № 254551 від 15.07.1980 (реєстраційний №1400) та записом №1 у трудовій книжці БТ-1 №4827657 від 04.03.1981, ОСОБА_1 з 01 вересня 1977 року по 15 червня 1980 року навчався в Миронівському середньому професійно-технічному училищі №27 (п. Мироновського м. Дебальцеве Донецької області) за спеціальністю «електрогазозварник», за результатами навчання позивачу присвоєно кваліфікацію електрогазозварник четвертого розряду та, як встановлено судом раніше, з 02 липня 1980 року працював повний робочий день в Зуєвській монтажній дільниці «Донбасатоменергомонтаж» на посаді електрозварника за четвертим розрядом, тобто перерва між закінченням навчання і днем зарахування на роботу складає менш трьох місяців.

У подальшому, як вбачається із запису №2 у трудовій книжці БТ-1 №4827657 від 04.03.1981, ОСОБА_1 в період з 13.04.1981 по 23.04.1983 проходив строкову службу у рядах Збройних сил СРСР. Після звільнення слідувала пільгова робота електрозварником в Спеціалізованому монтажногому тресті «Уренгойгазмонтаж», що також підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження строкової військової служби позивача підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, так як після звільнення з лав Збройних сил ОСОБА_1 був працевлаштований на посаду, яка дає право на пенсію на пільгових умовах.

Ураховуючи вищевикладене, а також ту обставину, що час навчання та час проходження строкової військової служби, не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, а відтак підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Стосовно зарахування періоду роботи позивача на ВП ЗАЕС з 22.08.1992 по 30.09.1995 суд виходить із наступного.

Пунктами 1,2,4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого ОСОБА_3 КМУ №442 від 01.08.1992 року, встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи, при цьому, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.

Відповідно до п. 4.2 Порядку результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), і дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

За змістом довідки ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ВП «Запорізька АЕС» № 1411 від 16.06.2017 вбачається, що атестація робочих місць проведена на підставі наказу №329-к від 27.02.1997, експертиза умов праці №1400181-1, 1997 року; атестація робочих місць проведена на підставі наказу №3935-лс від 26.12.2001, державна експертиза умов праці №ІІ 1400181-1 від 28.12.2001; атестація робочих місць проведена на підставі наказу №1575-к від 02.12.1998, державна експертиза умов праці №14-00181-1 від 09.12.1998.

Крім того, відповідно до ч. 3 п. 4, п. 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого ОСОБА_3 КМУ № 442 від 01.08.1992, позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Державної експертизи умов праці з участю установ санітарно-епідеміологічної служби МОЗ. Контроль за якістю проведення атестації, правильністю застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, пільги і компенсації, покладається на органи Державної експертизи умов праці.

Водночас, як вбачається з абзацу 3 листа ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» ВП «Запорізька АЕС» № 551 від 05.01.2018 у ВП ЗАЕС атестація робочих місць за умовами праці проводилась до набрання чинності з 21.08.1992 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442. Для підтвердження права працівників на пільгове пенсійне забезпечення було складено та затверджено 20 вересня 1991 року (протокол №56) «Списки професій й посад, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №2 згідно із ОСОБА_3 Кабінету Міністрів СРСР від 12.02.1964 №134-49 і №1173 від 22.08.1956 персоналу ЗАЕС станом на 1 жовтня 1991 року».

Таким чином, вказана атестація, проведена ВП ЗАЕС 20 вересня 1991 року не втратила своєї чинності, термін її дії не сплинув.

Посадові обов'язки, місця їх виконання та умови праці на робочому місці позивача не змінювались, тому, відповідно до вимог п. 4.2 Порядку №383, позачергово атестація не проводилася.

При цьому, судом вважає за необхідне вказати, що враховуючи вищезазначені письмові докази, які свідчать про те, що атестація робочого місця позивача на підприємстві була проведена, то якість проведення такої атестації, належне документальне оформлення результатів її проведення та послідуюче обов'язкове повідомлення в експертизу умов праці, від позивача не залежало, що виключає його вину і не може ставити в залежність від цього право працівника на пільгову пенсію.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку щодо наявності законних підстав для зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи з 22.08.1992 по 30.09.1995, оскільки він підтверджений належними доказами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Між тим, заперечуючи проти позову, Відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували відсутність пільгового стажу у позивача за невраховані ним місяці.

Відповідачем не представлено також доказів правомірності відмови у призначенні пенсії та доказів повного і обґрунтованого розгляду звернення позивача за призначенням пенсії.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності..

Отже, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, маючи більше 39 років 7 місяців загального стажу та більш ніж 10 років пільгового стажу, правомірно звернувся 07.08.2017 за призначенням пенсії, у трьохмісячний строк з дня набуття такого права, тому згідно із ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія йому мала бути призначена з дня наступного за днем набуття пенсійного віку, тобто з 26.05.2017.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об'єднаного УПФУ в Запорізької області.

Керуючись ст. ст. 9, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 71504, Запорізька область, м. Енергодар, бул. КаштановийАДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71503, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Українська, буд. 4-а, офіс 2, код ЄДРПОУ 41249795) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.08.2017 в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов’язати Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 ОСОБА_1 періоди навчання в Миронівському СПТУ №27 з 01.09.1977 по 15.07.1980, роботи на Зуївському м/у «Донбасатоменергомонтаж» з 02.07.1980 по 02.04.1981, проходження строкової військової служби з 13.04.1981 по 23.04.1983, роботи на СУ-2 тресту «Уренгойгазмонтаж» з 11.06.1983 по 14.09.1985, роботи на ВП ЗАЕС з 22.08.1992 по 30.09.1995.

Зобов’язати Енергодарське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 з дня, що настав за днем досягнення ним 25.05.2017 пенсійного віку.

Присудити на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак