
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/509/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання погодити проект землеустрою,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом (а.с.22-27), в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати відмову у вигляді висновку від 23.10.2017 року Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради щодо не погодження проекту землеустрою на відведення земельної ділянки площею 0,2849 га в оренду ФОП ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: м. Житомир, провулок 1 Винокурний 47-а;
- зобов'язати Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2849 га в оренду ФОП ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: м. Житомир, провулок 1 Винокурний 47-а, поданий 23 жовтня 2017 року,
з підстав виконання усіх умов рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради № 897 від 18.03.2009 та того, що матеріали проекту землеустрою, які були надані на затвердження до відповідача, містили усі матеріали для його погодження.
Ухвалою від 27.02.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено в порядку спрощеного провадження в судовому засіданні на 26.03.2018.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, представник відповідача просив відмовити в його задоволенні, оскільки позивач отримати право на оренду земельної ділянки площею 0,2849 га за адресою: м. Житомир, провулок 1 Винокурний 47-а, може, відповідно до ст. 135 Земельного кодексу України, виключно на земельних торгах.
За згодою учасників судового процесу суд перейшов до розгляду справи у письмовому провадженні.
Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Рішенням двадцять шостої сесії четвертого скликання Житомирської міської ради від 26.09.2005 № 553 ОСОБА_1 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки по пров. 1 Винокурний 47-а в м. Житомирі (а.с.10, 13-14).
Рішенням тридцятої сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 18.03.2009 № 897 (а.с.11, 13-14) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано ФОП ОСОБА_1 в користування земельну ділянку площею 0,2849 га по пров. 1 Винокурний 47-а в м. Житомирі (далі - Земельна Ділянка) та надано право користування цією ділянкою на підставі проекту землеустрою щодо її відведення і дозвіл на оформлення та реєстрацію договору оренди.
Як пояснив представник позивача, договір оренди Земельної Ділянки за вказаним рішенням оформлений не був.
Рішеннями одинадцятої сесії шостого скликання Житомирської міської ради від 29.03.2012 (а.с.12-14):
- № 342 - було визнано таким, що втратив чинності п. 4 додатку 3 до рішення Житомирської міської ради від 18.03.2009 № 897 в частині надання в оренду земельної ділянки по пров. 1 Винокурний 47-а ФОП ОСОБА_1 у зв'язку з невиконанням суб'єктом земельних відносин пункту 4 даного рішення;
- № 345 - земельну ділянку призначено для продажу на земельному аукціоні.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 02.02.2017 по справі № 295/10392/16-ц (а.с.13-14), яке набрало законної сили 07.03.2017, визнано незаконним та скасовано рішення одинадцятої сесії шостого скликання Житомирської міської ради від 29.03.2012 року за № 342 в частині визнання таким, що втратив чинність пункт 4 додатку 3 до рішення міської ради від 18.03.2009 року № 897 «Про вилучення, припинення на надання права користування земельними ділянками юридичним і фізичним особам» в частині надання в оренду земельної ділянки по пров. Винокурному, 47-а ФОП ОСОБА_1 (п. 11.1); зобов'язано Житомирську міську раду виключити з переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельному аукціоні в м. Житомирі Додатку до рішення сесії міської ради від 29.03.2012 року № 345 земельну ділянку площею 0,2900 га по провулку 1-у Винокурному, 47-а (п.5 Переліку).
Департаментом містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради було розглянуто заяву ФОП ОСОБА_2 № 8545 від 10.10.2017 стосовно погодження проекту землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1
За наслідками розгляду вказаної заяви, відповідач повідомив ФОП ОСОБА_2 листом від 23.10.2017 № 8216/13 (а.с.10) про не погодження проекту землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1 з посиланням на те, що "у відповідності до ст. 135 Земельного Кодексу України зі змінами, продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу".
Будучи незгодним з відмовою відповідача в погодженні проекту землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1, останній оскаржив її до суду.
Щодо відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1 з посиланням на те, що право оренди на неї може бути придбано позивачем виключно на земельних торгах.
Відповідно до п. 1 ОСОБА_3 ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ Земельного кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Частиною 6 ст. 186-1 Земельного кодексу України, передбачено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Враховуючи, що дозвіл на розроблення проекту відведення Земельної Ділянки позивачу був наданий до 01.01.2008, рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 02.02.2017 по справі № 295/10392/16-ц (а.с.13-14), яке набрало законної сили 07.03.2017, зобов'язано Житомирську міську раду виключити Земельну Ділянку з переліку земельних ділянок, призначених для продажу на земельному аукціоні, суд вважає, що відмова Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради, оформлена листом від 23.10.2017 № 8216/13, у погодженні проекту землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки у вказаному листі не зазначені підстави, передбачені вказаними нормами Земельного кодексу, для такої відмови.
Щодо вимоги зобов'язати Департамент містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради погодити проект землеустрою щодо відведення Земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ч.1 ст. 147 Конституції України).
Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно частини 10 ст. 123 Земельного кодексу України, в редакції на момент прийняття рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 18.03.2009 № 897, рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом її відведення здійснюється:
затвердження проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Суд звертає увагу, що на підставі рішення тридцятої сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 18.03.2009 № 897, як стверджував в судовому засіданні представник позивача, договору оренди Земельної Ділянки укладено не було.
Конституційний Суд України в п. 5 мотивувальної частини свого Рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 "У справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначає, "що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання."
Тобто, враховуючи зазначене та те, що рішенням тридцятої сесії п'ятого скликання Житомирської міської ради від 18.03.2009 № 897 затверджено проект землеустрою щодо відведення Земельної Ділянки в оренду ФОП ОСОБА_1, це рішення не вичерпало свою дію, оскільки договір оренди Земельної Ділянки не укладено, на даний час воно не скасоване, затвердженню проекту землеустрою передує його погодження з відповідними органами, суд вважає, що вимога про зобов'язання відповідача погодити проект землеустрою щодо відведення Земельної ділянки в оренду позивачу задоволенню не підлягає як необґрунтована.
Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10024, номер НОМЕР_1) до Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради (вул. Покровська, 6, м. Житомир, 10014, код 02498429) задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано ФОП ОСОБА_1 в користування земельну ділянку площею 0,2849 га по пров. 1 Винокурний 47-а в м. Житомирі, оформлену листом Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради від 23.10.2017 № 8216/13.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та земельних відносин Житомирської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк