Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2018 р. Справа№805/1513/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
судді Христофорова А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов’янська індустріальна спілка “Сода” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ю-1599-25 від 11.12.2017року,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду 28.02.2018 року з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 11.12.2017року за №Ю-1599-25 на суму 2 165 848,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вимога відповідача про сплату боргу від 11.12.2017року за №Ю-1599-25 є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, якими платники єдиного внеску звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених статтею 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Крім того, постановами Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/5057/16-а, по справі №805/2780/17-а, які набрали законної сили, скасовано вимогу №Ю-1599-25 від 21.09.2016 на суму 983498,26 грн. та вимогу від 14.04.2017 №Ю-1599-25 у сумі 1534801,23 грн., які складаються із сум заборгованості, що виникли з вересня 2015 року по лютий 2017 року.
Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. В матеріалах справи наявний відзив на адміністративний позов (а.с.31-34), в яких зазначено, що у зв’язку із існуванням податкового боргу у розмірі 2 165 848,47 грн. контролюючим органом відповідно до вимог ч.4ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі Закон №2464) винесено податкову вимогу. Посилання на вимоги Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов’язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911.
Просив в позовних вимогах відмовити повністю.
Представники сторін надали суду заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 02.03.2018 року провадження за даною справою було відкрито та призначено підготовче засідання на 19.03.2018 року.
Ухвалою суду від 19.03.2018року було призначено судовий розгляд адміністративної справи № 805/1513/18-а по суті на 17 квітня 2018 року.
Згідно п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, відповідно до вимог ч.4 ст.243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, встановивши яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” (код ЄДРПОУ 31054873, 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Чубаря, будинок 91) зареєстровано в якості юридичної особи 08.08.2000року.
11 грудня 2017 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-1599-25, за якою вимагається від ТОВ “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 30.11.2017 в розмірі 2 165 848,47 грн. (а.с.13).
24 січня 2018 року рішенням Державної фіскальної служби України №2335/6/99-99-11-02-02-25 скарга на вимогу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування залишена без задоволення, а вимога без змін (а.с.16).
Відповідно до розрахунку вимоги від 14 квітня 2017 року № Ю-1599-25 станом на 30.11.2017 недоїмка в розмірі 2 165 848,47 грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період: жовтень 2015 року – 88577,71 грн.; листопад 2015 року – 142936,28 грн., грудень 2016 року – 134763,06 грн., січень 2016 року – 66638,97 грн., лютий 2016 року – 72681,70 грн., березень 2016 року – 78001,02 грн., квітень 2016 року – 77267,28 грн., травень 2016 року 81251,13 грн., червень 2016 року 86287,27 грн., липень 2016 року – 87093,84 грн., серпень 2016 року – 88714,65 грн., вересень 2016 року – 84348,23 грн., жовтень 2016 року – 83590,08 грн., листопад 2016 року – 84458,19 грн., грудень 2016 року – 79855,01 грн., січень 2017 року – 102553,96 грн., лютий 2017 року – 105782,85 грн., березень 2017року – 117964,90грн., квітень 2017року – 118440,05грн., травень 2017року – 119634,49грн., червень 2017року – 122 891,21грн., липень 2017року – 127 087,23грн., серпень 2017року – 128993,11грн., вересень 2017року – 124110,30грн., жовтень 2017року – 114925,95грн.(а.с.50).
З матеріалів справи встановлено, що позивачем до контролюючого органу були подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за жовтень, листопад, грудень 2015 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень 2017 року. Відповідно до яких позивачем самостійно визначені зобов’язання зі сплати страхових внесків за жовтень 2015 року – 143316,53 грн.; листопад 2015 року – 142936,28 грн., грудень 2015 року– 134763,06 грн., січень 2016 року – 66638,97 грн., лютий 2016 року – 72681,70 грн., березень 2016 року – 78001,02 грн., квітень 2016 року – 77267,28 грн., травень 2016 року 81251,13 грн., червень 2016 року- 86287,27 грн., липень 2016 року – 87093,84 грн., серпень 2016 року – 88714,65 грн., вересень 2016 року – 84348,23 грн., жовтень 2016 року – 83590,08 грн., листопад 2016 року – 84458,19 грн., грудень 2016 року – 79855,01 грн., січень 2017 року – 102553,96 грн., лютий 2017 року – 105782,85 грн., березень 2017року – 117964,90грн., квітень 2017року – 118440,05грн., травень 2017року – 119634,49грн., червень 2017року – 122 891,21грн., липень 2017року – 127 087,23грн., серпень 2017року – 128993,11грн., вересень 2017року – 124110,30грн., жовтень 2017року – 114925,95грн.
Суд зазначає, що позивач не згоден з вимогою відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 2 165 848,47 грн., оскільки відповідно до Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” позивач звільнений від виконання обов’язків, щодо сплати єдиного внеску.
Щодо заборгованості, включеної до складу вимоги за період жовтень 2015 року – серпень 2016 року у сумі 858562,39 грн., та за період з жовтня 2015року - лютий 2017року у сумі 1 534 801,03грн., суд зазначає наступне.
02 березня 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду №805/5057/16, скасована вимога Слов’янської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 21.09.2016 № Ю-1599-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 983498,26 грн. за період вересень 2015 року – серпень 2016 року.
21 серпня 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду №805/2780/17-а, скасована вимога Головного управління ДФС у Донецькій області від 14.04.2017року за № Ю-1599-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 1 534 801,23 грн. за період жовтень 2015 року – лютий 2017 року.
Таким чином, до суми боргу, що зазначена у вимозі від 11 грудня 2017 року за №Ю-1599-25 входить сума (за період жовтень 2015 року – лютий 2017 року), яка вже скасована судовими рішеннями, які набрали законної сили.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Вищезазначені постанови Донецького окружного адміністративного суду набрали законної сили, тому факт неправомірності прийняття контролюючим органом вимоги в цій частині не підлягає доказуванню.
Щодо формування вимоги в частині заборгованості, нарахованої за період березень 2017 року – жовтень 2017 року у сумі 2 165 848,47 грн., суд зазначає наступне.
В матеріалах справи наявна заява №1/441 від 28.10.2014 ТОВ “Слов'янська індустріальна спілка “Сода”, в якій позивач просив не проводити нарахування єдиного соціально внеску відповідно до вимог Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” та Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (а.с.17).
Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:
"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходження юридичної особи ТОВ “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” є Донецька обл., місто Слов'янськ, вул. Чубаря, будинок 91 та знаходиться на обліку в Слов’янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області.
Населений пункт Слов’янськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.
Сертифікатом Торгово-промислової палати України від 01 вересня 2014 (вих. № 2723/05-4) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), позивачеві підтверджено настання та дію обставин непереборної сили на території Донецької області з 27 травня 2014 року, дату закінчення обставин непереборної сили встановити не можливо (а.с.18, 19).
З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 11 грудня 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 11 грудня 2017 року.
Таким чином, спірна вимога про сплату недоїмки є протиправною на момент її формування та підлягає скасуванню.
Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Також, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, що спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року по справі №805/432/17-а, ухвалі Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року по справі №805/1196/17.
З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб’єкта владних повноважень є таким, що вчинено без урахування вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно вимог п.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов’янська індустріальна спілка “Сода” (код ЄДРПОУ 31054873, юридична адреса: 84112, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Чубаря, буд. 91) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114,) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 11.12.2017року за №Ю-1599-25 на суму 2 165 848,47 грн. – задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 11.12.2017року за №Ю-1599-25 на суму 2 165 848,47 грн.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов’янська індустріальна спілка “Сода” (код ЄДРПОУ 31054873, юридична адреса: 84112, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Чубаря, буд. 91) судовий збір у розмірі 32 487, 73грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повне судове рішення складено 19 квітня 2018 броку.
Суддя Христофоров А.Б.